DESDEO - platforma dla interaktywnej wielokryterialnej optymalizacji – Seminarium

W dniu 16 stycznia (środa) o godzinie 10:00, w sali 200, w ramach Seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT i IBS PAN, Dr Dmitry Podkopaev przedstawi referat pt. „DESDEO − pierwsza platforma dla interaktywnej wielokryterialnej optymalizacji na zasadach wolnego oprogramowania”.

Streszczenie

Platforma DESDEO została założona i jest rozwijana przez grupę badawczą na Jyvaskyla University (Finlandia) (https://desdeo.it.jyu.fi/). Jej celem jest ułatwienie pracy nad tworzeniem interakcyjnych systemów wspomagania decyzji na bazie metod optymalizacji wielokryterialnej. Językiem programowania jest Python wersja 3, z wykorzystaniem zasad programowania obiektowego. Kod źródłowy jest przechowywany w zasobach https://github.com i udostępniany na licencji wolnego oprogramowania.

Na chwilę obecną zaimplementowana jest ogólna struktura klasów, para metod interaktywnych oraz kilka przykładowych problemów. Platforma wymaga dalszego rozwoju zanim może być używana zgodnie z przeznaczeniem. Celem prezentacji jest omówienie technologii, dobrych praktyk oraz problemów występujących podczas realizacji takich projektów w środowisku akademickim.

Ignacy Kaliszewski

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych.

Nasz wykładowca został Honorowym członkiem CEIDA
09/07/2020

Nasz wykładowca został Honorowym członkiem CEIDA

Wykładowca na kierunku Grafika WIT - dr Piotr Krochmalski, został Honorowym członkiem CEIDA. Serdecznie gratulujemy!
Zmarł dr. hab. inż. Wiesław Krajewski
08/07/2020

Zmarł dr. hab. inż. Wiesław Krajewski

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci dr. hab. inż. Wiesława Krajewskiego – pracownika Wydziału Informatyki, specjalisty z dziedzinie automatyki i robotyki, eksperta w zakresie systemów komputerowych, Wspaniałego Człowieka, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
Prelegent Dnia Otwartego – Paweł Pławiak z wyróżnieniem MVP
02/07/2020

Prelegent Dnia Otwartego – Paweł Pławiak z wyróżnieniem MVP

To już 12-raz kiedy Microsoft uznał, że warto przyznać tę nagrodę naszemu wykładowcy na kierunku Informatyka. Paweł Pławiak od lipca 2009 roku jest regularnie nagradzany przez Microsoft tytułem Most Valuable Professional (MVP), aktualnie w kategorii Enterprise Mobility.