Podsumowanie konferencji „Ochrona środowiska w perspektywie działalności inwestycyjnej”

Ogólnopolska Konferencja „Ochrona środowiska w perspektywie działalności inwestycyjnej”, która odbyła się 18 marca 2016 r. w siedzibie Szkoły była kolejnym etapem współpracy naukowej Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie oraz Warszawskiego Seminarium Aksjologii Administracji.

Konferencję otworzył prof. Maciej Krawczak, Rektor WIT. O aktualności i znaczeniu stanowiącej przedmiot konferencji problematyki świadczy fakt, że zaproszenie do udziału przyjęli liczni przedstawiciele ośrodków naukowych oraz administracji publicznej. Trzeba tu wymienić prof. M. Gintowt-Jankowicz, sędzię TK w stanie spoczynku, Tomasza Zdzikota wiceministra w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, dyrektorów w Ministerstwie Środowiska oraz Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomira Mazurka, dr W. Kuzaka, prodziekana ITZ WIT. Na uwagę zasługuje także udział w konferencji grupy doktorów i doktorantów m.in. z Białegostoku, Łodzi, Lublina i Warszawy.

Wprowadzenia w tematykę konferencji dokonał założyciel WSAA prof. Zbigniew Cieślak (sędzia Trybunału Konstytucyjnego od 02 grudnia 2006 do 02 grudnia 2015), który zwrócił uwagę, że naturalny konflikt interesów związany z chęcią zachowania odpowiedniego stanu otaczającego nas środowiska a z drugiej strony potrzebami rozwoju społeczno-gospodarczego powinien być rozwiązywany w myśl zasady zrównoważonego rozwoju.
Konferencja składała się z trzech paneli, każdy z nich był zakończony pytaniami oraz dyskusją, prowadzoną również podczas przerw.
Pierwszy panel koncentrował się na problemach związanych z mankamentami stanowienia prawa. Dr A. Syryt (UKSW) przedstawiła możliwe scenariusze rozwiązań skutków uznania za niezgodne z Konstytucją przepisów o tworzeniu obwodów łowieckich.
Drugi panel, prowadzony przez dr hab. K. Zalasińską (UW, WSAA) otworzył referat dr A. Fogel (IGPiM, WIT, WSAA) oraz dr M. Geszprycha (wykładowca WIT, IGPiM, MRiRW, WSAA) dotyczący konieczności ochrony gruntów rolnych na obszarze miast. Prelegenci skupili się na ocenie kierunków zmian prawnych.
Trzeci panel prowadził dr M. Klimaszewski (UKSW, WSAA). Panel rozpoczął referat dr G. Buczyńskiego (WSAA) prezentujący kierunki zmian w prawnej ochronie lasów z uwzględnieniem działalności inwestycyjnej.
Dr A. Kosieradzka-Federczyk (WSISiZ, WSAA) zaprezentowała potrzebę wprowadzenia skutecznego instrumentu weryfikacji prawidłowości oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, będącej prewencyjnym środkiem ochrony środowiska.
Zamknięcia konferencji dokonał Rektor WIT, który podziękował wszystkim za aktywny udział i inspirujące dyskusje.

Studentki WIT w drugim etapie konkursu Strefa Studenta
20/03/2019

Studentki WIT w drugim etapie konkursu Strefa Studenta

Studentki kierunku Grafika WIT: Angelika Zwolińska i Maria Firsova, które na zajęciach Małgorzaty Sobocińskiej-Kiss z Projektowania Graficznego 2 robiły projekty serii opakowań na produkty spożywcze zostały wybrane w pierwszym etapie 8. edycji konkursu "Strefa Studenta".
Kierunek Grafika WIT z Certyfikatem i Znakiem Jakości
19/03/2019

Kierunek Grafika WIT z Certyfikatem i Znakiem Jakości "Studia z Przyszłością" 2019

Podczas Gali Finałowej Programu Akredytacji Kierunków Studiów kierunek Grafika (studia II stopnia) został nagrodzony i otrzymał Certyfikat i Znak Jakości "Studia z Przyszłością".
Tajemnica drugiej strony – Dariusz Mlącki
19/03/2019

Tajemnica drugiej strony – Dariusz Mlącki

22 lutego 2019 r. w Galeria Bielska BWA odbył się wernisaż wystawy "Tajemnica drugiej strony" pracownika WIT Dariusza Mląckiego, który prowadzi na kierunku Grafika zajęcia z Rysunku i Malarstwa.
Joanny Krzysztoń – Ile światła potrzeba by ciemność uczynić znośną
18/03/2019

Joanny Krzysztoń – Ile światła potrzeba by ciemność uczynić znośną

Zapraszamy na wystawę Joanny Krzysztoń - wykładowcy Malarstwa na kierunku Grafika WIT.
Międzynarodowy Konkurs Ilustratorski dla studentów
15/03/2019

Międzynarodowy Konkurs Ilustratorski dla studentów

WIT partnerem Międzynarodowego Konkursu Ilustratorskiego SIGNU. W jury konkursu jest Anna Kłos , która prowadzi zajęcia z projektowania graficznego oraz wykłady z historii projektowania graficznego w WIT.
Finał akcji „Czekam na Ciebie”
11/03/2019

Finał akcji „Czekam na Ciebie”

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszytkim za wsparcie akcji „Czekam na Ciebie”. Zebrane zostało 6 200,00 (sześć tysięcy dwieście złotych)! Trzy grafiki zostały zakupione przez WIT - wkrótce będziecie mogli je podziwiać na korytarzu w budynku przy ul. Newelskiej.