„Optymalizacja w zastosowaniach praktycznych” – Seminarium

W dniu 14 listopada o godzinie 10:00, w sali 200, w ramach Seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT i IBS PAN, dr Wit Jakuczun (WLOG Solutions) przedstawi referat „Optymalizacja w Zastosowaniach Praktycznych”.

Streszczenie

Praktycznie każda decyzja biznesowa wymaga wybrania optymalnego sposobu działania na podstawie posiadanych przesłanek. To otwiera praktycznie nieskończone możliwości na stosowanie narzędzi i metod z obszaru optymalizacji matematycznej i plasuje te techniki jako niezbędne w warsztacie data scientist. Podczas prelekcji opowiem jakie są bariery w stosowaniu optymalizacji, jakie metody są stosowane w praktyce, oraz jak dostarczać i utrzymywać modele optymalizacyjne.

Podczas prezentacji użyję przykładów z branży mleczarskiej (optymalizacja pracy serowarni przy wykorzystaniu contraint programming), bankowej (planowanie zasileń oddziałów w gotówkę przy wykorzystaniu programowania całkowito-liczbowego) oraz usługowej (planowanie przewozów przy użyciu metod heurystycznych).

O Autorze

Założyciel i współwłaściciel firmy doradczej WLOG Solutions będącej strategicznym partnerem we wdrażaniu zaawansowanej analityki w organizacji. W firmie jest odpowiedzialny za tłumaczenie potrzeb biznesowych klientów na język matematyki. Prowadził projekty dla wielu branż: bankowość, energetyka, gaz, marketing, logistyka, farmacja, retail, telekomunikacja, ubezpieczenia. W ramach tych projektów tworzył i wdrażał rozwiązania wielkiej skali w środowisku R (i nie tylko) wykorzystujące modele predykcyjne, optymalizacyjne i symulacyjne.
Z wykształcenia matematyk (MIM UW), w 2006 uzyskał tytuł doktora w IPI PAN.

Ignacy Kaliszewski

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych.

Weź udział w programie Erasmus+
16/11/2020

Weź udział w programie Erasmus+

Szanowni Studenci! Mimo niesprzyjającej sytuacji związanej z epidemią Covid chcielibyśmy Wam przypomnieć o możliwości wzięcia udziału w programie Erasmus.
Valencia Design Education Forum 2020
04/11/2020

Valencia Design Education Forum 2020

Nasz wykładowca dr Michał Piekarski weźmie udział w konferencji online „Valencia Design Education Forum 2020” o edukacji w szkołach artystycznych.
O wyznaczaniu dwustronnych aproksymacji frontu Pareto w złożonych obliczeniowo problemach optymalizacji wielokryterialnej
04/11/2020

Zapraszamy na Seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT i Zakładu Wspomagania Decyzji w Warunkach Ryzyka IBS PAN.