Mieczysław Wasilewski: Plakaty itd.

Wystawy indywidualne /
 nazwa
Plakaty itd.
 termin
 wstęp
Darmowy

Mieczysław Wasilewski. Plakaty itd.
19 maja - 20 sierpnia 2017
Galeria Format B1
Kurator: Mariusz Knorowski

Mieczysław Wasilewski należy do grona najznakomitszych polskich projektantów graficznych i ilustratorów. Najnowszą twórczość, niezwykle oszczędnego w środkach plastycznych artysty, charakteryzuje głęboka, intelektualna przenikliwość. W połączeniu z pełnym skupienia podejściem do rysunkowego warsztatu, w którym dominuje kult wprawnego gestu i nieomylnej kreski, jesteśmy świadkami niezwykle świadomej, pełnej kultury plastycznej, wyjątkowej twórczości. Przywiązanie Wasilewskiego do lapidarnego duktu pędzla i matowej głębi czarnego tuszu jest świadectwem nie tylko swobody właściwej mistrzowskiemu opanowaniu warsztatu, ale w pełni ukształtowanej osobowości artystycznej. Intelektualną postawę, którą odnaleźć można w licznych rysunkach tak często powiększanych do formatu plakatu, Mieczysław Wasilewski przekazuje adeptom sztuki graficznej na całym świecie, jako wybitny pedagog i nauczyciel akademicki.

Mieczysław Wasilewski urodził się 1 stycznia 1942 r. w Warszawie.Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W latach 1960-1966 studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w roku 1966 uzyskał dyplom w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Lata 1967-1968 to okres pobytu studyjnego  Artysty w Paryżu. W roku 1970 podejmuje, trwającą do dzisiaj, pracę dydaktyczną na macierzystej uczelni, gdzie od 1971 do 1985 roku pełni funkcję asystenta w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. W 1985 r. objął po prof. Tomaszewskim samodzielną Pracownię Projektowania Graficznego, oraz uzyskał tytuł docenta, a w roku 1990 tytuł profesora ASP w Warszawie. Nauczyciel akademicki w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie w latach 1995-2013, gdzie prowadził Pracownię Projektowania Graficznego i Plakatu. W latach 1998-2000 był członkiem prestiżowej organizacji skupiającej najwybitniejszych projektantów graficznych na świcie AGI (Alliance Graphique Internationale).

Uczestnik licznych wystaw zbiorowych oraz indywidulanych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych na całym świecie, m.in. w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie, Musée de la Publicité, Paryż, Lahden Taidemuseo, Lahti (Finalndia), Deutsches Plakatmuseum, Essen, West Chester University, Pensylwania (USA), Rhode Island School of Design (RISD), Providence (USA), Museum of Modern Art, Toyama (Japonia), Tel Aviv Museum of Art, Tel Aviv, Imam Ali Religious Art Museum (Iran), Trama Studio, Mexico City.

Zajmuje się plakatem, rysunkiem, ilustracją, grafiką wydawniczą. W latach 1969-1994 współpracował z miesięcznikiem „Problemy”, projektując okładki i ilustracje oraz z periodykiem „Nowe Książki” (lata 70.). Jest autorem licznych okładek książkowych, realizowanych m.in. dla wydawnictwa Książka i Wiedza (książki z serii „Koliber”), Państwowego Instytutu Wydawniczego, czy Świata Książki.

Jako projektant plakatów jest laureatem licznych nagród oraz wyróżnień, m.in. Złotego Medalu (1976) oraz Srebrnego Medalu (1994) Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. W dziedzinie grafiki wydawniczej jego prace wyróżniało Polskie Towarzystwo Wydawców Książek w konkursie na Najpiękniejszą Książkę Roku. Ilustracje Mieczysława Wasilewskiego pojawiają się na łamach najpoczytniejszych w Polsce periodyków i gazet, m.in. „Gazety Wyborczej”, magazynu „Wysokie Obcasy”, czasopism „Playboy”, „Przekrój” i wielu innych. Mieczysław Wasilewski jest również autorem znaków graficznych i logo m.in. Teatru Powszechnego w Warszawie (1988), Polskiego PEN Clubu (2000), Sezonu Polskiego we Francji „Nova Polska” (2004).

Mieczysław Wasilewski: Plakaty itd.