„Analiza powiązań z wykorzystaniem grafowych baz danych” – Seminarium

W dniu 8 listopada, o godzinie 10:00, w sali 200, w ramach wspólnego seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT i IBS PAN, dr Janusz Miroforidis wygłosi referat nt. Analiza powiązań z wykorzystaniem grafowych baz danych.
Streszczenie
Analiza wielkich zbiorów danych (Big Data) nie byłaby możliwa bez rozwoju narzędzi i metod informatyki, jaki obserwujemy w ostatnich latach. Zauważalnym trendem jest rosnące znaczenie systemów zarządzania danymi, które nie mają precyzyjnie zdefiniowanej struktury. Ze względu na niezwykle dynamiczny rozwój tzw. sieci społecznościowych w Internecie, duże znacznie zyskały grafowe bazy danych, bez których efektywne przetwarzanie danych w tych sieciach byłoby wielce nieefektywne.

W ramach seminarium przedstawione zostanie wprowadzenie w tematykę grafowych baz danych, jako narzędzi do analizy powiązań pomiędzy obiektami w wielkich zbiorach danych.

W tymże kontekście, przedstawione zostanie porównanie tych narzędzi z relacyjnymi systemami zarządzania bazami danych, które do przetwarzania danych są masowo stosowane od lat 80. ubiegłego wieku. Przedstawione zostaną wybrane przykłady zastosowań grafowych baz danych. Wskazane zostaną potencjalne obszary badań, związane z wyszukiwaniem wzorców w tych magazynach danych.

W części praktycznej seminarium zostaną zaprezentowane przykładowe zapytania o dane do systemu zarządzania grafową bazą danych Neo4J. Przykłady oparte będą na deklaratywnym języku zapytań Cypher.

Weź udział w programie Erasmus+
16/11/2020

Weź udział w programie Erasmus+

Szanowni Studenci! Mimo niesprzyjającej sytuacji związanej z epidemią Covid chcielibyśmy Wam przypomnieć o możliwości wzięcia udziału w programie Erasmus.
Valencia Design Education Forum 2020
04/11/2020

Valencia Design Education Forum 2020

Nasz wykładowca dr Michał Piekarski weźmie udział w konferencji online „Valencia Design Education Forum 2020” o edukacji w szkołach artystycznych.
O wyznaczaniu dwustronnych aproksymacji frontu Pareto w złożonych obliczeniowo problemach optymalizacji wielokryterialnej
04/11/2020

Zapraszamy na Seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT i Zakładu Wspomagania Decyzji w Warunkach Ryzyka IBS PAN.