Seminarium pt. Technologia BLOCKCHAIN i jej zastosowania

W dniu 10 lutego, o godzinie 10:00, w sali 200, w ramach Seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT i IBS PAN, dr Marek Chmielewski przedstawi referat wprowadzający w tematykę techniki blockchain i jej zastosowań. Jest to technika kryptograficzna, co do której (podobno) istnieje dowód, że przy dzisiejszym modelu obliczeń nie może być złamana. Z tego powodu istnieją przewidywania, że technika ta, podobnie jak kiedyś Internet, może w najbliższym czasie zrewolucjonizować rynki usług, w pierwszej kolejności rynki usług finansowych.

Plan prezentacji

• Część I - wprowadzenie

Omówienie Distributed Ledger Technology (DLT) i technologii blockchain jako realizacji DLT. Pierwsza realizacja i zastosowanie technologii blockchain w BitCoin (BTC). Powstanie BTC w odpowiedzi na wezwanie budowy świata bez rządów i jakiegokolwiek nadzoru – crypto-anarchy.Czy faktycznie kryptowaluty są niezależne od rządów (na przykładzie BTC)? Zmienność wartości BTC, kluczowe wydarzenia wpływające na kształtowanie się kursu BTC.

• Część II - technologia blockchain (na przykładzie protokołu BTC)

W jaki sposób zapewniana jest integralność danych przechowywanych w łańcuchu bloków, uwierzytelnianie transakcji, zabezpieczenia przed podwójnym wydawaniem środków, kto autoryzuje transakcje i dlaczego. Typy blockchain (uprawnienia dostępu, zapisu).

• Część III – zastosowania technologii blockchain w świecie finansów

Dlaczego rynki finansowe zainteresowały się blockchain, jak ta relacja ma się do kryptowalut? Próby zastosowania technologii blockchain, oczekiwania i wątpliwości, smart contracts.

Termin: 10 lutego, godz. 10:00, sala 200
Referent: Marek Chmielewski - Wydział Rynków i Innowacji Finansowych, Departament Stabilności Finansowej, Narodowy Bank Polski
Tytuł referatu: Technologia BLOCKCHAIN i jej zastosowania

Przedstawione w prezentacji opinie nie mogą być uważane za odzwierciedlenie oficjalnego stanowiska Narodowego Banku Polskiego

Weź udział w programie Erasmus+
16/11/2020

Weź udział w programie Erasmus+

Szanowni Studenci! Mimo niesprzyjającej sytuacji związanej z epidemią Covid chcielibyśmy Wam przypomnieć o możliwości wzięcia udziału w programie Erasmus.
Valencia Design Education Forum 2020
04/11/2020

Valencia Design Education Forum 2020

Nasz wykładowca dr Michał Piekarski weźmie udział w konferencji online „Valencia Design Education Forum 2020” o edukacji w szkołach artystycznych.
O wyznaczaniu dwustronnych aproksymacji frontu Pareto w złożonych obliczeniowo problemach optymalizacji wielokryterialnej
04/11/2020

Zapraszamy na Seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT i Zakładu Wspomagania Decyzji w Warunkach Ryzyka IBS PAN.