Podsumowanie konferencji „Ochrona środowiska w perspektywie działalności inwestycyjnej”

Ogólnopolska Konferencja „Ochrona środowiska w perspektywie działalności inwestycyjnej”, która odbyła się 18 marca 2016 r. w siedzibie Szkoły była kolejnym etapem współpracy naukowej Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie oraz Warszawskiego Seminarium Aksjologii Administracji.

Konferencję otworzył prof. Maciej Krawczak, Rektor WIT. O aktualności i znaczeniu stanowiącej przedmiot konferencji problematyki świadczy fakt, że zaproszenie do udziału przyjęli liczni przedstawiciele ośrodków naukowych oraz administracji publicznej. Trzeba tu wymienić prof. M. Gintowt-Jankowicz, sędzię TK w stanie spoczynku, Tomasza Zdzikota wiceministra w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, dyrektorów w Ministerstwie Środowiska oraz Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomira Mazurka, dr W. Kuzaka, prodziekana ITZ WIT. Na uwagę zasługuje także udział w konferencji grupy doktorów i doktorantów m.in. z Białegostoku, Łodzi, Lublina i Warszawy.

Wprowadzenia w tematykę konferencji dokonał założyciel WSAA prof. Zbigniew Cieślak (sędzia Trybunału Konstytucyjnego od 02 grudnia 2006 do 02 grudnia 2015), który zwrócił uwagę, że naturalny konflikt interesów związany z chęcią zachowania odpowiedniego stanu otaczającego nas środowiska a z drugiej strony potrzebami rozwoju społeczno-gospodarczego powinien być rozwiązywany w myśl zasady zrównoważonego rozwoju.
Konferencja składała się z trzech paneli, każdy z nich był zakończony pytaniami oraz dyskusją, prowadzoną również podczas przerw.
Pierwszy panel koncentrował się na problemach związanych z mankamentami stanowienia prawa. Dr A. Syryt (UKSW) przedstawiła możliwe scenariusze rozwiązań skutków uznania za niezgodne z Konstytucją przepisów o tworzeniu obwodów łowieckich.
Drugi panel, prowadzony przez dr hab. K. Zalasińską (UW, WSAA) otworzył referat dr A. Fogel (IGPiM, WIT, WSAA) oraz dr M. Geszprycha (wykładowca WIT, IGPiM, MRiRW, WSAA) dotyczący konieczności ochrony gruntów rolnych na obszarze miast. Prelegenci skupili się na ocenie kierunków zmian prawnych.
Trzeci panel prowadził dr M. Klimaszewski (UKSW, WSAA). Panel rozpoczął referat dr G. Buczyńskiego (WSAA) prezentujący kierunki zmian w prawnej ochronie lasów z uwzględnieniem działalności inwestycyjnej.
Dr A. Kosieradzka-Federczyk (WSISiZ, WSAA) zaprezentowała potrzebę wprowadzenia skutecznego instrumentu weryfikacji prawidłowości oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, będącej prewencyjnym środkiem ochrony środowiska.
Zamknięcia konferencji dokonał Rektor WIT, który podziękował wszystkim za aktywny udział i inspirujące dyskusje.

Seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT
17/05/2019

Seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT

22 maja mgr Łukasz Świerczewski przedstawi referat pt. „Akceleracja obliczeń w ramach ośrodków superkomputerowych”
Jazz Art Fashion Festival 2019
17/05/2019

Jazz Art Fashion Festival 2019

11-12 maja odbyła się V edycji Jazz Art Fashion Festival w warszawskim Koneserze, w wydarzeniu uczestniczyli również reprezentanci Grafiki WIT.
Oracle Cloud Day 2019 – Przyszłość jest Autonomiczna
16/05/2019

Oracle Cloud Day 2019 – Przyszłość jest Autonomiczna

Zapraszamy do udziału w konferencji Oracle Cloud Day 2019, która odbędzie się 21 maja 2019 roku, w warszawskim hotelu Hilton.
Wykład profesora Marcosa Garcia-Erguina
14/05/2019

Wykład profesora Marcosa Garcia-Erguina

Wykład odbędzie się o godzinie 12:00 w czwartek - 30 maja br.  w sali N14 przy ul. Newelskiej 6.
Wystawa Dominiki Korzeniowskiej „Kolory”
26/04/2019

Wystawa Dominiki Korzeniowskiej „Kolory”

Zapraszamy na wystawę Dominiki Korzeniowskiej – wykładowcy Projektowania Graficznego na kierunku Grafika WIT.
Wystawa Joanny Mankiewicz „Struktura pyłu”
08/04/2019

Wystawa Joanny Mankiewicz „Struktura pyłu”

Zapraszamy na wystawę Joanny Mankiewicz – wykładowcy Typografii Komputerowej na kierunku Grafika WIT.