Tajemnica drugiej strony – Dariusz Mlącki

22 lutego 2019 r. w Galeria Bielska BWA odbył się wernisaż wystawy "Tajemnica drugiej strony" pracownika WIT Dariusza Mląckiego, który prowadzi na kierunku Grafika zajęcia z Rysunku i Malarstwa.
Dariusz Mlącki BWA Bielska Tajemnica drugiej strony 2019

Wystawa trwa do 24 marca 2019 r.

O wystawie:

"Kiedy uważnie przygląda się sztuce Dariusza Mląckiego dostrzega się znacznie więcej niż tylko zwykłą rzecz, której identyfikacja symboliczna jest przecież kulturowo ugruntowana. W swoich martwych naturach artysta od lat posługuje się tym samym repertuarem form, których wanitatywna symbolika przywołująca znaczenia związane z ulotnością i nietrwałością materii jest delikatnie ukryta, estetycznie opakowana w taki sposób, by nie dręczyła widza nazbyt nachalnie pytaniem o nieuchronny koniec wszystkich rzeczy. Sprowadzone do uproszczonych form do podstawowych figur geometrycznych przedmioty zdają się przemawiać do widza nakłaniając go do namysłu nad kondycją osoby ludzkiej, nad jej problemami i oczekiwaniami, w końcu nad jej miejscem we współczesnym świecie. Z obrazów przedstawiających pojedyncze wieże umiejscowione w pustej przestrzeni zionie dotkliwą samotnością, która jest przecież udziałem jednostki w rzeczywistości pozbawionej barw intensywnych uczuć. To nie tylko obraz izolacji, lecz także dualizmu pomiędzy tym co zamknięte w wieży naszego ducha i serca, twierdzy, do której nie ma dostępu, a cała resztą pustego, pozbawionego duchowości, świata, który nas otacza. Dogasająca świeca, której znaczenie już w XVI-wiecznych martwych naturach odczytywano jako oczywisty obraz śmierci człowieka i tu jawi się jako symbol końca, odchodzenia, przemijania… Nawet papierowy stateczek czy samolocik, jakże ulotny i nietrwały unaocznia ową, trwającą tylko mgnienie oka ludzką podróż przez ziemski świat materii. A cóż powiedzieć o czarnym łożu, które pod wpływam artystycznych działań staje się sarkofagiem? Tu właśnie w sposób dosadny uobecnia się kulminacja wanitatywnego przesłania sztuki Dariusza Mląckiego. „Jest” i „nie ma” „istniejący” i „nieistniejący”, „prawdziwy” i iluzoryczny” splata się w niej w obraz całości, gdzie śmierć staje się nieodłączną częścią istnienia. "

Prof. UKSW dr hab. Małgorzata Wrześniak
(Fragment tekstu do katalogu, 2019)

Prelegent Dnia Otwartego – Paweł Pławiak z wyróżnieniem MVP
02/07/2020

Prelegent Dnia Otwartego – Paweł Pławiak z wyróżnieniem MVP

To już 12-raz kiedy Microsoft uznał, że warto przyznać tę nagrodę naszemu wykładowcy na kierunku Informatyka. Paweł Pławiak od lipca 2009 roku jest regularnie nagradzany przez Microsoft tytułem Most Valuable Professional (MVP), aktualnie w kategorii Enterprise Mobility.
WIT z certyfikatem „UCZELNIA LIDERÓW 2020”
02/07/2020

WIT z certyfikatem „UCZELNIA LIDERÓW 2020”

Nasza Uczelnia po raz kolejny otrzymała certyfikat „Uczelnia Liderów” wraz z nagrodami specjalnymi.
Dzień Otwarty WIT
20/06/2020

Dzień Otwarty WIT

Obejrzyj webinary DNIA OTWARTEGO WIT on‑line!