Digitallium - Pracownia Ilustracji Cyfrowej 2015-2022

Wystawy zbiorowe zagraniczne /
 nazwa
Digitallium - Pracownia Ilustracji Cyfrowej 2015-2022 / Digitallium - Digital Illustration Studio 2015-2022
 termin
 wstęp
Darmowy

Wyobraźnia ilustracyjna i cyfrowe środki wyrazu eksplodowały w ostatnich latach zaskakującym bogactwem pomysłów, form i koncepcji plastycznych. Odpowiedzią na to zjawisko było stworzenie w murach WIT odrębnej pracowni skupionej na eksplorowaniu tej dziedziny. W ten oto sposób w roku 2014 powstała autorska Pracownia Ilustracji Cyfrowej, do której prowadzenia zostałem zaproszony. Od samego początku trafiali tam studenci ze specjalności Grafiki Użytkowej systemu licencjackiego i magisterskiego. W obu przypadkach pracownia była traktowana jako seminaryjna dla prac dyplomowych, których autorzy zdecydowali się wykorzystać szeroko rozumiane techniki ilustracyjne. W ciągu zaledwie kilku lat funkcjonowania pracowni Ilustracji Cyfrowej narodziło się w niej ponad sto prac dyplomowych, które miałem przyjemność wspierać jako promotor i konsultant i z satysfakcją kibicowałem autorom, których ilustracje zostały wyróżnione prezentacją na wystawach najlepszych dyplomów UPGROWTH w Pragalerii oraz Galerii WIT.
Przedstawione na bieżącej wystawie rysunki to wybór spośród prac będących fragmentami dyplomów pierwszego i drugiego stopnia, które powstały w latach 2014-2023. Są wśród nich ilustracje: książkowe, koncepcyjne, komiksowe, plakatowe, modowe, kalendarzowe, a także prace sięgające techniki tatuażu lub street artu. Tak duża różnorodność technik i koncepcji wskazuje na szerokie zainteresowania autorów oraz bogate spektrum zastosowań jakie daje współczesna ilustracja. Pośród prac da się zauważyć techniki rysunkowe i malarskie, dla których podstawą był tradycyjny warsztat jak i rozbudowane narzędzia cyfrowe. Swoboda dobierania środków formalnych jest świadectwem dużej rozpiętości zarówno współczesnej, cyfrowej ilustracji jak i biegłości autorów. W większości prac udało się też połączyć obraz ilustracyjny z typografią, czego efektem są kompletne projekty graficzne. Poniższe prace są świadectwem zacierania się granic pomiędzy przestrzenią tradycyjną i cyfrową w dążeniu do jednolitego efektu artystycznego oraz ogromnej popularności estetyki figuralnej wśród pokolenia młodych twórców ilustracji użytkowej.
Z perspektywy tych kilku lat widać, że uruchamiając pracownię udało się otworzyć wrota ilustracji użytkowej dla znakomitych rysowników, którzy dziś tworzą ilustracje prasowe, wydają własne albumy u największych wydawców, realizują animowane videoklipy, oraz ozdabiają miasta muralami. Z przyjemnością zatem przedstawiam Państwu wybór z ich pierwszych poważnych prac ilustracyjnych ujawniając jak piękną i ciekawą drogą może być podążanie za głosem wyobraźni w kierunku autorskiej ilustracji.

PIOTR JANOWCZYK
Pracownia Ilustracji Cyfrowej Akademii WIT

Digitallium - Pracownia Ilustracji Cyfrowej 2015-2022