Dominika Korzeniowska: Na wyspach S.O.S

wstęp
Darmowy

Jan Brzechwa Bergamuty Interactiv
Wiersze Brzechwy to klasyka literatury dla dzieci, wielokrotnie opracowywana graficznie, interesujące wyzwanie dla każdego ilustratora. Dla mnie to już nie pierwsze spotkanie z Brzechwą, po raz kolejny staram się zilustrować Bergamuty. Pierwszy raz podjęłam ten temat realizując projekt nominowany w konkursie - Książka dobrze zaprojektowana - zacznijmy od dzieci w Katowicach w 2008. W 2012 w oparciu o interaktywną część projektu - mega kolorowanka (wielkoformatowa linearna grafika drukowana cyfrowo na papierze) przeprowadziłam warsztaty dla dzieci Bergamuty Interactiv polegające na zespołowym wykonaniu wspólnej ilustracji. Warsztaty odbyły się w galerii Turbo, Akademi Sztuk Pięknych w Warszawie. Brały w nich udział dzieci ze szkoły podstawowej nr 12 w Warszawie.

Wybrałam otwarty, interaktywny i nielinearny sposób pracowania ilustracji do wierszy Brzechwy gdyż istotny jest dla mnie jako twórcy współudział odbiorców w procesie twórczym.

Dominika Korzeniowska
Fragment tekstu z katalogu towarzyszącego wystawie Ilustracje Dominika Korzeniowska. Instytut Polski Bratysława, 2021.

Dominika Korzeniowska: Na wyspach S.O.S