Wystawy Strona główna

Anna Kłos: Neue Kunst

Wystawy indywidualne /
Wystawa

Neue Kunst

miejsce

Kongres Polaków w Republice Czeskiej

termin

artyści

dr Anna Kłos

kurator

Jarosław Tondera

linki

www.polonica.cz

wstęp

Darmowy

Anna Kłos: Neue Kunst

Anna Kłos jest absolwentką Europejskiej Akademii Sztuki, gdzie obroniła w 1999 roku z wyróżnieniem dyplom w pracowni plakatu prof. Juliana Pałki i prof. Mieczysława Wasilewskiego. Łączy twórczość artystyczną w dziedzinie grafiki z pracą wykładowcy akademickiego w WIT – Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie pod auspicjami PAN. Jest także założycielką projektu Retroavangarda, którego intencją jest łączenie czynnika edukacyjnego i promocji sztuki. W ramach tego projektu realizowane są między innymi duże wystawy międzynarodowe plakatu, kolażu, czy sztuki geometrii. Poza działalnością kuratorską Anna Kłos jest także zapraszana jako członek Jury do wielu międzynarodowych konkursów.

Anna Kłos jest artystką, która wypowiada się przede wszystkim w obszarze kolażu. Bliskie jest jej myślenie zarówno odnoszące się do pierwszych prac powstałych w starożytnych Chinach, jak również inspiracje związane z dokonaniami Dadaistów czy Ekspresjonistów.

Obcując z Jej sztuką dostrzegamy fragmenty listów, znaczków, stempli pocztowych, kart czasopism, wyrwanych słów, symboli, znaków ukazanych w eleganckiej, cichej prostocie wypowiedzi. Te wydawałoby się wyrwane z kontekstu wycinki tworzone w horyzontalnych i wertykalnych układach tworzą bardzo spójne i poukładane opowieści. Typograficzne znaki odnajdywane w starych czcionkach budują swoje opowieści, które jak w bibliotekach z powieści Jorge Louisa Borgesa snują się na półkach, a tylko ich grzbiety pozwalają domyślać się jaką skrywają zawartość. W przypadku Anny Kłos i jej kolaży istotnym tematem jest czas i jego wielowarstwowość, stający się cichym bohaterem jej artystycznych podróży. Jej abstrakcyjni bohaterowie stają się niejako podróżnikami pamięci. Przemieszczają się po licznych kontynentach, pojawiają się na międzynarodowych wystawach, zyskując inne konteksty, wchodząc w różne relacje i nabierając w swoistych czasoprzestrzeniach nowych znaczeń.

(prof. dr hab. Urszula Ślusarczyk, 2022)


Anna Kłos: Neue Kunst