Sztuka w czasach zarazy (wystawa wirtualna)

Wystawy zbiorowe zagraniczne /
 nazwa
Sztuka w czasach zarazy / Art in the time of plaque
 miejsce
Instytut Sztuk Pięknych Ukrainy / Ukraina (wystawa wirtualna)
 termin
 kuratorzy
dr hab. Małgorzata Wrześniak
 wstęp
Darmowy

Kurator: Małgorzata Wrześniak

Sztuka na kwarantannie Sztuka potrzebna od zaraz!

Kiedy na początku 2020 roku coraz częściej słyszeliśmy słowo kwarantanna, nikt nie myślał, że 40 dni, które zwyczajowo oznacza, przeciągnie się aż tak długo. Z zadziwiającą wprost szybkością pojawiały się inicjatywy integrujące artystów w celu wydobycia i zaprezentowania ich działań, sztuka bowiem, jest tą przestrzenią, która ucierpiała najbardziej w tym trudnym czasie izolacji. Artysta nie istnieje sam dla siebie a obraz bez odbiorcy nie ma racji bytu, choć jest często sztuką dla sztuki – potrzebuje oka patrzącego. Rok pracy w ukryciu za nami a sztuka niezmiennie żyje życiem, które jest i naszym udziałem. Co wyłania się z prac artystów biorących udział w projekcie Sztuka w czasach zarazy? Wszystko to, co jest i czego nie ma, to za czym tęsknimy i czego brakuje najbardziej. Dotkliwa pustka miejsc, nieobecność drugiego człowieka, samotność i izolacja egzystencji ograniczonej przestrzeni świata, sprowadzonego do czterech ścian… i radość tworzenia, euforia dzieła wypełniającego przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną. Jak w soczewce skupiają się w tym obrazie powstałym z odrębnych dzieł z różnych stron świata wszystkie nasze lęki, obawy i nadzieja artykułowane liniami i barwnymi plamami, krzyki przerażenia i cisza oczekiwania, radość i trwoga… dwie strony tego samego medalu ludzkiej egzystencji –których nierozerwalność dziś czujemy bardziej niż kiedykolwiek. Sztuka bowiem jest odmiennym stanem świadomości, pozostaje poza czasem i przestrzenią, ramami, zasadami i narzucanymi ograniczeniami. Kreuje rzeczywistość nową, jak w lustrze odbijając wszystko co jest w nas i poza nami, dając nam radość istnienia. Taka właśnie jest sztuka w czasie zarazy, sztuka na czas zarazy. Sztuka ta jest potrzebna od zaraz! Dająca nadzieję, przenosząca w lepszy świat, w którym barwność emocji zastępuje szarość codziennych zmagań. Dziś – po roku – od zainicjowania projektu Sztuka w czasach zarazy żyjemy inaczej, lepiej wiemy co nam grozi, oswoiliśmy demona, ale czy sztuka podległa przemianie? Czy artysta przeżył metamorfozę? Z całą pewnością kwarantanna, która pozwoliła lepiej zajrzeć w głąb siebie wydobyła na zewnątrz wszystko co definiuje dzieło i twórcę, wyostrzyła granice, spolaryzowała postawy… ale pytania stawiane sobie pozostały te same, może tylko krzyczą do nas dziś głośniej.

Małgorzata Wrześniak

 

Miejsce: Instytut Sztuk Pięknych Ukrainy (wystawa wirualna udostępniona na dedykowanej stronie internetowej: Virtual art exhibition (http://www.plague-art.com/)). Kuratorem wystawy "Sztuka w czasach zarazy" jest prof. UKSW dr hab. Małgorzata Wrześniak.

SZTUKA W CZASACH ZARAZY ukazuje wielobarwną paletę artystycznych przeżyć determinowanych odmienną codziennością. Odosobnioną, samotną, przechadzającą się gdzieś pomiędzy kanapą a stołem, znudzoną, zniecierpliwioną, zatroskaną, zdenerwowaną niepokojącymi wieściami, zrozpaczoną… albo uspokojoną, radośnie czekającą w nadziei, że „przeminie zła godzina”.