Rafał Strent: Indywidualnie. Epilog – Malarstwo

Wystawy indywidualne w Polsce /
 nazwa
Indywidualnie. Epilog – Malarstwo
 termin
 wstęp
Darmowy

Serdecznie zapraszamy na finisaż Festiwalu Twórczości Rafała Strenta na Mazowszu: „RAFAŁ STRENT. INDYWIDUALNIE. EPILOG – MALARSTWO” 15 czerwca 2024 r. o godz. 18.00, który odbędzie się w Dworku Adama Chełmońskiego.

Kuratorki wystawy: Monika Samoraj, Marta Bułat, Alicja Czyżnikowska.

Adres: ul. Doktora Mateusza Chełmońskiego 8, 05-825 Adamowizna

Projekt Festiwalu twórczości Rafała Strenta na Mazowszu miał początkowo składać się z trzech wystaw: w listopadzie 2023 r. w Milanówku, wiosną 2024 r. w Grodzisku Mazowieckim i Podkowie Leśnej. Nieoczekiwanie, poza formułą festiwalu, we wrześniu 2023 r. w Pruszkowie odbyła się także wystawa prac Artysty, którą możemy określić mianem prologu do projektu.

Dlatego nie zdziwi chyba odbiorców sztuki Rafała Strenta epilog festiwalu w Dworku Adama Chełmońskiego, w pięknie położonym obiekcie na terenie Adamowizny pod Grodziskiem Mazowieckim. Tu festiwal zakończymy przedstawiając Państwu malarstwo w technice olejnej i akrylowej.

Malarstwo wypełnia w ostatnich latach twórczy czas Profesora Rafała Strenta, który dzieli nadal z aktywną działalnością wykładowcy wydziału grafiki Akademii WIT w pracowni malarstwa, rysunku i grafiki. Obrazy Profesora, które prezentuje wystawa to Jego osobisty wybór. To obrazy, poprzez które Artysta pozwala nam wejść w swoją intymną przestrzeń życia. A dzieje się tu wiele. Każdy obraz to inna opowieść o tym, co ważne dla twórcy, o emocjach, wyobrażeniach, marzeniach, nadziejach… O czym jeszcze ? Każdy obserwator, przez pryzmat własnej wrażliwości może znaleźć jeszcze inne znaczenia, odnaleźć inną interpretację symboli i przedstawień. Rafał Strent mówi, że wszystko, co robi karmi własnym doświadczeniem. Wiele trudnych i ważnych zdarzeń z życia Profesora, które często, za Karlem Jaspersem nazywa sytuacjami granicznymi, znajduje swoje odzwierciedlenie w Jego twórczości. Czy podczas zakończenia festiwalu zechce opowiedzieć o doświadczaniu bycia dziadkiem? Wiemy już, że wnuki często towarzyszą Artyście w tworzeniu obrazów, bo twierdzi, że potrafią z łatwością pokonać syndrom białego płótna…Wnuki są też aktywnymi odbiorcami, a może interpretatorami jego dzieł, o czym świadczy historia jednego obrazu pt. „Kamper H”…

Epilog Festiwalu Rafała Strenta na Mazowszu przygotowałam wraz z kuratorkami z Dworku Adama Chełmońskiego (brata słynnego polskiego malarza Józefa Chełmońskiego) Paniami Moniką Samoraj i Martą Bułat, które będą gospodyniami wydarzenia. W przestrzeniach niewielkiego obiektu oraz cudownego parku wokół niego zakończymy prezentację niemal całego dorobku artystycznego Profesora Rafała Strenta. Może jednak to nie koniec festiwalu?

Alicja Czyżnikowska
pomysłodawczyni i koordynatorka festiwalu

Rafał Strent: Indywidualnie. Epilog – Malarstwo