„Czego nie mówią nam rankingi?” – Seminarium

W dniu 20 czerwca (środa), o godzinie 10:00, w sali 200, w ramach Seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT i IBS PAN, Ignacy Kaliszewski przedstawi referat „Czego nie mówią nam rankingi?”

Streszczenie

W referacie sformułuję tezę, że rankingi, tak jak są one obecnie wykorzystywane do przedstawiania obrazu rzeczywistości i relacji pomiędzy obiektami w niej zanurzonymi, nie mają żadnego uzasadnienia naukowego, a przez to tworzą mglistą, nieostrą, zaburzoną, wreszcie nieprawdziwą reprezentację tej rzeczywistości. W konsekwencji, są one społecznie szkodliwe.

Przypomnę (znany od dawna) obiektywny sposób reprezentacji relacji pomiędzy obiektami. Uzasadnię, dlaczego dopiero takie obiektywne reprezentacje mogą być punktem wyjścia do konstruowania rankingów mogących mieć walor społecznej użyteczności. Przedstawię takie konstrukcje.

Rozważania zilustruję na przykładzie danych z rankingu Perspektywy 2017. Wnioski będą zaskakujące.

Ignacy Kaliszewski

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych.

Międzynarodowy konkurs SIGNÚ
09/04/2020

Międzynarodowy konkurs SIGNÚ

Zapraszamy wszystkich studentów do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym
Dowiedz się więcej o międzynarodowym konkursie SIGNÚ
Życzenia Wielkanocne
08/04/2020

Życzenia Wielkanocne

Szanowni Państwo, w imieniu Rektora prof. Macieja Krawczaka, Prorektor dr Barbary Mażbic-Kulmy, Prorektora dr. Jarosława Sikorskiego i całego zespołu Uczelni WIT życzymy Wszystkim zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
Metrem do WIT
04/04/2020

Metrem do WIT

Metro pojechało dzisiaj (4 kwietnia) na Wolę. Do naszej Uczelni jest jeszcze bliżej!