Dariusz Mlącki: Bułgarskie impresje

Wystawy indywidualne w Polsce /
 nazwa
Bułgarskie impresje / Български Импресии
 termin
 wstęp
Darmowy

Zapraszamy na wystawę naszego wykładowcy Dariusza Mląckiego pt. Bułgarskie impresje.
Wystawa bedzie czynna od 15 lipca do 6 września w Bułgarskim Instytucie Kultury (Al. Ujazdowskie 33/35, 00-540 Warszawa).

BO ULOTNOŚĆ i przemijanie nie są wyłącznie treścią sztuki Dariusza Mląckiego. Są też estetyczną kategorią jego artystycznych realizacji. Które same w sobie „są” i „nie są” jednocześnie. Koperta nie jest kopertą, telewizor nie jest telewizorem, włącznik nie jest włącznikiem, książka nie jest książką, krzesło nie jest krzesłem... czym zatem jest? Nie będzie przesadnym stwierdzenie, że Dariusz Mlącki potrafi przedstawiać, a przynajmniej próbuje swoją sztuką dociec, tego co Platon nazwał „krzesłowistością” krzesła. I to właśnie interesuje artystę najbardziej! Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o istotę, o zasadę, która sprawia, że przedmiot jest i że jest tym czym jest.

Czy krzesło jest krzesłem tylko dlatego, że ma określony kształt? A skoro kształtów jest wiele to co decyduje o identyfikacji przedmiotu? Czy może jest on krzesłem bo odbiorca identyfikuje go z krzesłem? Dowiedzieli się o tym ci, którzy próbowali usiąść na namalowanym krześle...Ta pozornie niewinna zabawa z widzem i jego percepcją jest w istocie próbą docieczenia, czym są przedmioty, jak funkcjonują w przestrzeni i co mogą przekazywać odbiorcy.

Prof. USKW dr hab. Małgorzata Wrześniak

Wybieram tematy proste, głęboko symboliczne pełne znaczeń. Symbole w stanie spoczynku z możliwością niekończącej się interpretacji. Iluzja i gra z całą przestrzenią galeryjną i emanujące z obrazów światło służy mi do przekształcania przestrzeni fizycznej w przestrzeń metafizyczną. Sięgam do iluzji malarskiej i używam jej jako środka wyrazu ,bo interesują mnie problemy transcendowania rzeczywistości jej chwilowe odpływy i przypływy.

Dr hab. Dariusz Mlącki

Dariusz Mlącki: Bułgarskie impresje