Podsumowanie konferencji „Ochrona środowiska w perspektywie działalności inwestycyjnej”

Ogólnopolska Konferencja „Ochrona środowiska w perspektywie działalności inwestycyjnej”, która odbyła się 18 marca 2016 r. w siedzibie Szkoły była kolejnym etapem współpracy naukowej Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie oraz Warszawskiego Seminarium Aksjologii Administracji.

Konferencję otworzył prof. Maciej Krawczak, Rektor WIT. O aktualności i znaczeniu stanowiącej przedmiot konferencji problematyki świadczy fakt, że zaproszenie do udziału przyjęli liczni przedstawiciele ośrodków naukowych oraz administracji publicznej. Trzeba tu wymienić prof. M. Gintowt-Jankowicz, sędzię TK w stanie spoczynku, Tomasza Zdzikota wiceministra w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, dyrektorów w Ministerstwie Środowiska oraz Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomira Mazurka, dr W. Kuzaka, prodziekana ITZ WIT. Na uwagę zasługuje także udział w konferencji grupy doktorów i doktorantów m.in. z Białegostoku, Łodzi, Lublina i Warszawy.

Wprowadzenia w tematykę konferencji dokonał założyciel WSAA prof. Zbigniew Cieślak (sędzia Trybunału Konstytucyjnego od 02 grudnia 2006 do 02 grudnia 2015), który zwrócił uwagę, że naturalny konflikt interesów związany z chęcią zachowania odpowiedniego stanu otaczającego nas środowiska a z drugiej strony potrzebami rozwoju społeczno-gospodarczego powinien być rozwiązywany w myśl zasady zrównoważonego rozwoju.
Konferencja składała się z trzech paneli, każdy z nich był zakończony pytaniami oraz dyskusją, prowadzoną również podczas przerw.
Pierwszy panel koncentrował się na problemach związanych z mankamentami stanowienia prawa. Dr A. Syryt (UKSW) przedstawiła możliwe scenariusze rozwiązań skutków uznania za niezgodne z Konstytucją przepisów o tworzeniu obwodów łowieckich.
Drugi panel, prowadzony przez dr hab. K. Zalasińską (UW, WSAA) otworzył referat dr A. Fogel (IGPiM, WIT, WSAA) oraz dr M. Geszprycha (wykładowca WIT, IGPiM, MRiRW, WSAA) dotyczący konieczności ochrony gruntów rolnych na obszarze miast. Prelegenci skupili się na ocenie kierunków zmian prawnych.
Trzeci panel prowadził dr M. Klimaszewski (UKSW, WSAA). Panel rozpoczął referat dr G. Buczyńskiego (WSAA) prezentujący kierunki zmian w prawnej ochronie lasów z uwzględnieniem działalności inwestycyjnej.
Dr A. Kosieradzka-Federczyk (WSISiZ, WSAA) zaprezentowała potrzebę wprowadzenia skutecznego instrumentu weryfikacji prawidłowości oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, będącej prewencyjnym środkiem ochrony środowiska.
Zamknięcia konferencji dokonał Rektor WIT, który podziękował wszystkim za aktywny udział i inspirujące dyskusje.

Dynamiczne zarządzanie procesami
28/01/2020

Dynamiczne zarządzanie procesami

Dnia 20 stycznia Marek Szelągowski przedstawi referat w ramach Seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT i Zakładu Wspomagania Decyzji w Warunkach Ryzyka IBS PAN.
Na Pomoc Australii - Aukcja Charytatywna
24/01/2020

Na Pomoc Australii - Aukcja Charytatywna

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą Aukcji Charytatywnej „Na Pomoc Australii!”.
Trzeci Wymiar Grafiki / Galeria WIT
24/01/2020

Trzeci Wymiar Grafiki / Galeria WIT

Serdecznie zapraszamy na wystawę pt. „Trzeci Wymiar Grafiki”, na którą składają się prace studentów z pracowni Rzeźby Cyfrowej oraz Rzeźby i Rysunku prowadzonej przez dr Krzysztofa Franaszka.
Dowiedz sie więcej o wystawie Trzeci Wymiar Grafiki
WIT partnerem ITechDay 2020
23/01/2020

WIT partnerem ITechDay 2020

Jako Partner ITechDay 2020 serdecznie zapraszamy do udziału w tym niesamowitym wydarzeniu, które odbędzie się 3 marca 2020 r.
Poznaj szczegóły wydarzenia ITechDay 2020
Filip Pachucki kolejnym gościem Spotkań z Twórcami
17/01/2020

Filip Pachucki kolejnym gościem Spotkań z Twórcami

Zapraszamy na spotkanie z absolwentem Grafiki WIT Filipem Pachuckim, który od 5 lat profesjonalnie zajmuje się animacją komputerową na potrzeby filmów, gier i reklam!
Zastosowanie filtrów graficznych dla regularyzacji map fluencji w planowaniu radioterapii techniką IMRT
15/01/2020

20 stycznia Przemysław Juszczuk przedstawi referat w ramach Seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT i Zakładu Wspomagania Decyzji w Warunkach Ryzyka IBS PAN