Piotr Janowczyk: LEDA - Art Panneau

Wystawy indywidualne zagraniczne /
 nazwa
LEDA - Art Panneau
 miejsce
 termin
 wstęp
Darmowy

LEDA
Art Panneau

Pod koniec lipca 2023 LEDA* stworzyła TEMENOS** – misterną formę SITE-SPECIFIC***.
Leda to nieformalna grupa choreografów i tancerzy, którzy w składzie: Anna Hop (Polski Balet Narodowy), Federico Zeno Bassanese (Theater Magdeburg), Daniel Agudo Gallardo (Balet Wrocławski) i Barek Dopytalski (Polski Teatr Tańca) zrealizowali na zaproszenie Polskiego Teatru Tańca swój spektakl „Temenos”. Obserwowałem jak pracują w ramach laboratorium łączącego artystów wizualnych i scenicznych, które odbyło się w lipcu 2023 roku. Tytułowa symboliczna „święta przestrzeń” (grec. temenos) należąca do Polskiego Teatru Tańca, została oddana tancerzom we władanie w pełnej rozpiętości. Przejęli więc dach budynku, przelewali się przez wszystkie kondygnacje klatek schodowych aby rozlać się głęboką czerwienią kostiumów i narracyjnych form choreograficznych w teatralnym foyer. Ich wielowymiarowy performance dopełnił się gdy w dniu premiery pojawiła się widownia aby podążać za tancerzami w purpurowej procesji przez korytarze i klatki schodowe budynku na ul. Taczaka 8. Ta choreograficzna podróż przez budynek wypełniła ciało teatru jak krwioobieg, zaś Grande Finale w pełnym czerwieni foyer utwierdzało w tym skojarzeniu. Ciała tancerzy w czerwonych kostiumach sklejone w pulsującą kardiologicznie bryłę, na kilka chwil stały się symbolicznie bijącym sercem Polskiego Teatru Tańca.

Tak zapamiętuję ten rytuał ruchu w przestrzeni i tak go przedstawiam go w postaci krwistych, wielkoformatowych panneau ilustrujących operację na otwartym sercu tańca! Niech czerwień Ledy przypomina o tym, że sztuka bierze się ze środka klatki piersiowej i nigdy nie zastąpi jej żaden algorytm!

Piotr Janowczyk

* LEDA
To projekt artystyczny grupy tancerzy i choreografów, zrodzony ze spotkania idei choreograficznych z innymi dziedzinami sztuki i rzemiosła. Jego autorzy mówią: „Żyjemy w epoce połączeń, wymian, pokonywania ograniczeń i przenikania się. Stawianie czoła obecnym czasom ze sztywnymi wzorcami zrodzonymi z przeszłych doświadczeń nieuchronnie prowadzi nas do dezorientacji i frustracji. Wyobrażanie sobie nowych ścieżek oznacza przede wszystkim eksperymentowanie z nimi, wprowadzanie ich w życie oraz ocenianie ich ograniczeń i potencjału. Dlatego LEDA ma na celu stworzenie jak największej liczby okazji do spotkań i testowania, przepisywania, poprawiania i ponownego przemyślenia słownictwa bardziej dostosowanego do naszej współczesności”.

** TEMENOS w Polskim Teatrze Tańca
Greckie słowo τέμενος oznaczało wydzielony, nietykalny obszar poświęcony bóstwu albo przeznaczony do celów kultu w antycznej Helladzie. W przypadku spektaklu „Temenos” który powstał na zaproszenie Polskiego Teatru doszło do inspekcji przestrzeni. Temat ujawnił głębię greckiego słowa podkreślając przestrzeń nie tylko jako bezpieczne miejsce, ale wręcz jako święty obszar prowadzący w podróż do jego serca. Projekt Temenos to celebracja nowej przestrzeni Polskiego Teatru Tańca. Reżyseria i choreografia: Federico Zeno Bassanese i Anna Hop; Tancerze: Federico Zeno Bassanese, Bartek Dopytalski, Daniel Agudo Gallardo, Anna Hop, Muzyka: Piotr Staniszewski.

*** SITE-SPECIFIC to konwencja stosowana do określenia dzieła sztuki, które powstaje z myślą o funkcjonowaniu w konkretnej przestrzeni. Są to interwencje artysty w przestrzeń i skutkują jej przeobrażeniem. Termin odnosi się głównie do instalacji w przestrzeni publicznej i w galeriach sztuki.
Podziękowania dla kolektywu LEDA oraz Aleksandry Broniarz

Piotr Janowczyk: LEDA - Art Panneau