Oblicza Polski – oblicza Polaków

Wystawy zbiorowe /
 kategoria
 nazwa
Oblicza Polski – oblicza Polaków
 termin
 wstęp
Darmowy
 linki

Prace Jacka Malczewskiego, Zbigniewa Pronaszki, Leona Wyczółkowskiego, ale także malarzy współczesnych: Wiesława Szamborskiego czy Romualda Oramusa złożą się na wystawę „Oblicza Polski – oblicza Polaków”. To kolejna odsłona prezentacji sztuki polskiej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, przygotowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

Kuratorki Natalia Koziara i Paulina Chełmecka przygotowały ekspozycję, która opowiada o Polsce poprzez oblicza jej obywateli. – Odwołujemy się nie tylko do wielkich bohaterów czy wydarzeń historycznych, które kreują nasz wizerunek, ale również do codzienności, do życia „zwykłych” mieszkańców kraju, folkloru, kultury lokalnej: miejskiej czy wiejskiej – tłumaczą.

Dlatego obok prezentowanych w tzw. Antyszabrze portretów wielkich wodzów, jak Jan III Sobieski czy Józef Piłsudski, i znanych artystów (przepięknie sportretowana przez Franciszka Krudowskiego Helena Modrzejewska) na wystawie pojawiły się przejmujące wizerunki robotników i biedoty - np.  „Śmieciarze” i „Koncert” Wlastimila Hofmana, „Kowal” Franciszka Teodora Ejsmonda czy „Kobiety modlące się w kruchcie” Mieczysława Reyznera).

Goście odwiedzający Pałac Prezydencki spotkają się ze sztuką z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie już w  Sieni Dolnej, którą zdobią sceny rodzajowe z życia społeczności wsi i małych miasteczek. 

W korytarzu przy Gabinecie Prezydenta RP zawisły dwa dzieła z kolekcji Książąt Czartoryskich. To portrety Izabeli z Lubomirskich Ignacowej Potockiej oraz Aleksandry z Lubomirskich Stanisławowej Potockiej, wykonane przez jednego z najwybitniejszych portrecistów XVIII wieku – Pompeo Batoniego. Z kolei w Sali Obrazowej zaprezentowane zostały dzieła malarstwa dwudziestowiecznego, nawiązujące do życia codziennego,  zarówno publicznego, jak i prywatnego.

Wystawę „Oblicza Polski – oblicza Polaków” zobaczą wszyscy goście Pałacu Prezydenckiego, zarówno głowy państw i dostojnicy, jak wycieczki i turyści goszczący tam podczas dni otwartych. Ekspozycja potrwa do 9 lutego 2020 roku.

Pałac Prezydencki  w Warszawie, Krakowskie Przedmieście  46/48

Kuratorki: Natalia Koziara,  Paulina Chełmecka

Projekt aranżacji: Luiza Berdak

20.02.2019-09.02.2020

Oblicza Polski – oblicza Polaków