Wiesław Szamborski – Malarstwo

Wystawy indywidualne /
 nazwa
Malarstwo / Painting
 termin
 kuratorzy
 wstęp
Darmowy

Od 7 grudnia 2021 w Galerii Retroavangarda w Warszawie mamy zaszczyt prezentować prace prof. Wiesława Szamborskiego, artysty, którego imponujący dorobek wszedł już na stałe do historii sztuki. Jego obrazy znajdują się w najważniejszych muzeach polskich i w światowych kolekcjach. Przekrojowa wystawa malarstwa w Galerii Retrovangarda obejmuje prace z różnych lat i typową dla artysty tematykę: pejzaże, kwiaty, ludzie w codziennych sytuacjach. Zwykłe tematy namalowane zostały w niezwykły sposób. Za pomocą żywych, jaskrawych kolorów artysta wydobywa światło. Pod pretekstem banalnych tematów i codziennych scen kryje się ironia i dowcip. Ta charakterystyczna przekora świadczy o wnikliwej obserwacji i dystansie artysty do otaczającej nas rzeczywistości.

Wspomniana przekora zadecydowała też o wyborze drogi twórczej. W latach 60. i 70. gdy większość polskich twórców w pogoni za nowoczesnością zmierzała ku abstrakcji, Wiesław Szamborski poświęcił się malarstwu figuratywnemu, wypracowując własny, oryginalny styl zaliczany do nurtu tzw. nowej figuracji. Wraz z innymi artystami tamtego pokolenia krytycznie odnosił się do socrealizmu i PRLowskiej rzeczywistości. Dziś te przenikliwe, ironiczne spojrzenie na otaczający świat nadal jest obecne w Jego malarstwie. Na szczególną uwagę zasługuje również wspaniały warsztat doskonalony przez te wszystkie lata.

Profesor Wiesław Szamborski przez wiele lat był związany z Akademią Sztuk Pięknych jako pedagog i kierownik katedry malarstwa i rysunku, od 2012 roku związany jest także z Wyższą Szkołą Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie, która jest głównym organizatorem wystawy.

dr Anna Kłos
kurator wystawy

Wiesław Szamborski: Malarstwo Wiesław Szamborski: Malarstwo Wiesław Szamborski: Malarstwo Wiesław Szamborski: Malarstwo Wiesław Szamborski: Malarstwo Wiesław Szamborski: Malarstwo Wiesław Szamborski: Malarstwo Wiesław Szamborski: Malarstwo Wiesław Szamborski: Malarstwo Wiesław Szamborski: Malarstwo Wiesław Szamborski: Malarstwo Wiesław Szamborski: Malarstwo Wiesław Szamborski: Malarstwo Wiesław Szamborski: Malarstwo Wiesław Szamborski: Malarstwo Wiesław Szamborski: Malarstwo Wiesław Szamborski: Malarstwo Wiesław Szamborski: Malarstwo Wiesław Szamborski: Malarstwo Wiesław Szamborski: Malarstwo
Wiesław Szamborski – Malarstwo