Anna Nowokuńska-Maksymiuk: Letters to Self

Wystawy indywidualne zagraniczne /
 nazwa
Letters to Self
 miejsce
 termin
 wstęp
Darmowy

Kaligrafia opiera się na pisaniu ręcznym; to w zasadzie „pisanie liter.” Natomiast lettering opiera się na umiejętności rysowania, czyli „rysowaniu liter.1”

— Joseph Alessio

Lettering to termin obejmujący sztukę rysowania liter, zamiast ich zwykłego pisania. Lettering jest uważany za formę artystyczną, gdzie każda litera w zdaniu lub cytatowi pełni rolę ilustracji. Każda litera jest tworzona z dbałością o detale i ma unikalną rolę w kompozycji. Lettering jest tworzony jako obraz, a litery mają być używane w unikalnej konfiguracji. Słowa w letteringu nie zawsze przekładają się na alfabet, który później można by wykorzystać w czcionce, ponieważ tworzone są z konkretnym słowem na myśli2. W odróżnieniu od kaligrafii, w letteringu większy nacisk kładzie się na kreatywność i wyrazistość form literowych, a niekoniecznie na tradycyjne reguły pisania. Pozwala on artystom i projektantom eksperymentować z różnymi stylami, dekoracjami oraz układami liter, tworząc unikalne kompozycje tekstowe o zróżnicowanej estetyce.

W projekcie Letters to Self każde słowo staje się pretekstem do nowej koncepcji letteringowej. Lapidarne teksty, gdy ubrane w formę graficzną, wybrzmiewają mocniej. Poprzez ten zabieg mogę uzyskać albo wizualny oksymoron, gdzie forma zaprzecza treści, lub też dotrzeć do wysokiego stopnia zbieżności wizualnej i semantycznej.

Ciężar eksperymentu przesuwa się więc na formę. Poprzez kontrast, cieniowanie, proporcje, szeryfy, ciężar optyczny, światła wewnątrzliterowe i wewnątrzwyrazowe, tworzę jej zaskakująco różne odmiany, przyjmując za stałe jedynie materiał i technikę wykonania – odręczny rysunek tuszem z orzecha włoskiego na papierze czerpanym. Nie krępują one siły gestu. Co więcej, otwierają całe pole do niuansowania odcieni, zacierania obrysu, balansowania na krawędzi kontroli i jej braku.

W języku angielskim letters oznacza zarówno litery, jak i listy. Stworzony na mocy inspiracji tą wieloznacznością projekt Letters to Self to lakoniczny dialog zapisany w formie krótkich literniczych listów do mnie samej.

Anna Nowokuńska-Maksymiuk

Anna Nowokuńska-Maksymiuk: Letters to Self