XV Dni Nauki w Zespole Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce

Od piętnastu lat znakiem firmowym Zespołu Szkół w Zielonce są Dni Nauki, czyli grudniowe święto ku czci patrona szkoły. Celebruje je cała społeczność Mościckiego.

Podczas otwarcia tegorocznych, jubileuszowych, Dni Nauki w auli Zespołu Szkół trudno było o wolne miejsce. Na to wyjątkowe święto przybyli goście ze świata polityki, nauki i sztuki. Znaleźli się wśród nich: Pan Adam Łossan Wicestarosta Wołomiński, Pan Grzegorz Dudzik Burmistrz Miasta Zielonka a także Pan profesor Władysław Wieczorek Prorektor ds. Studenckich Politechniki Warszawskiej, Pan profesor Maciej Krawczak Rektor Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk, Pan Profesor Grzegorz Grabecki oraz Ksiądz Prałat Mieczysław Stefaniuk i Pani Krystyna Wojda Matka Chrzestna Szkolnego Sztandaru. Nie zabrakło przedstawicieli grona pedagogicznego oraz uczniów Mościckiego i zaprzyjaźnionych szkół. Patronat Honorowy nad uroczystością objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego, Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Burmistrz Miasta Zielonka. Współorganizatorem był Starosta Wołomiński. Patronat medialny sprawowały: gazeta powiatu wołomińskiego fakty.wwl oraz Życie Powiatu na Mazowszu. Przy organizacji imprezy wsparli nas sponsorzy:  Alt-Grzegorz Ostrowski, OSKAR Delikatesy mięsno - wędliniarskie, WISAPIS, Różany zakątek u Reni, SPC, PH Majster, ROBSON Zakład Piekarniczo - Cukierniczy, którym serdecznie dziękujemy.

Uroczystość rozpoczęła inicjatorka imprezy, dyrektor szkoły, Pani Anna Nowińska-Mróz podkreślając, jak ważne we współczesnym świecie jest zdobywanie wiedzy, która otwiera młodą jednostkę na świat i drugiego człowieka. Ważnym momentem było podpisanie umowy o współpracy między Zespołem Szkół a Wyższą Szkołą Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk. Uczelnię reprezentował rektor – Pan profesor Maciej Krawczak.

Patronaliom towarzyszyły trzy konkursy: historyczny, plastyczny oraz na najlepszy wykład uczniowski. Miłą niespodziankę stanowiły złożone Pani Dyrektor podziękowania społeczności szkolnej za wytrwałość oraz budowanie tradycji szkoły.

Wykład inauguracyjny: „Fenomen prezydenta – dziś i wczoraj. Ignacy Mościcki – pierwszy obywatel Polski przedwojennej. Dzieje polskiej prezydentury – zarys” wygłosił Pan Maciej Nowotniak, pracownik Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, podkreślając rolę świadomości narodowej każdego Polaka. Wręczył również laureatom konkursu na najciekawszy wykład uczniowski przekazaną z dedykacją i podpisaną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudę Konstytucję RP.

W czasie trwającego dwa dni święta młodzież uczestniczyła w niezwykle pasjonujących wykładach z różnych dziedzin wiedzy: historii, literatury, językoznawstwa, fizyki, chemii, filozofii, psychologii, ekonomii, informatyki i innych. W tym roku gościli u nas z wykładami: Pan profesor Grzegorz Grabecki z Polskiej Akademii Nauk z wykładem „Właściwości ciał w niskich temperaturach”, Pan profesor Krzysztof Meissner z Uniwersytetu Warszawskiego z wykładem „Cykliczny wszechświat”, Pan profesor Władysław Wieczorek Prorektor ds. Studenckich Politechniki Warszawskiej z wykładem „Nowe technologie chemicznych źródeł prądu jako przykład synergii kształcenia i badań naukowych”,  Pan doktor Tomasz Łabuszewski Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie z wykładem „Obława augustowska”, Pan profesor Maciej Krawczak Rektor Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania z wykładem „Inteligentne maszyny”, Pan doktor Tadeusz Ruzikowski z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie z wykładem „Stan wojenny”, Pan doktor Paweł Obstawski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z wykładem „Pompy ciepła”, Przedstawiciele Chemicznego Koła Naukowego Politechniki Warszawskiej FLOGISTON z wykładem „Podróż po świecie”, Pan Rafał Firadza i Pan Kamil Gumienny absolwenci szkoły z wykładem „Wolę analogi”, Pani profesor Maria Ryś z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z wykładem „Dlaczego ludzie przez nas kochani nie czują się kochani. Czyli o językach miłości”, Ksiądz doktor Zbigniew Grochowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z wykładem „Użyteczność nauki w lepszym rozumieniu Biblii”, Pan Radosław Głowacki z Muzeum Ordynariatu Polowego z wykładem „Znani i nieznani. Mieszkańcy Warszawy Prezydenta Mościckiego”, Pani doktor Hanna Trojanowska

z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach z wykładem „Marketing we współczesnym świecie”, Pan Sławomir Kosyl z wykładem „Alternatywne sposoby komunikacji – elementy języka migowego i język ciała”, doktor Krzysztof Kaszewski z Uniwersytetu Warszawskiego z wykładem „Dlaczego Polacy narzekają”, Pan Sławomir Mytyk z wykładem „Termowizja”, Pan Marcin Matyja z Akademii Leona Koźmińskiego z wykładem „Psychologia pieniądza”.

Uczniowie także mogli też wcielić się w rolę wykładowców i przekonać się, jak trudne, a zarazem pasjonujące jest przebywanie w świecie nauki. Mogą potwierdzić to najwytrwalsi, obcujący z nią na co dzień. To o nich przypominała specjalnie przygotowana na te wyjątkowe dni dekoracja, którą można było podziwiać m.in. w holu głównym. Stanowiły ją cytaty oraz zdjęcia, które upamiętniały wykładowców ze wszystkich lat. Niektórzy z nich już odeszli, inni wciąż uświetniają swoją obecnością szkolne spotkanie z nauką. Nikt już nie wyobraża sobie święta patrona bez profesora Grzegorza Grabeckiego, który w magiczny sposób przybliża uczniom świat fizyki lub też bez Koła Chemicznego FLOGISTON, które potrafi wyczarować burzę z błyskawicami.

Uroczystość już za nami. Pozostają wspomnienia, zasłyszane słowa, które będą towarzyszyć nam przez cały następny rok. To one i chęć spotkania z nauką sprawią, że już we wrześniu 2016 roku kolejny raz, z nowymi siłami, rozpoczniemy przygotowanie tak ważnych dla nas patronaliów. A potem? Będą następne i kolejne równie piękne, ciekawe, zaskakujące.

Więcej aktualności


Jerzy Grabowski „Tajemnicza liczba 9” – Wystawa
Aktualności
13/11/2018

Jerzy Grabowski „Tajemnicza liczba 9” – Wystawa

Zapraszamy na wystawę, której kuratorami są wykładowcy kierunku Grafika WIT - Anna Kłos oraz Dariusz Mlącki.
Erasmus+ w WIT
Aktualności
09/11/2018

Erasmus+ w WIT

Skorzystajcie z możliwości, jakie daje Wam fundusz stypendialny programu Unii Europejskiej. O stypendium Erasmus+ na studia w semestrze letnim można jeszcze się ubiegać do końca listopada!
WIT dla szkół -  Kurs programowania w C++ dla uczniów Zespołu Szkół Nr 36 im. M. Kasprzaka
Aktualności
07/11/2018

WIT dla szkół - Kurs programowania w C++ dla uczniów Zespołu Szkół Nr 36 im. M. Kasprzaka

W ramach współpracy Uczelni z Zespołem Szkół Nr 36 im. M. Kasprzaka 5 listopada rozpoczęła się kolejna edycja kursu programowania w C++ dla uczniów.
„Optymalizacja w zastosowaniach praktycznych” – Seminarium
Aktualności
07/11/2018

„Optymalizacja w zastosowaniach praktycznych” – Seminarium

W dniu 14 listopada o godzinie 10:00, w sali 200, w ramach Seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT i IBS PAN, dr Wit Jakuczun (WLOG Solutions) przedstawi referat „Optymalizacja w Zastosowaniach Praktycznych”.
Wizyty studyjne i warsztaty w firmie IBPM S.A. dla studentów WIT
Aktualności
29/10/2018

Wizyty studyjne i warsztaty w firmie IBPM S.A. dla studentów WIT

W dniach 21.11.2018 - 23.11.2018 w ramach Projektu UE pt. „Zintegrowany Program Rozwoju Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania” odbędzie się druga edycja wizyty studyjnej studentów WIT w firmie IBPM S.A. w Gdyni.
Prelegenci z WIT na IX Zjeździe FUN
Aktualności
24/10/2018

Prelegenci z WIT na IX Zjeździe FUN

FUN – Forum Uczelni Niepublicznych jest Komisją Branżową Parlamentu Studentów RP zrzeszającą samorządy studenckie uczelni niepublicznych w Polsce.