Zawody z przyszłością

Jaki kierunek studiów należało wybrać, patrząc na warunki rynku pracy w dobie kryzysu? Jak wynika z raportu ekspertów z Akademii PARP, w tym roku największa liczba polskich studentów postawiła na budownictwo, zarządzanie, IT i bankowość. - Trzeba przyznać, że studenci mają nosa. W stosunku do 2008 roku, w tym roku najmniejsze cięcia premii odczuli pracownicy właśnie sektora IT oraz bankowości - informuje Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń Akademii PARP, powołując się na wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z lat 2007, 2008 i z pierwszej połowy 2009 roku.
Z raportu PARP wynika także, że od kilku lat widać zwiększone zainteresowanie kierunkami inżynierskimi. Popularna jest informatyka, a ostatnio także budownictwo, które w rankingu najbardziej obleganych kierunków w 2008 roku zajęło wysokie 5. miejsce. Jednocześnie zarządzanie, ekonomia, czy prawo nadal są w kręgu zainteresowania wielu młodych ludzi. Grzyb-Hejdak uważa, że kryzys gospodarczy skutecznie popsuł nastroje na rynku pracy, głównie przez falę zwolnień pracowników. Wpłynęło to na negatywnie na atmosferę w firmach - pracownicy, którzy jeszcze na początku 2008 roku odważnie stawiali żądania finansowe pracodawcom, pod koniec roku bali się o swoje miejsca pracy. W tym czasie studenci zmagali się z kolejnymi egzaminami w sesji, a uczniowie szykowali do egzaminu dojrzałości oraz zastanawiali, jaki kierunek studiów będzie odpowiedni. Podobny dylemat mieli także studenci, którzy podjęli decyzję o zmianie kierunku studiów albo chcieli rozpocząć równolegle drugie studia - mówi Grzyb-Hejdak. A wszystko po to, by zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Z doświadczenia wiem, że studia na dwóch, trzech kierunkach to obecnie już norma. Nikogo to nie dziwi - dodaje ekspertka z Akademii PARP. - Ponadto wybór kierunku jest coraz bardziej świadomy. Studenci chcą wiedzieć konkretnie, jakie po ukończeniu danej uczelni mają szanse na rynku pracy. Nikt przecież nie studiuje, aby po kilku latach pracować "przy łopacie". Właśnie takie ambitne osoby często spotykam w Akademii PARP. Studentów kilku kierunków, mających jeszcze czas na dodatkowe kursy. Jak oni to robią? Tego nie wiem, ale na pewno jest to godne uznania.

Warsztaty z Mirosławem Jękotem
15/10/2019

Warsztaty z Mirosławem Jękotem

24 października w ramach projektu „Zintegrowany Program Rozwoju WSISiZ” odbędą się zajęcia warsztatowe „Zarządzanie stresem w biznesie”.
Czytaj więcej o warsztatach dla studentów
Wystawa Abstrakcja i Geometria
09/10/2019

Wystawa Abstrakcja i Geometria

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy, której kuratorami są wspaniali wykładowcy kierunku Grafika WIT: Anna Kłos (Retroavangarda) oraz Dariusz Mlącki (Galeria Korekta)
Złoty Medal dla Profesora Mieczysława Wasilewskiego
09/10/2019

Złoty Medal dla Profesora Mieczysława Wasilewskiego

Profesor Mieczysław Wasilewski otrzymał złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Joanna Krzysztoń Teraz Kolor
07/10/2019

Joanna Krzysztoń Teraz Kolor

Serdecznie zapraszamy na wernisaż i wystawę malarstwa Joanny Krzysztoń, wykładowcy WIT.
Wyróżnienie dla promotorów i opiekunów
02/10/2019

Wyróżnienie dla promotorów i opiekunów

Podczas Inauguracji roku akademickiego 2019/2020 promotorom i opiekunom prac dyplomowych zostały wręczone nagrody.
Wystawa Andrzeja Wieteszki
26/09/2019