Sennik \ Dream Book – wystawa

10/08/2021

W dniach 23 - 27 sierpnia 2021 r. odbędzie się wystawa naszego wykładowcy Piotra Krochmalskiego pt. Sennik \ Sapņu grāmata \ Dream Book.

Wystawa Piotra Krochmalskiego

Sennik \ Sapņu grāmata \ Dream Book

23 - 27 sierpnia 2021
Rezekne Academy of Technologies, Rēzekne, Łotwa

Rysunek od czasu skończenia studiów jest najważniejszym środkiem wypowiedzi autora. Choć uprawia i uprawiał on wiele dziedzin twórczości (malarstwo, witraż, ilustracja prasowa, plakat, scenografia teatralna czy projektowanie nadwozi samochodowych), to właśnie rysunek towarzyszy mu nieprzerwanie. Rysunki Piotra Krochmalskiego od początku były, i nadal są narracyjne. Każdy z nich stanowi rodzaj opowieści, zamkniętej historii, czasem komentarza do jakiejś sytuacji czy wydarzenia. Choć rysunki te są realistyczne, to przedstawiany w nich świat ulega pewnego rodzaju świadomej deformacji. Prawie zawsze bohaterami tych prac są ludzie. Prawie zawsze przedstawiani we wnętrzach, bardzo rzadko w plenerze. We wcześniejszych pracach, wnętrza te były wypełnione mnóstwem mebli, obrazów i innych detali. Ta mnogość szczegółów nigdy nie była przypadkowa, jej celem zawsze było zbudowanie nastroju i podkreślenie tożsamości bohaterów. W większości prac wnętrza te są bardzo eleganckie, pełne przepychu, bogato tapicerowanych mebli i drogich detali, o parkietach ułożonych w misterne mozaiki. Wspomniane detale mają zazwyczaj swe ważne i ukryte znaczenie. 

Więcej informacji o wystawie 

Piotr Krochmalski

Urodzony 1.VII.1955 w Warszawie, gdzie mieszka, tworzy i wykłada. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni plakatu prof. Macieja Urbańca w 1980). W 1997 uzyskał stopień doktorski na warszawskiej ASP. Od 1980 członek ZPAP, a od 2020 CEIDA.

Uprawia wiele dziedzin twórczości. Od czasu studiów nieprzerwanie zajmuje się rysunkiem. Autor 20 indywidualnych wystaw rysunków, wziął udział w ponad 50 wystawach zbiorowych. Jego prace znajdują się w kolekcjach w kraju i zagranicą.
W latach 1990-2003 stworzył scenografię, projekty lalek, kostiumy, plakaty oraz graficzną oprawę programów do ośmiu spektakli teatrów lalkowych w Warszawie, Lublinie, Olsztynie, Łomży, Toruniu i Krakowie.

Zajmuje się też witrażem oraz ilustracją prasową. W latach 1992-93 współpracował jako ilustrator z tygodnikiem „The Warsaw Voice”.
W latach 1981-83 był członkiem grupy stylistów samochodowych założonej i prowadzonej przez prof. Cezarego Nawrota przy Wydziale Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP. Jest współautorem trzech projektów nadwozi samochodowych.
W latach 2012-13 wykonał ponad 50 unikatowych T-Shirtów ze swoimi rysunkami dla firmy „Fuck me tender”.
Ponadto od 1991 jest czynnie związany z reklamą. Pracował na stanowiskach art directora i dyrektora kreatywnego w kilku polskich i zagranicznych agencjach (m.in. SP Lintas oraz Oygen Interactive Communications). Autor i współautor ponad 100 kampanii reklamowych, z których część była nagradzana na polskich i międzynarodowych festiwalach.

Wykładowca przedmiotu „Sztuka Reklamy” prowadzonego według jego autorskiego programu na wydziałach grafiki warszawskich wyższych uczelni: Europejska Akademia Sztuk (1993-2009), Akademia Sztuk Pięknych (1996-2005), Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych (od 2007), WIT Szkoła Wyższa pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk (od 2010).

Sennik \ Dream Book – wystawa