21 książek \ 21 books – wystawa

10/08/2021

W dniach 23 - 27 sierpnia 2021 r. odbędzie się wystawa naszego wykładowcy Michała Piekarskiego pt. 21 książek / 21 books / 21 grāmata

Wystawa Michała Piekarskiego

21 książek \ 21 books \ 21 grāmata

23 - 27 sierpnia 2021
Rezekne Academy of Technologies, Rēzekne, Łotwa

Wciąż głowa jest najważniejsza

Fragment wywiadu Elżbiety Dzikowskiej z książki Artyści mówią
Wydawnictwo Rosikon Press

ELŻBIETA DZIKOWSKA: Czy książka może być dziełem sztuki?
MICHAŁ PIEKARSKI: Oczywiście. I do tego funkcjonalnym, służy bowiem i do czytania i do oglądania.
Jakie warunki musi wtedy spełniać?
Takie same jak w obrazie. Musi mieć właściwą kompozycje, być ciekawa od początku do końca, musi zaskakiwać, odkrywać stale coś nowego, musi sprawiać przyjemność, cieszyć wizualnie, kiedy bierze się ją do ręki.
Czy każda książka może być takim artystycznym dziełem?
Nie każda. Tak samo jak kawałek namalowanego płótna czy papieru nie staje się automatycznie dziełem sztuki. Zasługuje na to miano tylko taka książka, która ma długie trwanie. Inaczej niż z reklamą, której żywot - nawet wtedy kiedy jest wspaniała - trwa krótko. Reklama jest dziełem ulotnym, szybko niknie, przemija.
Którą ze swoich książek uważa pan za najpiękniejszą, najbardziej udaną?
Ta jest jeszcze przede mną. Każda następna wydaje mi się bliższa ideału. Dostałem wprawdzie nagrodę w Lipsku za najpiękniejszą książkę świata - przyznano ją Muzeum ulicy - ale to już historia.
Czy czyta pan tekst książki przed przystąpieniem do pracy nad nią?
Czasami pobieżnie, żeby poznać jej charakter. Bardzo dokładnie, gdy mam możliwość zaprojektowania wnętrza książki, wtedy ważna jest każda strona, muszę wiedzieć, gdzie umieścić zdjęcia albo ilustracje, jakiej mają być wielkości. Staram się nie zgubić intencji autora. (...)

Michał Piekarski

Artysta grafik. Autor projektów graficznych książek, albumów, znaczków pocztowych, plakatów i miesięczników.
Kocha typografię, litery, kompozycje z fontów, czerń i biel.
Mieszka w Warszawie.
DYPLOM z plakatu w pracowni prof. Macieja Urbańca na Wydziale Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1979.
DOKTORAT na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2019.

1980–1984 dyrektor artystyczny w wydawnictwie SGGW – Akademia Rolnicza; 1985–1989 grafik w telewizji NOS Holandia; 1985–1989 dyrektor artystyczny w miesięczniku „Murator”; 1991–2001 dyrektor artystyczny magazynu „Twój Styl”; 2001–2003 dyrektor kreatywny czasopism: „Pani”, „Uroda” (wydawnictwo Edipresse); 2003–2006 dyrektor kreatywny w zarządzie Gruner&Jahr („Glamour”, „Gala”, „Claudia”, „Fokus”, „Moje Mieszkanie”, „Rodzice”, „National Geographic”); 2007–2011 dyrektor artystyczny TopGear (BurdaCommunication); 2012–2014 dyrektor artystyczny „ELLE” (Burda Communications); OD 2014 DO TERAZ dyrektor artystyczny magazynów „Gala”, „Gala Men”, „Gala Kids”, „Gala Beauty” (Burda Media).

WIęcej o wystawie

21 książek \ 21 books – wystawa