Dominika Korzeniowska: Nothing major digitally part II

Wystawy indywidualne zagraniczne /
 nazwa
Nothing major digitally part II
 termin
 kuratorzy
 wstęp
Darmowy

NIC_WIELKIEGO
Cykl obrazów Korzeniowskiej Nic_wielkiego to rodzaj malarskiego LAB. Prace malarskie, grafiki cyfrowe, fotografie drukowane na płótnie. w większości monochromatyczne, mocno zróżnicowane tematycznie. Ale to właśnie różnorodność wizualna otoczenia, mnogość doznań jest inspiracją dla Korzeniowskiej. Wrażenie jednorodności wynikające z oszczędnego użycia koloru to tylko pozór. Czasem obrazy się powtarzają, naśladując refren w piosence albo w wierszu. Ale to nie jest eleganckie malarstwo, to malarstwo zmagań, eksperymentów i pomyłek, czasem toporne, wykorzystujące schemat, posługujące się cytatami. Czasem minimalistyczne ograniczone prawie do znaku, czasem rozbiegane, naładowane tworzywem, lejącą się farbą i malarską ekspresją. Temat dla Korzeniowskiej jest tylko pretekstem. Obraz i proces jego powstawania – celem.
Wydaje się, że obraz, o którym marzy autorka – tylko czasem jest obrazem, który maluje.
W tym przypadku twórczość M. Świetlickiego posłużyła Korzeniowskiej jako punkt wyjścia do malarskich zmagań. Korzeniowska jednak nie próbuje ilustrować poezji. Tutaj słowo i obraz tworzą coś na kształt intelektualnej zagadki. A rozważań rebusu Nic_wielkiego jest tyle ile oglądających malarstwo i czytających poezję.

dymekk ZPAP, Warszawa 2012

NIC_WIELKIEGO_CYFROWO_CZĘŚĆ_II
Do już druga prezentacja cyklu Nic_wielkiego w nowej, skończonej i autonomicznej formie cyfrowych grafik drukowanych cyfrowo na papierze. Poprzednia miała miejsce w roku w 2022 na wystawie na Uniwersytecie Lipawskim również na Łotwie. Tam prezentowany wybór ograniczał się do poziomych, w oryginalnej formie niewielkich prac malarskich, bo w wymiarach 30 na 40 centymetrów, skalowanych do grafik cyfrowych w wymiarach 70 na 100 drukowanych na papierze. Na obecnej wystawie są prezentowane prace o orientacji poziomej lub kwadratowe prace, które w formie cyfrowej przybierają formę już nie kameralnych prac malarskich, ale monumentalnych grafik cyfrowych drukowanych na papierze. Prezentowane na wystawie prace to kolejny, autorski wybór spośród ponad czterdziestu prac wchodzących w skład cyklu. Tym razem wszystkie prace są w monochromatycznej kolorystyce, od lekkich, świetlistych szarości do głębokich czerni. Wszystko prace są w zdygitalizowanej formie czyli poddane obróbce cyfrowej i zróżnicowana początkowo forma cyklu zostaje ujednolicona w postaci skalowalnych wydruków artystycznych Giclee. W dobie rozwoju technologicznego i cyfryzacji przekazu sztuki wizualnej, ta kolejna postać prezentacji prac to samodzielna artystyczna wypowiedź bazująca na fotografii reprodukcyjnej obrazów, ale w efekcie dająca nowy artystyczny wyraz prac powstałych w technice mix-media.

Dominika Korzeniowska, Warszawa 2023

Dominika Korzeniowska: Nothing major digitally part II