Rafał Strent: Poszukiwania senne w czasoprzestrzeni

Wystawy indywidualne zagraniczne /
 nazwa
Poszukiwania senne w czasoprzestrzeni / Spatiotemporal Dreamy Quest
 termin
 wstęp
Darmowy

Rafał Strent to człowiek o niezwykle imponującej i bogatej biografii. Trudna droga, jaką autor przeszedł, by zostać artystą, a także osiągnięcia, jakich dokonał już jako artysta, robią bardzo duże wrażenie. Niektóre z pierwszych zawodów, które podjął, aby zarobić na życie, w rzeczywistości nie mają nic wspólnego ze sztuką, a wręcz przeciwnie. Fakt, że został postawiony przed koniecznością ich wykonywania, najprawdopodobniej odcisnął jednak trwałe piętno na jego podejściu do sztuki, a co za tym idzie – osobistej twórczości. Jego odcięcie się od barbarzyństwa poprzez sztukę i odrzucenie prowokowania publiczności za wszelką cenę sprawiły, że jego poglądy stały się rycerstwem broniącym estetyki i ekspresji poprzez obraz.

Jego związek z bułgarską sceną artystyczną jest kolejnym interesującym punktem w jego biografii. Dowodem jego zaangażowania w bułgarską społeczność artystyczną jest nagroda Ministra Kultury Republiki Bułgarii za promocję bułgarskiej sztuki, a także kontakty z Bułgarskim Instytutem Kultury w Warszawie.

Prace, z którymi bierze udział w tej wystawie, to seria odbitek graficznych w technice akwaforty z akwatintą. W ten sposób demonstruje wirtuozerię, ponieważ z równym powodzeniem działa zarówno na polu malarstwa, jak i rysunku. Na pierwszy rzut oka imponuje symbolika, za pomocą której artysta wskazuje tematykę, którą wybrał dla każdej z prac. Same tematy intrygują swoją surrealistyczną naturą. Interesujący jest również humor, który wkrada się do większości grafik. W tym miejscu wypada podsumować, że z wielką przyjemnością ogląda się prace artysty, który mocno stoi na stanowisku, że sztuka jest językiem, za pomocą którego należy komunikować się na poziomie estetycznym.

Prof. Svetoslav Kosev

Rafał Strent: Poszukiwania senne w czasoprzestrzeni