Z Płocka i dla Płocka. Galeria płocczan XX wieku. Galeria Themersonów

Wystawy zbiorowe w Polsce /
 nazwa
Z Płocka i dla Płocka. Galeria płocczan XX wieku. Galeria ThemersonówAlbania
 termin
 wstęp
Darmowy

Wystawa stała „Z Płocka i dla Płocka. Galeria płocczan XX Wieku. Galeria Themersonów”, zbudowana w oficynie nowej kamienicy przy ul. Kolegialnej 6, prezentuje sylwetki zasłużonych płocczan i osób związanych z miastem.

Jej główni bohaterowie to ludzie związani ze sztuką: poeta Władysław Broniewski, aktorka i twórczyni Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" Mira Zimińska-Sygietyńska oraz światowej sławy awangardowy artysta Stefan Themerson i jego nie mniej utalentowana żona Franciszka.

Prócz nich na wystawie zaprezentowano sylwetki malarzy, rzeźbiarzy, ale i polityków, filantropów, sportowców, ludzi walczących o niepodległość... Nowocześnie zaaranżowana ekspozycja, przywołująca formą szklane domy z „Przedwiośnia” Żeromskiego, łączy stoiska multimedialne, ekspozytory z fotografiami, opisami i dokumentami oraz osobiste pamiątki po zasłużonych mieszkańcach miasta. Wystawa opowiada o historii miasta przeglądającego się w rzece (błyszcząca tafla Wisły znajdzie także swe miejsce na ekspozycji) poprzez wspomnienia o ludziach z nim związanych.

Nasz wykładowca dr Grzegorz Rogala jest autorem dwóch instalacji do wystawy – jedna to fotografia lentikularna, druga pod nazwą Fotoplastikon to instalacja interaktywna audiowizualna.

Wernisaż wystawy odbył się 9 listopada 2021 roku.

Wystawa jest częścią obchodów dwusetlecia Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Patronat Honorowy nad jubileuszem Muzeum Mazowieckiego objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Partnerem wydarzenia jest Miasto Płock.

Muzeum Mazowieckie w Płocku jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Wernisaż wystawy

Z Płocka i dla Płocka. Galeria płocczan XX wieku. Galeria Themersonów