Piotr Janowczyk: Ich dwoje

Wystawy indywidualne zagraniczne /
 nazwa
Ich dwoje / The Two of Them Dancing with Sculptures
 miejsce
 termin
 wstęp
Darmowy
Rzeźba / taniec / ruch

Rzeźba jest formą statyczną umieszczoną w przestrzeni. Taniec i ruch to formy dynamiczne. Pomiędzy nimi zachodzi szereg zbieżnych relacji. Choreograf, tak jak rzeźbiarz poszukuje formy skończonej wyrażającej treść. Obu, przez stulecia fascynowała figura, anatomia, emocja. Konfrontacja choreografa z figurą rzeźbiarską to okazja do badania siły oddziaływania formy statycznej na formę dynamiczną.

Projekt DANCES WITH SCULPTURES wykonany dla Centrum Sztuki Tańca zakłada spotkanie współczesnych choreografów i tancerzy z klasyką rzeźby polskiej i światowej. Na wystawie „Ich Dwoje” jest pokazana instalacja filmowa i fotograficzna wykonana przez Piotra Janowczyka, ilustrująca poszukiwanie formy anatomicznej inspirowanej rzeźbą „Ich dwoje” polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku Augusta Zamoyskiego. Na ekspozycję składa się cykl wielkoformatowych, transparentnych tkanin oraz eksperymentalne video dokumentujące ruch tancerzy.

Materiał filmowy został zarejestrowany w trakcie pojedyńczej sesji, a jego ostateczna forma to wynik cyfrowej postprodukcji. Tłem muzycznym jest utwór udostępniony przez współczesnego, polskiego kompozytora Leszka MOŻDŻERA, zaś występujący tancerze, to jedna z najciekawszych w Polsce par zajmujących się ruchem w nurcie Movement: Marta ZINSERLING i Michał Baba BACIŃSKI .

Piotr Janowczyk: Ich dwoje