Aneta Jaźwińska: Oczy Boga

Wystawy indywidualne w Polsce /
 nazwa
Oczy Boga / God’s eyes / Божиите очи
 termin
 kuratorzy
mgr Jarosław Tondera
 wstęp
Darmowy

„OCZY BOGA” to tytuł wystawy, którą Państwu prezentuję, a jednocześnie nazwa własna niezwykłej jaskini w Prohodnym, jednej z wielu znajdujących się na terenie Bułgarii. Jest ona jedną z najciekawszych jaskiń występujących na naszym kontynencie, powstałych w czasie wielomilionowych procesów geologicznych. Olbrzymia powierzchnia, niesamowita wysokość. Wejście do niej ma 45 metrów wysokości. Jaskinia zwieńczona jest sklepieniem z dwoma wielkimi otworami w kształcie oczu, przez które nieustannie wpływa światło dnia lub nocy. Zjawiskowy księżyc lub promienie słońca.
Niesamowita przyroda ciągle nas zaskakuje intryguje i zmusza do przemyśleń i analiz.

Będąc w tym miejscu, dostrzegłam wiele symboli. Wejście, o którym wspomniałam, zobaczyłam w pełni dopiero opuszczając to miejsce. Zobaczyłam Początek i Koniec, które przedstawiłam w pracy pt.: ,,Alfa i Omega”. Człowiek czuje się tu rzeczywiście jak maleńka istota, cząstka wszechświata. Zjawisko światła jest tu kluczowe. OCZY BOGA, przez które wpada Światło niezbędne do życia, są częścią twarzy wyłaniającej się z zarysów skały, wyraźnie widać czoło, skronie i nos. Ciekawe, że nie dostrzegamy ust – ale przecież milczenie jest złotem. Człowiek będący w środku bezwarunkowo patrzy w tę stronę. Czasem zaskoczony, bywa, że przerażony, szczególnie w chwilach, gdy na zewnątrz jest mgła, a z otworów spływa woda niczym łzy.

Niesamowita rzeczywistość. Analizując te zjawiska, odkrywanym w nich prawdę życia. Dla mnie jaskinia ta jest pełna symboli i tajemnic.
Owalne wnętrze zamykające się w całość było dla mnie inspiracją do stworzenia dyptyku pt.: ,,Pełnia”, „Ona” i ,,On”. Idąc dalej, napotykamy wiele różnych, ciekawych, pięknych skał, płaskorzeźb i rysunków, z których należy czytać np.: że nie każda kropla drąży skałę, czemu dałam wyraz w dwóch pracach: „Nie zawsze kropla drąży skalę” i „Nie każda kropla drąży skalę”. W innym miejscu z rzeźby skał można wywnioskować, jak ważnym elementem jest czas, który uczy nas cierpliwości i pokory (obrazy pt. „Pokora” i „Cierpliwość”).

Podróż ta pozwoliła mi odkryć Bułgarię z zupełnie innej strony. Piękne, kilometrami ciągnące się tereny górskie, jaskinie, wzniesienia, strumienie, rzeki, monastyry czy cerkiewki były dla mnie inspiracją do powstania wielu prac. Przemierzając wiele dróg, odkryłam, że Bułgaria, znana ze złotych piasków, ma też liczne źródła i strumienie skute złotem w promieniach zachodzącego słońca, co prezentuję w obrazach pt. „Złoty strumień”, „Złota rzeka”, „Trójca”. Idąc w górę rzeki, napotykamy monastyry i cerkiewki pełne tajemnicy i mistycyzmu.
Przyroda Bułgarii pachnącej różą skłania do refleksji, stawiania trudnych pytań i udzielania głębokich odpowiedzi, pamiętając o tym, że Oczy Boga widzą wszystko.

Aneta Jaźwińska

Aneta Jaźwińska: Oczy Boga