„Analiza powiązań z wykorzystaniem grafowych baz danych” – Seminarium

W dniu 8 listopada, o godzinie 10:00, w sali 200, w ramach wspólnego seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT i IBS PAN, dr Janusz Miroforidis wygłosi referat nt. Analiza powiązań z wykorzystaniem grafowych baz danych.
Streszczenie
Analiza wielkich zbiorów danych (Big Data) nie byłaby możliwa bez rozwoju narzędzi i metod informatyki, jaki obserwujemy w ostatnich latach. Zauważalnym trendem jest rosnące znaczenie systemów zarządzania danymi, które nie mają precyzyjnie zdefiniowanej struktury. Ze względu na niezwykle dynamiczny rozwój tzw. sieci społecznościowych w Internecie, duże znacznie zyskały grafowe bazy danych, bez których efektywne przetwarzanie danych w tych sieciach byłoby wielce nieefektywne.

W ramach seminarium przedstawione zostanie wprowadzenie w tematykę grafowych baz danych, jako narzędzi do analizy powiązań pomiędzy obiektami w wielkich zbiorach danych.

W tymże kontekście, przedstawione zostanie porównanie tych narzędzi z relacyjnymi systemami zarządzania bazami danych, które do przetwarzania danych są masowo stosowane od lat 80. ubiegłego wieku. Przedstawione zostaną wybrane przykłady zastosowań grafowych baz danych. Wskazane zostaną potencjalne obszary badań, związane z wyszukiwaniem wzorców w tych magazynach danych.

W części praktycznej seminarium zostaną zaprezentowane przykładowe zapytania o dane do systemu zarządzania grafową bazą danych Neo4J. Przykłady oparte będą na deklaratywnym języku zapytań Cypher.

Antypody – podróż do raju
15/11/2019

Antypody – podróż do raju

14 listopada 2019 r. o godzinie 14.30 w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbyło się otwarcie instalacji permanentnej „Antypody – podróż do raju”, którą zrealizowali wykładowcy Kierunku Grafika WIT: Joanna Krzysztoń i Grzegorz Rogala.
Vertex WIT nominowany do Pro Juvenes 2019
15/11/2019

Vertex WIT nominowany do Pro Juvenes 2019

Zachęcamy do głosowania w plebiscycie „Pro Juvenes” organizowanym przez Parlament Studentów RP
Zmarł dr Marek Doros
12/11/2019

Zmarł dr Marek Doros

Z głębokim smutkiem i żalem informujemy o śmierci dr. inż. Marka Dorosa, wykładowcy akademickiego na Wydziale Informatyki, wspaniałego człowieka, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
5. Międzynarodowy Konkurs na temat typografii
08/11/2019

5. Międzynarodowy Konkurs na temat typografii

Plakat Anny Kłos zakwalifikował się do finału 5. Międzynarodowego Konkursu na temat typografii.
Wystawa Ich Dwoje
05/11/2019

Wystawa Ich Dwoje

Projekt - w ramach cyklu „Dances with Sculptures”, realizowany przez artystę i wykładowcę WIT, Piotra Janowczyka - zakłada konfrontowanie współczesnych choreografów, oraz osób uprawiających specjalistyczne techniki ruchu z klasyką światowej rzeźby.
Więcej o Wystawie Ich Dwoje
Warsztaty Cyjanotypii dla studentów WIT w Orońsku
31/10/2019

Warsztaty Cyjanotypii dla studentów WIT w Orońsku

Warsztaty odbędą się w dniach 8–11 listopada 2019 w Orońsku w ramach projektu pt. „Zintegrowany Program Rozwoju Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania”.
Dowiedz się więcej o Warsztatach Cyjanotypii