Zawody z przyszłością

Jaki kierunek studiów należało wybrać, patrząc na warunki rynku pracy w dobie kryzysu? Jak wynika z raportu ekspertów z Akademii PARP, w tym roku największa liczba polskich studentów postawiła na budownictwo, zarządzanie, IT i bankowość. - Trzeba przyznać, że studenci mają nosa. W stosunku do 2008 roku, w tym roku najmniejsze cięcia premii odczuli pracownicy właśnie sektora IT oraz bankowości - informuje Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń Akademii PARP, powołując się na wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z lat 2007, 2008 i z pierwszej połowy 2009 roku.
Z raportu PARP wynika także, że od kilku lat widać zwiększone zainteresowanie kierunkami inżynierskimi. Popularna jest informatyka, a ostatnio także budownictwo, które w rankingu najbardziej obleganych kierunków w 2008 roku zajęło wysokie 5. miejsce. Jednocześnie zarządzanie, ekonomia, czy prawo nadal są w kręgu zainteresowania wielu młodych ludzi. Grzyb-Hejdak uważa, że kryzys gospodarczy skutecznie popsuł nastroje na rynku pracy, głównie przez falę zwolnień pracowników. Wpłynęło to na negatywnie na atmosferę w firmach - pracownicy, którzy jeszcze na początku 2008 roku odważnie stawiali żądania finansowe pracodawcom, pod koniec roku bali się o swoje miejsca pracy. W tym czasie studenci zmagali się z kolejnymi egzaminami w sesji, a uczniowie szykowali do egzaminu dojrzałości oraz zastanawiali, jaki kierunek studiów będzie odpowiedni. Podobny dylemat mieli także studenci, którzy podjęli decyzję o zmianie kierunku studiów albo chcieli rozpocząć równolegle drugie studia - mówi Grzyb-Hejdak. A wszystko po to, by zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Z doświadczenia wiem, że studia na dwóch, trzech kierunkach to obecnie już norma. Nikogo to nie dziwi - dodaje ekspertka z Akademii PARP. - Ponadto wybór kierunku jest coraz bardziej świadomy. Studenci chcą wiedzieć konkretnie, jakie po ukończeniu danej uczelni mają szanse na rynku pracy. Nikt przecież nie studiuje, aby po kilku latach pracować "przy łopacie". Właśnie takie ambitne osoby często spotykam w Akademii PARP. Studentów kilku kierunków, mających jeszcze czas na dodatkowe kursy. Jak oni to robią? Tego nie wiem, ale na pewno jest to godne uznania.

Wybierz studia Technologie Oracle w biznesie
16/09/2019

Wybierz studia Technologie Oracle w biznesie

Do 21 września trwa nabór na dualne studia stacjonarne „Technologie Oracle w biznesie” na kierunku Informatyczne Techniki Zarządzania
Inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020
29/08/2019

Inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020

Serdecznie zapraszamy na Uroczystość Inauguracji Roku Akademickiego 2019/2020, która odbędzie się 25 września 2019 o 18.00 w Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego w Warszawie.
WIT z Andrzejem Wieteszką i Good Looking Studio
26/08/2019

WIT z Andrzejem Wieteszką i Good Looking Studio

Trwają wytężone prace i niebawem budynek, w którym odbywają się zajęcia studentów Grafiki WIT jak i cała okolica Galerii WIT zyskają nowy mural.
WIT na Warszawskim Salonie Maturzystów
20/08/2019

WIT na Warszawskim Salonie Maturzystów

Warszawski Salon Maturzystów odwiedzają tłumy młodzieży. W tym roku po raz czternasty spotkamy się z maturzystami w pięknej auli Politechniki Warszawskiej.
Absolwenci WIT doskonale radzą sobie na rynku pracy
19/08/2019

Absolwenci WIT doskonale radzą sobie na rynku pracy

Najnowsze dane o sytuacji absolwentów na rynku pracy jasno dowodzą, że warto studiować Zarządzanie w WIT, a tak się świetnie składa, że prowadzimy jeszcze rekrutację na ten kierunek studiów.
Złoty Medal dla studenta Grafiki WIT
09/08/2019

Złoty Medal dla studenta Grafiki WIT

Miło nam poinformować że Ryszard Pęza - student Grafiki WIT otrzymał Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Ilustratorskim SIGNÚ 2019.