Tajemnica drugiej strony – Dariusz Mlącki

22 lutego 2019 r. w Galeria Bielska BWA odbył się wernisaż wystawy "Tajemnica drugiej strony" pracownika WIT Dariusza Mląckiego, który prowadzi na kierunku Grafika zajęcia z Rysunku i Malarstwa.
Dariusz Mlącki BWA Bielska Tajemnica drugiej strony 2019

Wystawa trwa do 24 marca 2019 r.

O wystawie:

"Kiedy uważnie przygląda się sztuce Dariusza Mląckiego dostrzega się znacznie więcej niż tylko zwykłą rzecz, której identyfikacja symboliczna jest przecież kulturowo ugruntowana. W swoich martwych naturach artysta od lat posługuje się tym samym repertuarem form, których wanitatywna symbolika przywołująca znaczenia związane z ulotnością i nietrwałością materii jest delikatnie ukryta, estetycznie opakowana w taki sposób, by nie dręczyła widza nazbyt nachalnie pytaniem o nieuchronny koniec wszystkich rzeczy. Sprowadzone do uproszczonych form do podstawowych figur geometrycznych przedmioty zdają się przemawiać do widza nakłaniając go do namysłu nad kondycją osoby ludzkiej, nad jej problemami i oczekiwaniami, w końcu nad jej miejscem we współczesnym świecie. Z obrazów przedstawiających pojedyncze wieże umiejscowione w pustej przestrzeni zionie dotkliwą samotnością, która jest przecież udziałem jednostki w rzeczywistości pozbawionej barw intensywnych uczuć. To nie tylko obraz izolacji, lecz także dualizmu pomiędzy tym co zamknięte w wieży naszego ducha i serca, twierdzy, do której nie ma dostępu, a cała resztą pustego, pozbawionego duchowości, świata, który nas otacza. Dogasająca świeca, której znaczenie już w XVI-wiecznych martwych naturach odczytywano jako oczywisty obraz śmierci człowieka i tu jawi się jako symbol końca, odchodzenia, przemijania… Nawet papierowy stateczek czy samolocik, jakże ulotny i nietrwały unaocznia ową, trwającą tylko mgnienie oka ludzką podróż przez ziemski świat materii. A cóż powiedzieć o czarnym łożu, które pod wpływam artystycznych działań staje się sarkofagiem? Tu właśnie w sposób dosadny uobecnia się kulminacja wanitatywnego przesłania sztuki Dariusza Mląckiego. „Jest” i „nie ma” „istniejący” i „nieistniejący”, „prawdziwy” i iluzoryczny” splata się w niej w obraz całości, gdzie śmierć staje się nieodłączną częścią istnienia. "

Prof. UKSW dr hab. Małgorzata Wrześniak
(Fragment tekstu do katalogu, 2019)

Wystawa Joanny Krzysztoń i Grzegorza Rogali – Władca mgieł

Wystawa Joanny Krzysztoń i Grzegorza Rogali – Władca mgieł

Zapraszamy serdecznie na wystawę wykładowców WIT Joanny Krzysztoń i Grzegorza Rogali pt. „Władca mgieł”.
Wystawa rysunku i malarstwa studentów Grafiki WIT

Wystawa rysunku i malarstwa studentów Grafiki WIT

Zapraszamy serdecznie w imieniu swoim oraz Galeria Korekta na wystawę rysunku i malarstwa studentów Grafiki WIT, która odbędzie się już 14 czerwca, w piątek o godzinie 18.00
Wrona w serwerowni WIT

Wrona w serwerowni WIT

Czerwiec to na naszej Uczelni gorący czas, dosłownie i w przenośni. Rodzą się nowe specjalności, pomysły na atrakcje podczas Dnia otwartego w WIT, ale od kilku dni radujemy się też z narodzin tych maluchów :) Natura jest niesamowita!
Warsztaty sitodruku na WIT
07/06/2019

Warsztaty sitodruku na WIT

Zachęcamy Was do zapisu na warsztaty sitodruku, które odbędą się na WIT w dniach 29-30 czerwca.
Wyróżnienie dla WIT w 59. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek
27/05/2019

Wyróżnienie dla WIT w 59. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek

Ogromnie miło nam poinformować, że w 59. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek - Najpiękniejsze Ksiażki Roku 2018 WIT, jako współwydawca, otrzymał wyróżnienie w kategorii VII: Albumy, za książkę: Mieczysław Wasilewski. Plakat &…