Wiersze aranżowane - wystawa

,,Wiersze Aranżowane" to seria dwunastu grafik Michała Piekarskiego do wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Wystawa będzie czynna do 26 września 2021 r.

Wystawa Michała Piekarskiego - Wiersze aranżowane

Wystawa Michała Piekarskiego

Wiersze aranżowane

17 lipca - 26 września
Miejsce: Dom rzeźbiarza
Kurator: Weronika Elertowska

„Wiersze aranżowane” to cykl dwunastu grafik ilustrujących wiersze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej wykonanych metodą sitodruku. Ta niezwykle uniwersalna technika daje niemal nieograniczone możliwości, a przede wszystkim pozwala na otrzymanie niezwykle wyrazistych, w pełni nasyconych barw przy dużych nakładach reprograficznych. Znajdziemy w nich jednak przede wszystkim bardzo oszczędną, minimalistyczną formę – i to ona ma dla autora największe znaczenie.

Michał Piekarski łączy geometrię z bezszeryfowym liternictwem, redukuje kolor do czerni i bieli.

Cykl jest oparty na zaprojektowanych przez artystę fontach Sobota Regular i Sobota Bold Condenset, wielokrotnie wykorzystywanych we wcześniejszych realizacjach. Doskonale podkreśla to, jak ważna jest dla niego filozofia pracy oparta na swobodnej grze z formą.

Michał Piekarski

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w roku 1973 obronił dyplom w pracowni plakatu prowadzonej przez prof. Macieja Urbańca – jednego ze współtwórców polskiej szkoły plakatu. W 2019 roku na macierzystej uczelni obronił tytuł doktora. Jest niewątpliwie jednym z najciekawszych polskich grafików, który w swoich realizacjach wykorzystuje bardzo często skomplikowane układy typograficzne, modyfikując stworzone przez siebie kroje pism.

Typografia jest też jedną z podstaw twórczości Michała Piekarskiego. Sposób w jaki posługuje się czcionką nadaje jego pracom charakterystyczny rys– niezależnie czy mamy przed oczami projekty popularnych magazynów, katalogów, wydawnictw artystycznych czy znaczków pocztowych i logotypów. Jest to jedna z rozpoznawczych cech jego twórczości, a co trzeba podkreślić, jest to dorobek niezwykle bogaty, zbudowany na przestrzeni ostatnich ponad 40 lat.

Wernisaż wystawy