Anna Kłos: Echa przeszłości

Wystawy indywidualne zagraniczne /
 nazwa
Echa przeszłości / Ecos del pasado
 termin
 artyści
 kuratorzy
Daniel Rodriguez
 wstęp
Darmowy

Na wystawie indywidualnej w Muzeum José Carlos’a Mariátegui zostało zaprezentowanych 26 oryginalnych kolaży Anny Kłos. Wszystkie prace pochodzą z najnowszego cyklu, w którym artystka odwołuje się do śladów przeszłości odnajdując inspiracje w starych zapomnianych listach, notatkach i dokumentach.

W „Echach Przeszłości” polska artystka, dr Anna Kłos, prowadzi nas przez osobistą podróż poprzez swoje fascynacje grafiką, typografią i kaligrafią. Jej prace łączą przeszłość z teraźniejszością, przekształcając zapomniane dokumenty i rodzinne wspomnienia w abstrakcyjne formy oderwane od pierwotnego kontekstu. Jej technika tworzenia kolaży w małym formacie ujawnia stałe eksperymentowanie i doskonalenie osiągnięte na przestrzeni lat. Paleta kolorów w wyblakłych żółtych tonacjach i czerni symbolizuje upływ czasu. Czerń i biel w pracach Anny Kłos nawiązują do dualizmu istnienia: czerń jako istota i kres, a biel jako początek i nicość. W tej symbolicznej grze jesteśmy zaproszeni do refleksji nad życiem i upływem czasu.

Typografia eksperymentalna w każdym z jej kolaży pełni rolę kluczowego elementu. Czasem napisy pełnią rolę skondensowanych wiadomości, a kiedy indziej są traktowane przez artystkę jako obraz, budulec abstrakcyjnych kompozycji. Fragmenty tekstów i pojedyncze słowa przywołują osobiste wspomnienia, podczas gdy powtarzanie elementów, takich jak rozszerzające się i mnożące się kręgi, tworzą wizualny rytm łączący prace ze sobą.

Twórczość Anny Kłos jawi się jako hermetyczna, ale prowokacyjna, ponieważ wyzywa nas do własnych interpretacji. Wykorzystanie notatek w dokumentach rodzinnych i osobistych dodaje kolejną warstwę do odkrycia w jej dziele, tym razem o charakterze emocjonalnym i pozostawia deklarację zamiarów: przekształcenie twórczości artystycznej w próbę zatrzymania czasu oraz pozostawienia istotnego śladu w świecie.

Daniel Rodriguez,
kurator wystawy

Anna Kłos: Echa przeszłości