Podsumowanie konferencji „Ochrona środowiska w perspektywie działalności inwestycyjnej”

Ogólnopolska Konferencja „Ochrona środowiska w perspektywie działalności inwestycyjnej”, która odbyła się 18 marca 2016 r. w siedzibie Szkoły była kolejnym etapem współpracy naukowej Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie oraz Warszawskiego Seminarium Aksjologii Administracji.

Konferencję otworzył prof. Maciej Krawczak, Rektor WIT. O aktualności i znaczeniu stanowiącej przedmiot konferencji problematyki świadczy fakt, że zaproszenie do udziału przyjęli liczni przedstawiciele ośrodków naukowych oraz administracji publicznej. Trzeba tu wymienić prof. M. Gintowt-Jankowicz, sędzię TK w stanie spoczynku, Tomasza Zdzikota wiceministra w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, dyrektorów w Ministerstwie Środowiska oraz Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomira Mazurka, dr W. Kuzaka, prodziekana ITZ WIT. Na uwagę zasługuje także udział w konferencji grupy doktorów i doktorantów m.in. z Białegostoku, Łodzi, Lublina i Warszawy.

Wprowadzenia w tematykę konferencji dokonał założyciel WSAA prof. Zbigniew Cieślak (sędzia Trybunału Konstytucyjnego od 02 grudnia 2006 do 02 grudnia 2015), który zwrócił uwagę, że naturalny konflikt interesów związany z chęcią zachowania odpowiedniego stanu otaczającego nas środowiska a z drugiej strony potrzebami rozwoju społeczno-gospodarczego powinien być rozwiązywany w myśl zasady zrównoważonego rozwoju.
Konferencja składała się z trzech paneli, każdy z nich był zakończony pytaniami oraz dyskusją, prowadzoną również podczas przerw.
Pierwszy panel koncentrował się na problemach związanych z mankamentami stanowienia prawa. Dr A. Syryt (UKSW) przedstawiła możliwe scenariusze rozwiązań skutków uznania za niezgodne z Konstytucją przepisów o tworzeniu obwodów łowieckich.
Drugi panel, prowadzony przez dr hab. K. Zalasińską (UW, WSAA) otworzył referat dr A. Fogel (IGPiM, WIT, WSAA) oraz dr M. Geszprycha (wykładowca WIT, IGPiM, MRiRW, WSAA) dotyczący konieczności ochrony gruntów rolnych na obszarze miast. Prelegenci skupili się na ocenie kierunków zmian prawnych.
Trzeci panel prowadził dr M. Klimaszewski (UKSW, WSAA). Panel rozpoczął referat dr G. Buczyńskiego (WSAA) prezentujący kierunki zmian w prawnej ochronie lasów z uwzględnieniem działalności inwestycyjnej.
Dr A. Kosieradzka-Federczyk (WSISiZ, WSAA) zaprezentowała potrzebę wprowadzenia skutecznego instrumentu weryfikacji prawidłowości oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, będącej prewencyjnym środkiem ochrony środowiska.
Zamknięcia konferencji dokonał Rektor WIT, który podziękował wszystkim za aktywny udział i inspirujące dyskusje.

Międzynarodowy konkurs SIGNÚ
09/04/2020

Międzynarodowy konkurs SIGNÚ

Zapraszamy wszystkich studentów do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym
Dowiedz się więcej o międzynarodowym konkursie SIGNÚ
Życzenia Wielkanocne
08/04/2020

Życzenia Wielkanocne

Szanowni Państwo, w imieniu Rektora prof. Macieja Krawczaka, Prorektor dr Barbary Mażbic-Kulmy, Prorektora dr. Jarosława Sikorskiego i całego zespołu Uczelni WIT życzymy Wszystkim zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
Metrem do WIT
04/04/2020

Metrem do WIT

Metro pojechało dzisiaj (4 kwietnia) na Wolę. Do naszej Uczelni jest jeszcze bliżej!