Praca za granicą

Poszukiwanie pracy za granicą – kilka rad

Coraz częściej słyszymy o dużych możliwościach zarobkowych jakie daje praca zagranicą. Ile jest prawdy w stwierdzeniu, że pracując w Norwegii przez 7 lat można kupić dom za 1,5 miliona koron? Ciężko sprawdzić wiarygodność tych słów, łatwo jednak przyznać, że wiele zależy od szczęścia. Biorąc pod lupę polskich emigrantów przekonujemy się, że na przestrzeni ostatnich 12 lat z Polski wymeldowało się ok. 300 obywateli, zaś liczba tych, którzy wyjeżdżają zarobkowo nadal rośnie. Polacy wyjeżdżają najchętniej do Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii oraz krajów skandynawskich. Każdy z tych krajów kusi odmienną kulturą i obyczajami oraz zarobkami w korzystnym przeliczniku.

Jeśli postanowiłeś dołączyć do grona osób wyjeżdżających do pracy zagranicą życzymy ci dużo szczęścia. Jako, że temu szczęściu trzeba czasami trochę pomóc zachęcamy do zapoznania się z poniższymi radami. Enjoy!

Dokumenty aplikacyjne

Przystępując do poszukiwania pracy zagranicą należy pierwszorzędnie przygotować dokumenty aplikacyjne. W skład dokumentów wchodzą CV i list motywacyjny. Dokumenty te powinny zawierać nasze dokładne dane osobowe, precyzować doświadczenie zawodowe oraz określać najważniejsze umiejętności. Jeśli szukamy pracy zagranicą, CV i list powinny być napisane w języku angielskim lub języku urzędowym danego kraju. Posiadając tak przygotowane dokumenty można swobodnie szukać pracy na własną ręką, bezpośrednio u zagranicznych pracodawców. Warto zwrócić uwagę na odmienny styl tworzenia CV w zależności od kraju. Dla przykładu w Niemczech Cirriculum Vitae tworzymy poczynając od wykształcenia, kończąc na doświadczeniu zawodowym.

Agencje i pośrednictwa pracy

Bardzo popularnym sposobem poszukiwania pracy jest korzystanie z usług agencji lub pośrednictwa pracy. Agencja pomaga w wyjeździe, zakwaterowaniu oraz przygotowaniu odpowiednich dokumentów. Trzeba jednak uważać, gdyż polskie agencje pracy nie zawsze działają uczciwie. Przed skorzystaniem z usług pośrednictwa lub agencji, należy sprawdzić czy agencja jest wiarygodna poprzez zweryfikowanie jej certyfikatu. Jeśli uznamy, że dane pośrednictwo pracy jest godne zaufania, nie zapomnijmy przeczytać uważnie umowy. To właśnie w umowie są ukryte kluczowe informacje.

Formalności przed wyjazdem

Każda osoba, która podejmuje pracę zagranicą legalnie powinna zapoznać się z prawami i obowiązkami, które tam obowiązują. Pracując legalnie stajemy sie podatnikami, którzy powinni posiadać numer identyfikacji podatkowej i z comiesięcznej wypłaty przekazywać podatek do urzędu skarbowego. W krajach zagranicznych rok podatkowy trwa tak samo jak w Polsce, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, w której zaczyna się 6 kwietnia zaś kończy 5 kwietnia następnego roku. Osoba zatrudniona zagranicą powinna zbierać wszelką dokumentację związaną z zatrudnieniem: umowę, odcinki wypłat oraz pit rozliczeniowy wystawiany na zakończenie zatrudnienia i roku podatkowego. Z zebranych dokumentów możemy dowiedzieć się ile podatku powędrowało z naszej wypłaty do urzędu. Średnia kwota zwrotu klientów firmy rozliczającej www.rttax.com/pl wynosi 2290 złotych. Aby dowiedzieć się, ile zwrotu Ci przysługuje, możesz skorzystać z bezpłatnego kalkulatora zwrotu podatku, który znajdziesz tutaj www.rttax.com/pl/calculator/ . Jeśli chcesz odzyskać swój podatek wystarczy, że skompletujesz odpowiednie dokumenty i przygotujesz deklarację podatkową. Pamiętaj o terminach!

Praca za granicą – jak ją znaleźć?

Praca zagranicą jest nadal popularna, zaś popularność krajów, do których wyjeżdżamy zmienia się w zależności od kondycji finansowej, ekonomicznej i gospodarczej danego kraju. Polacy wyjeżdżają bardzo chętnie do Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii oraz krajów skandynawskich. Kraje skandynawskie intrygują nie tylko uroczymi krajobrazami i kulturą, ale również możliwościami zarobienia dużych pieniędzy. Holandia jest krajem bardzo tolerancyjnym z nienagannym systemem socjalnym. Holandię kojarzymy z bardzo zaawansowaną produkcją rolną, wiatrakami oraz językami urzędowymi, jak angielski i niderlandzki. Osoby, które posługują się komunikatywnym angielskim powinny bez problemu znaleźć pracę w krajach anglojęzycznych. Praca w Wielkiej Brytanii również cieszy się dużym zainteresowaniem pomimo rosnącego bezrobocia. Rozbudowany system zasiłków i dodatków, tak zwanych "benefitów" wspiera zarówno rodziny brytyjskie, jak i imigranckie. Liczba Polaków wyjeżdżających zagranicę w poszukiwaniu pracy nadal rośnie, natomiast nie każdy wraca do Polski z zasilonym portfelem. Jak znaleźć pracę zagranicą i się nie rozczarować? W poniższym tekście przedstawiam kilka pomocnych rad.

Postaw sobie cel i zrób listę działania

Jeżeli zdecydowałeś się na wyjazd do pracy poza granicami naszego kraju uświadom sobie na początku dlaczego chcesz wyjechać. Bardzo istotne jest wyznaczenie realnego celu, jaki chcemy osiągnąć poprzez wyjazd i sporządzenie listy działania. Celem może być: zarobienie pieniędzy i wyjazd na wymarzone wakacje lub nauka języka obcego, albo poznanie nowej kultury. Takie podejście do tematu zaoszczędzi nam wielu rozczarowań podczas poszukiwania najlepszych rozwiązań, a także zapewni mniej stresu i strat emocjonalnych.

Poszukiwanie pracy na własną rękę

Poszukiwanie pracy na własną rękę jest dla osób, które sprawnie posługują się komputerem i Internetem, bez względu na to, jak absurdalnie to brzmi. Jeżeli znasz język obcy i jesteś otwarty na bezpośredni kontakt z zagranicznymi pracodawcami, zacznij działać. Poszukiwanie pracy na własną rękę może dać gwarancję znalezienia pracy bez pośredników. Najważniejsze, to przygotowanie CV oraz listu motywacyjnego w języku angielskim lub innym, w którym zamieścimy aktualne informacje o sobie oraz ciekawe zdjęcie. Pracy możesz szukać na zagranicznych stronach z ofertami pracy lub wysyłać aplikacje bezpośrednio do firm, które cię interesują. Decydując się na taki sposób poszukiwania zatrudnienia, możesz liczyć się z propozycją rozmowy kwalifikacyjnej przez skypa.

Praca przez pośrednictwo lub agencje pracy

Agencje i pośrednictwa pracy można podzielić na zagraniczne i polskie. Te z kolei można podzielić według specjalizacji, np. agencja pracy dla specjalistów, dla opiekunek, itd. Polskie agencje zatrudnienia zostały owiane złą sławą w ostatnim czasie. Dlaczego tak się stało i co z tego wynika? Coraz więcej Polaków wyjeżdża do pracy zagranicą, to zachęca do zakładania agencji zatrudnienia. Niestety nie każda agencja działa uczciwie, gdyż specjalne wymogi utrudniają legalne zarejestrowanie agencji i otrzymanie stosownego certyfikatu od marszałka. Chcąc skorzystać z usług agencji lub pośrednictwa pracy należy:

  • sprawdzić jej wiarygodność poprzez certyfikat i numer identyfikacyjny
  • zapoznać się z opiniami w Internecie na temat konkretnej agencji
  • pamiętać, że osoba wyjeżdżająca do pracy zagranicę nie powinna dokonywać żadnych opłat związanych z znalezieniem pracy, z wyłączeniem zaświadczenia lekarskiego oraz tłumaczenia dokumentów.
  • przeczytać dokładnie warunki umowy i nie dokonywać żadnych opłat przez podpisaniem umowy.
  • nie należy bezmyślnie wysyłać danych osobowych

Zadbaj o formalności

Przed wyjazdem warto zapoznać się z formalnościami jakie należy załatwić w kraju goszczącym. Dobrze wiedzieć jak wygląda kwestia zameldowania, założenia konta w banku oraz warunki zatrudnienia. Przed podpisaniem umowy lub kontraktu należy przeczytać dokument, który mamy do podpisu. Istotną rzeczą są też podatki. Każda osoba zatrudniona legalnie zagranicą odprowadza podatek dochodowy do urzędu. Na koniec roku podatkowego należ złożyć zeznanie podatkowe i ubiegać się o zwrot nadpłaconej części podatku. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.rttax.com.

Praca za granicą – jak się do niej przygotować?

Jeśli planujesz wyjazd do pracy zagranicą lub przebywasz już w obcym kraju powinieneś zapoznać się z prawem panującym w tym miejscu. Istotną kwestią jest prawo podatkowe, które będzie cię obowiązywało w momencie podjęcia legalnej pracy. Na co warto zwrócić uwagę i jakie dokumenty kompletować, przeczytasz poniżej.

Każda osoba pracująca legalnie na emigracji powinna pamiętać o możliwości rozliczenia nadpłaconej części podatku. Niewiele osób wie, że pracodawca odprowadza podatek do urzędu w postaci zaliczki, która w 98% jest zawyżona. W jaki sposób zadbać o swoje formalności? Przede wszystkim kompletować wszystkie otrzymywane dokumenty.

Dokumenty potwierdzające zatrudnienie

Jeżeli jesteś zatrudniony legalnie, pamiętaj, że powinieneś otrzymywać od swojego pracodawcy dokumenty potwierdzające zatrudnienie. Co do nich zaliczamy: comiesięczne odcinki wypłat oraz podsumowanie dochodów za miniony rok. W zależności od kraju dokumenty te noszą inną nazwę:

Powyższe dokumenty pracodawca powinien przesyłać pocztą lub drogą mailową. Jeżeli ich nie wystawi, mamy prawo się o nie upomnieć. Dokumentację powinniśmy kompletować, gdyż stanowi ona dowód naszego zatrudnienia.

Zwrot podatku za pracę za granicą

Jeżeli rok podatkowy dobiega końca, możemy rozpocząć kompletowanie dokumentów potrzebnych do złożenia deklaracji. W większości krajów rok podatkowy kończy się tak samo, jak w Polsce. Wyjątek stanowi Wielka Brytania, gdyż rok podatkowy zaczyna się tutaj 6 kwietnia a kończy 5 kwietnia następnego roku. Przygotowanie deklaracji podatkowej nie należy do najprostszych rzeczy, tym bardziej bez znajomości języka obcego. Jeśli planujesz rozliczenie, a nie wiesz, czy przysługuje ci zwrot przelicz szacowaną kwotę na kalkulatorze zwrotu, który znajdziesz na stronie www.rttax.com/pl. Chcąc odzyskać nadpłaconą część podatku wystarczy skompletować dokumenty i wysłać deklarację podatkową. Nie przegap okazji odzyskania swoich ciężko zarobionych pieniędzy.