Podsumowanie konferencji „Ochrona środowiska w perspektywie działalności inwestycyjnej”

Ogólnopolska Konferencja „Ochrona środowiska w perspektywie działalności inwestycyjnej”, która odbyła się 18 marca 2016 r. w siedzibie Szkoły była kolejnym etapem współpracy naukowej Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie oraz Warszawskiego Seminarium Aksjologii Administracji.

Konferencję otworzył prof. Maciej Krawczak, Rektor WIT. O aktualności i znaczeniu stanowiącej przedmiot konferencji problematyki świadczy fakt, że zaproszenie do udziału przyjęli liczni przedstawiciele ośrodków naukowych oraz administracji publicznej. Trzeba tu wymienić prof. M. Gintowt-Jankowicz, sędzię TK w stanie spoczynku, Tomasza Zdzikota wiceministra w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, dyrektorów w Ministerstwie Środowiska oraz Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomira Mazurka, dr W. Kuzaka, prodziekana ITZ WIT. Na uwagę zasługuje także udział w konferencji grupy doktorów i doktorantów m.in. z Białegostoku, Łodzi, Lublina i Warszawy.

Wprowadzenia w tematykę konferencji dokonał założyciel WSAA prof. Zbigniew Cieślak (sędzia Trybunału Konstytucyjnego od 02 grudnia 2006 do 02 grudnia 2015), który zwrócił uwagę, że naturalny konflikt interesów związany z chęcią zachowania odpowiedniego stanu otaczającego nas środowiska a z drugiej strony potrzebami rozwoju społeczno-gospodarczego powinien być rozwiązywany w myśl zasady zrównoważonego rozwoju.
Konferencja składała się z trzech paneli, każdy z nich był zakończony pytaniami oraz dyskusją, prowadzoną również podczas przerw.
Pierwszy panel koncentrował się na problemach związanych z mankamentami stanowienia prawa. Dr A. Syryt (UKSW) przedstawiła możliwe scenariusze rozwiązań skutków uznania za niezgodne z Konstytucją przepisów o tworzeniu obwodów łowieckich.
Drugi panel, prowadzony przez dr hab. K. Zalasińską (UW, WSAA) otworzył referat dr A. Fogel (IGPiM, WIT, WSAA) oraz dr M. Geszprycha (wykładowca WIT, IGPiM, MRiRW, WSAA) dotyczący konieczności ochrony gruntów rolnych na obszarze miast. Prelegenci skupili się na ocenie kierunków zmian prawnych.
Trzeci panel prowadził dr M. Klimaszewski (UKSW, WSAA). Panel rozpoczął referat dr G. Buczyńskiego (WSAA) prezentujący kierunki zmian w prawnej ochronie lasów z uwzględnieniem działalności inwestycyjnej.
Dr A. Kosieradzka-Federczyk (WSISiZ, WSAA) zaprezentowała potrzebę wprowadzenia skutecznego instrumentu weryfikacji prawidłowości oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, będącej prewencyjnym środkiem ochrony środowiska.
Zamknięcia konferencji dokonał Rektor WIT, który podziękował wszystkim za aktywny udział i inspirujące dyskusje.

Sztuczna inteligencja w Korekcie
14/01/2019

Sztuczna inteligencja w Korekcie

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Grzegorza Rogali i Joanny Krzysztoń pt. „Sztuczna inteligencja w Korekcie
Wernisaż wystawy „Abstrakcje i malarstwo współczesne Peru”
11/01/2019

Wernisaż wystawy „Abstrakcje i malarstwo współczesne Peru”

9 stycznia 2019 roku o godzinie 18.00 odbył się wernisaż wystawy współczesnej sztuki peruwiańskiej, której WIT był współorganizatorem.
DESDEO - platforma dla interaktywnej wielokryterialnej optymalizacji – Seminarium
11/01/2019

W dniu 16 stycznia (środa) o godzinie 10:00, w sali 200, w ramach Seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT i IBS PAN, Dr Dmitry Podkopaev przedstawi referat pt. „DESDEO − pierwsza platforma dla interaktywnej wielokryterialnej optymalizacji na zasadach wolnego oprogramowania”.
Wystawa „Abstrakcje i malarstwo współczesne Peru”
03/01/2019

Wystawa „Abstrakcje i malarstwo współczesne Peru”

Zapraszamy 9 stycznia 2019 roku o godzinie 18.00 do Galerii Retroavangarda Jerozolimskie Business Park na otwarcie dużej wystawy współczesnej sztuki peruwiańskiej pt. „Abstrakcje i malarstwo współczesne Peru”.
Świąteczne godziny pracy
18/12/2018

Świąteczne godziny pracy

Przed planowaną wizytą w WIT, między 21 grudnia 2018 – 6 stycznia 2019 prosimy sprawdzić godziny pracy poszczególnych Działów w zakładce kontakt.
Fotorelacja: Spotkania z Twórcami – Bartek Kmita
17/12/2018

Fotorelacja: Spotkania z Twórcami – Bartek Kmita

Spotkania z Twórcami: Droga ponad celem – Czyli jak w ramach pracy nad dyplomem zrobić coś użytecznego – Bartek Kmita / CG Supervisor
Odbyło się w WIT 13 grudnia 2018r.