„Czego nie mówią nam rankingi?” – Seminarium

W dniu 20 czerwca (środa), o godzinie 10:00, w sali 200, w ramach Seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT i IBS PAN, Ignacy Kaliszewski przedstawi referat „Czego nie mówią nam rankingi?”

Streszczenie

W referacie sformułuję tezę, że rankingi, tak jak są one obecnie wykorzystywane do przedstawiania obrazu rzeczywistości i relacji pomiędzy obiektami w niej zanurzonymi, nie mają żadnego uzasadnienia naukowego, a przez to tworzą mglistą, nieostrą, zaburzoną, wreszcie nieprawdziwą reprezentację tej rzeczywistości. W konsekwencji, są one społecznie szkodliwe.

Przypomnę (znany od dawna) obiektywny sposób reprezentacji relacji pomiędzy obiektami. Uzasadnię, dlaczego dopiero takie obiektywne reprezentacje mogą być punktem wyjścia do konstruowania rankingów mogących mieć walor społecznej użyteczności. Przedstawię takie konstrukcje.

Rozważania zilustruję na przykładzie danych z rankingu Perspektywy 2017. Wnioski będą zaskakujące.

Ignacy Kaliszewski

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych.

Wybierz studia Technologie Oracle w biznesie
16/09/2019

Wybierz studia Technologie Oracle w biznesie

Do 21 września trwa nabór na dualne studia stacjonarne „Technologie Oracle w biznesie” na kierunku Informatyczne Techniki Zarządzania
Inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020
29/08/2019

Inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020

Serdecznie zapraszamy na Uroczystość Inauguracji Roku Akademickiego 2019/2020, która odbędzie się 25 września 2019 o 18.00 w Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego w Warszawie.
WIT z Andrzejem Wieteszką i Good Looking Studio
26/08/2019

WIT z Andrzejem Wieteszką i Good Looking Studio

Trwają wytężone prace i niebawem budynek, w którym odbywają się zajęcia studentów Grafiki WIT jak i cała okolica Galerii WIT zyskają nowy mural.
WIT na Warszawskim Salonie Maturzystów
20/08/2019

WIT na Warszawskim Salonie Maturzystów

Warszawski Salon Maturzystów odwiedzają tłumy młodzieży. W tym roku po raz czternasty spotkamy się z maturzystami w pięknej auli Politechniki Warszawskiej.
Absolwenci WIT doskonale radzą sobie na rynku pracy
19/08/2019

Absolwenci WIT doskonale radzą sobie na rynku pracy

Najnowsze dane o sytuacji absolwentów na rynku pracy jasno dowodzą, że warto studiować Zarządzanie w WIT, a tak się świetnie składa, że prowadzimy jeszcze rekrutację na ten kierunek studiów.
Złoty Medal dla studenta Grafiki WIT
09/08/2019

Złoty Medal dla studenta Grafiki WIT

Miło nam poinformować że Ryszard Pęza - student Grafiki WIT otrzymał Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Ilustratorskim SIGNÚ 2019.