Wernisaż wystawy „Abstrakcje i malarstwo współczesne Peru”

9 stycznia 2019 roku o godzinie 18.00 odbył się wernisaż wystawy współczesnej sztuki peruwiańskiej, której WIT był współorganizatorem.
Wystawa – Abstrakcje i malarstwo współczesne Peru

Ambasadorowie obecni na wernisażu (8 państw):

• JE Ambasador Peru w Polsce – Alberto Efraín Wilfredo Salas Barahona
  • JE Ambasador Urugwaju – Pablo Scheiner
  • JE Ambassador Austrii  – Werner Almhofer
  • JE Ambasador Republiki Kuby – Jorge Martí Martínez wraz z małżonką.
  • JE Ambasador Maroka  – Younse Tijani
  • JE Ambasador Chile – Julio Bravo Yubini
  • JE Ambasador Królestwa Hiszpanii – Francisco Javier Sanabria Valderrama
  • JE Ambasador Bangladeszu – Muhammad Mahfuzur Rahman

A także:

• Radca-Minister, Ambasada Peru w Polsce – Pedro Pablo Delgado Hinostroza
  • Radca, Ambasada Peru w Polsce – Ernesto José Pinto Bazurco Barandiarán
  • Sekretarz, Ambasada Argentyny – Miguel Ángel Cuña

Osoby z WIT:

JM Rektor – prof. Maciej Krawczak
Prorektor – dr inż. Jarosław Sikorski
Kurator wystawy, pełnomocnik dziekana ds. kierunku Grafika WIT – dr Anna Kłos

Obecna na wernisażu była także Elżbieta Dzikowska – historyk sztuki, sinolog, podróżniczka, reżyser i operator filmów dokumentalnych, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych, a także wystaw sztuki współczesnej.

Gość specjalny:

Pani Veronica Penagos – artystka, która przyjechała specjalnie  z Limy, jako przedstawicielka artystów peruwiańskich biorących udział w wystawie.

Organizatorzy:

• Ambasada Peru w Polsce
  • WIT – Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania
  • Colorbox – Geometries and Abstractions
  • Retroavangarda
  • Koordynator wystawy po stronie peruwiańskiej – Daniel Rodriguez – dyrektor grupy artystycznej Colorbox

Wystawa organizowana jest pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Peru.
Wystawa w Galerii Retroavangarda Jerozolimskie Business Park potrwa do końca marca 2019 r.
Relacja z wystawy zostanie wyemitowana w TVP Kultura.

Opis wystawy:

Ekspozycja składa się z dwóch części: W głównej części galerii, zaprezentowanych jest 20 prac autorstwa pana Daniela Rodrigueza założyciela grupy artystycznej Colorbox. Wystawa nosi tytuł „Struktury geometryczne”.  Abstrakcyjne kompozycje w większości wykonane w technice akrylu na papierze stanowią najnowszy dorobek artysty. Na uwagę zasługują wspaniałe kolaże, nieco starsze prace, które są połączeniem rozmaitych materiałów.

W dalszej części galerii zaprezentowane zostały prace 28 artystów z Limy składające się na dużą wystawę pt. „Abstrakcje i malarstwo współczesne Peru”. Przeważają małe formaty i podłoże papierowe. Natomiast jeśli chodzi o tematykę i użyte techniki, to mamy bardzo dużą różnorodność: od rysunków ołówkiem, tuszem czy pastelą po malarstwo akrylowe i olejne. Jest też kilka prac w technice kolażu i tradycyjnej grafiki (linoryt, mezzotinta). Wszystkie te prace, to prace oryginalne tzn. ręcznie robione i większość pochodzi z 2018 roku czyli wystawa daje wgląd w to, co się aktualnie dzieje w kręgach artystycznych Limy.

Dominują prace abstrakcyjne, ale nie brakuje przedstawiających, figuratywnych w duchu surrealizmu. Warto zwrócić uwagę na tytuły prac, które w połączeniu z odrealnionymi kolorami świadczą o niezwykłej wyobraźni artystów. Wiele dzieł, nawet tych abstrakcyjnych wyróżnia się dużą precyzją , dbałością o detal. Cała ekspozycja w galerii Retroavangarda obejmuje 75 prac współczesnych peruwiańskich artystów i jest to największa jak dotąd prezentacja współczesnej sztuki Peruwiańskiej w Polsce.

Wszyscy artyści biorący udział w wystawie współczesnej sztuki peruwiańskiej: Adriana Cillóniz, Adriana Romero, Aldo Ramírez, Aldo del Valle, Alex Sánchez Balboa, Allen Ladd, Ariana Macedo, Carlos Pulido, Carlos Lenes, Daniel Rodríguez, David Brillas, Diego Salazar, Dora Urdanegui, Franci Quirita, Francisco Pantigoso, Irina Gonzales, Lucia Portocarrero, Marco Gutiérrez, Nico Cotrina, Renato Rosado, Renzo Campodonico, Román Inciso, Rudy Munayco, Sandra Leonardo, Verónica Penagos, Víctor Navarro, Víctor Ruiz De Somocurcio, Yaneth Nuñez Trujillo.

Fotorelacja z wernisażu

Uzyskaliśmy po raz kolejny certyfikat Uczelnia Liderów 2019
17/07/2019

Uzyskaliśmy po raz kolejny certyfikat Uczelnia Liderów 2019

WIT z ogólnopolskim certyfikatem Uczelnia Liderów 2019 oraz z wyróżnieniem specjalnym! Uczelnia, w której warto się kształcić, bo program i oferta edukacyjna są dostosowane do potrzeb rynku pracy.
Justyna Kabala – „Trzy Kolory”
17/07/2019

Justyna Kabala – „Trzy Kolory”

Zapraszamy serdecznie na wystawę, której otwarcie odbędzie się 20 lipca o godzinie 16.00 w galerii Si:said w Kłajpedzie.
Dzień otwarty w WIT – 6 LIPCA 2019
26/06/2019

Dzień otwarty w WIT – 6 LIPCA 2019

W sobotę 6 lipca w WIT odbył się Dzień Otwarty! Po raz kolejny współpracowaliśmy z Polską Grafiką Cyfrową.
Post Ecuador Poster Bienal w Warszawie
18/06/2019

Post Ecuador Poster Bienal w Warszawie

Międzynarodowa wystawa pokonkursowa plakatu – Post Ecuador Poster Bienal odbyła się 25 i 26 czerwca w Warszawie
Wystawa „Władca mgieł”
10/06/2019

Wystawa „Władca mgieł”

Zapraszamy serdecznie na wystawę wykładowców WIT Joanny Krzysztoń i Grzegorza Rogali pt. „Władca mgieł”.
Wystawa rysunku i malarstwa studentów Grafiki WIT
10/06/2019

Wystawa rysunku i malarstwa studentów Grafiki WIT

Zapraszamy serdecznie w imieniu swoim oraz Galeria Korekta na wystawę rysunku i malarstwa studentów Grafiki WIT, która odbędzie się już 14 czerwca, w piątek o godzinie 18.00