Małgorzata Sobocińska-Kiss: Jedna z dwóch pewnych rzeczy

Wystawy indywidualne w Polsce /
 nazwa
Jedna z dwóch pewnych rzeczy... / One of the two certain things...
 termin
 wstęp
Darmowy

W LIŚCIE do Jean-Baptiste Leroy’a Benjamin Franklin napisał: „(…) Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”. Wiadomo, że ani jednego, ani drugiego nie da się niestety uniknąć, ale możemy próbować je oswoić. Prezentowane na wystawie prace traktują o jednej z tych dwóch pewnych i nielubianych przez nas rzeczy, czyli o podatkach.

Kolaże – w całości wykonane technikami cyfrowymi – w przekorny i niekiedy żartobliwy sposób poruszają temat podatków, dzięki czemu dziedzina ta wydaje się bardziej przyjazna. Jako że były one tworzone z myślą o wykorzystaniu w miesięczniku „Przegląd Podatkowy”, musiały w jasny, logiczny i interesujący sposób przekazywać tematykę zawartą w danym numerze, aby przyciągnąć potencjalnego czytelnika. Chcąc zachować wysoki poziom artystyczny, autorka unikała w swych ilustracjach prostych i oczywistych za to starała się prezentować zagadnienia analizowane w artykułach w niekonwencjonalny sposób.

Wystawa, którą Państwo oglądają, zawiera ilustracje opublikowane w latach 2007–2020 w miesięczniku „Przegląd Podatkowy”, którego wydawcą jest Wolters Kluwer Polska, a który w tym roku świętuje swoje 30 urodziny. W tym czasie zostało wykonane około 700 prac, z których na tej wystawie prezentujemy 45.

Małgorzata Sobocińska-Kiss: Jedna z dwóch pewnych rzeczy