Michał Piekarski: Cykliczna przyjemność

Wystawy indywidualne zagraniczne /
 nazwa
Cykliczna przyjemność / Cyclikal Pleasures
 miejsce
 termin
 wstęp
Darmowy

Cykliczna przyjemność

PROJEKTOWANIE miesięcznika różni się od projektowania książek. Magazyn - ukazuje się cyklicznie co miesiąc, co dwa tygodnie jak np.: Gala. Często można zrealizować nowe pomysły. Trzeba wymyślić inspiracje dla fotografa do zdjęć, do sesji z bohaterem i na okładkę. Wybór z setek ujęć, to podstawowe zadanie. Można czynić różne próby graficzne i je sprawdzać, jeśli się nie uda, to tylko miesiąc, zaraz będzie nowy numer i o błędzie zapomnimy. Bardzo lubie typografię i zabawę literami w tytule czy tekście. Pracuję szybko, ale nie znaczy że pobieżnie, nieodpowiedzialnie. Niektóre layouty stają się wzorem dla następnych, wytyczają linie pisma.

Grafik musi wiedzieć o zasadach które obowiązują przy projektowaniu magazynów, o elementach szybkiego czytania, proporcjach tytułu, leadu, tekstu podstawowego, nawigacji wewnętrznej czy podpisach pod zdjęcia. Trzeba wiedzieć jak działa oko czytelnika, bo miesięcznik żyje tylko chwilę. Jak nie zdążymy, nie podsuniemy właściwych treści prawidłowo zaprojektowanych, to nikt ich nie zauważy, a przecież obok leży konkurencja po którą można sięgnąć.

Projektując magazyn trzeba pamiętać o czynniku marketingowym. Autor książki pisząc powieść nie myśli, że tworzy ją np.: dla kobiet pomiędzy 30 a 35 rokiem życia, z dużych miast, z wyższym wykształceniem, z zarobkami powyżej średniej. W miesięcznikach grupa odbiorców jest przebadana i określona. To dla niej powstaje czasopismo i co miesiąc ma się sprzedać w jak największej ilości egzemplarzy.

W projektowaniu książek te elementy są mniej ważne. Książka o tym samym tytule wychodzi raz na kilka lat. Nie idziemy do księgarni żeby wybrać Potop Henryka Sienkiewicz wśród kilku, kilkunastu wydań, i za miesiąc też nie będzie innych. Miesięczniki konkurują z podobnymi tytułami, za chwilę będą nowe okładki i nowe numery tych tytułów. Musimy, z jednej strony, trzymać się naszej linii graficznej pisma, z drugiej, co miesiąc zaskakiwać nowymi rozwiązaniami. To największa frajda w projektowania prasy

Michał Piekarski: Cykliczna przyjemność