„Czego nie mówią nam rankingi?” – Seminarium

W dniu 20 czerwca (środa), o godzinie 10:00, w sali 200, w ramach Seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT i IBS PAN, Ignacy Kaliszewski przedstawi referat „Czego nie mówią nam rankingi?”

Streszczenie

W referacie sformułuję tezę, że rankingi, tak jak są one obecnie wykorzystywane do przedstawiania obrazu rzeczywistości i relacji pomiędzy obiektami w niej zanurzonymi, nie mają żadnego uzasadnienia naukowego, a przez to tworzą mglistą, nieostrą, zaburzoną, wreszcie nieprawdziwą reprezentację tej rzeczywistości. W konsekwencji, są one społecznie szkodliwe.

Przypomnę (znany od dawna) obiektywny sposób reprezentacji relacji pomiędzy obiektami. Uzasadnię, dlaczego dopiero takie obiektywne reprezentacje mogą być punktem wyjścia do konstruowania rankingów mogących mieć walor społecznej użyteczności. Przedstawię takie konstrukcje.

Rozważania zilustruję na przykładzie danych z rankingu Perspektywy 2017. Wnioski będą zaskakujące.

Ignacy Kaliszewski

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych.

WIT po raz kolejny Uczelnią Liderów
17/07/2019

WIT po raz kolejny Uczelnią Liderów

Uzyskaliśmy certyfikat Uczelnia Liderów 2019 z wyróżnieniem specjalnym! W Uczelni Liderów warto się kształcić, bo program i oferta edukacyjna są dostosowane do potrzeb rynku pracy.
Justyna Kabala – „Trzy Kolory”
17/07/2019

Justyna Kabala – „Trzy Kolory”

Zapraszamy serdecznie na wystawę, której otwarcie odbędzie się 20 lipca o godzinie 16.00 w galerii Si:said w Kłajpedzie.
Dzień otwarty w WIT – 6 LIPCA 2019
26/06/2019

Dzień otwarty w WIT – 6 LIPCA 2019

W sobotę 6 lipca w WIT odbył się Dzień Otwarty! Po raz kolejny współpracowaliśmy z Polską Grafiką Cyfrową.
Post Ecuador Poster Bienal w Warszawie
18/06/2019

Post Ecuador Poster Bienal w Warszawie

Międzynarodowa wystawa pokonkursowa plakatu – Post Ecuador Poster Bienal odbyła się 25 i 26 czerwca w Warszawie
Wystawa „Władca mgieł”
10/06/2019

Wystawa „Władca mgieł”

Zapraszamy serdecznie na wystawę wykładowców WIT Joanny Krzysztoń i Grzegorza Rogali pt. „Władca mgieł”.
Wystawa rysunku i malarstwa studentów Grafiki WIT
10/06/2019

Wystawa rysunku i malarstwa studentów Grafiki WIT

Zapraszamy serdecznie w imieniu swoim oraz Galeria Korekta na wystawę rysunku i malarstwa studentów Grafiki WIT, która odbędzie się już 14 czerwca, w piątek o godzinie 18.00