HR 6819 – wystawa

W dniach 5 - 12 lipca 2021 odbędzie się wystawa naszego wykładowcy Krzysztofa Franaszka pt. HR 6819

Wystawa Zenon Balcer Kondensacja / Condensation

Wystawa Krzysztofa Franaszka

HR 6819

5 - 12 lipca
Galeria Casa Matei, Cluj-Napoca

Tytuł wystawy odnosi się do systemu gwiezdnego, w którym odkryto najbliżej położoną od ziemi czarną dziurę. Układ składa się z dwóch gwiazd orbitujących wokół niewidzialnego obiektu w centrum. Naukowcy oznaczyli HR6819 jako czarną dziurę oddaloną od ziemi o około 1000 lat świetlnych. Układ gwiezdny, przy sprzyjających warunkach może być dostrzeżony gołym okiem z półkuli południowej. Kontrast i efekt wizualny oraz naukowo – konceptualne wizualizowanie zjawiska stało się inspiracją dla prezentowanej wystawy.

Na ekspozycję składają się obiekty zbudowane z dziesiątek świetlówek led, stalowej konstrukcji i czarnych obiektów wykonanych ze sztucznego kamienia i smoły. W podziemnej, zabytkowej sali wystawowej kontrast generowany przez światło I materię staje się porażający. Dzięki cyklowi prac przenosimy się do miejsca odrealnionego, geometryczne obiekty znajdujące się w pomieszczeniu emanują tak mocnym światłem, że żeby wejść głębiej trzeba przyzwyczaić wzrok.

Druga sala wystawiennicza przeznaczona jest na instalację zajmującą całą przestrzeń. Z użyciem światła, dymu, projekcji multimedialnej i abstrakcyjnego obiektu pomieszczenie zmieni swój wygląd i rozkład, w całości przekształci się w abstrakcyjną, kojarzącą się przestrzenią kosmiczną instalacją. Wyabstrahowana pozycja widza umożliwi koncentrację w miejscu, gdzie jest ustawiona rzeźba, zainspirowana prehistorycznymi obiektami o strukturze czarnego kamienia.  Abstrakt, przestrzeń, kontrast umożliwi doświadczenie pierwotne, wolne od nachalnych skojarzeń przenosząc odbiorców w miejsce, gdzie grawitacja może być mniej odczuwalna i pojawia się więcej przestrzeni dla wyobraźni.

Krzysztof Franaszek

Urodził się w 1981 r. w Lublinie, mieszka i pracuje w Warszawie. Artysta tworzy rzeźby, instalacje i rysunki. Jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2006), doktorem habilitowanym z zakresu sztuk pięknych (2021). Od 2006 r. jest pracownikiem macierzystej uczelni. Był stypendystą w pracowni Christiana Jankowskiego na Staatliche Akademie der Bildenden Künste w Stuttgarcie (2005) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009, 2018, 2020).

Jego prace prezentowane były na wystawach indywidualnych, m.in. w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (2021); Galerii Le Guern w Warszawie (2019, 2021); CSW Zamku Ujazdowskim w Warszawie (2013), Galerii Studio w Warszawie (2009). Brał także udział w licznych wystawach grupowych w Polsce i zagranicą m.in. w: New Museum w Nowym Jorku (2008); Asian Art Biennale w Bangladeszu (2018); BWA w Lublinie (2009); IX Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej w Sankt Petersburgu (2009); Kunst Museum – Staatliche Akademie w Stuttgarcie (2005). Ponadto realizował projekty artystyczne w przestrzeni miejskiej w Polsce, Holandii, Niemczech i na Litwie.

Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych i kolekcji PKO Banku Polskiego oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.