Piotr Krochmalski: Wygodnie

Wystawy indywidualne zagraniczne /
 nazwa
Wygodnie
 termin
 wstęp
Darmowy

Wystawa Piotra Krochmalskiego ”Wygodnie” jest prezentacją prac, do których wysokiego poziomu, widz obserwujący twórczość autora jest już poniekąd przyzwyczajony. Realizacje pokazane na wystawie to monumentalne, przedstawiające w formie rysunki, wykonane w kolorze. Piotr, jak mało kto, potrafi wykorzystać barwę, strukturę, kruchość papieru pozyskując ich naturę do wielobarwnej kreacji. Rysowane obrazy zasiedlają ludzie, sprzęty, przedmioty budujące wnętrza, czasami zwierzęta, pojawiają się także pisane komunikaty. Piotr jest biegłym rysownikiem, forma przedstawiająca nie ma dla niego tajemnic – stąd deformacje kształtów, czy zaburzanie ludzkich proporcji mają w jego pracach celowy charakter i służą ekspresji wypowiedzi. Elementy obrazów tworzą opowieść o człowieku w jego, wydawać by się mogło, normalnej codzienności. Piotr snuje narrację o „niezwyczajnej zwyczajności”, widząc w rzeczach codziennych wielowątkowość i niejednoznaczność. Rysuje mężczyznę siedzącego w powietrzu obok fotela, czy niemłodą tancerkę odpoczywającą na wygodnym krześle. Tworzy i przedstawia teatrum życia, w którym obiekty obrazów nabierają innego, magicznego charakteru. Obrazy Piotra Krochmalskiego zawsze są jakąś historią, komentarzem, albo komentarz wzbudzają. Mieszczą w sobie świat osobistych spostrzeżeń i narracji. Nigdy nie pozostawiają widza w obojętności.
Tytuł wystawy „Wygodnie” sugeruje jasny komunikat. Łatwo się jest z nim utożsamić. Jednak nie do końca. Można zastanowić się, czy faktycznie jest nam wygodnie i czy wygoda jest punktem, do którego należy zmierzać, wiedząc, że jest ona kresem przygody.
Takie są właśnie prace Piotra Krochmalskiego – ciekawe w swojej formie, piękne w kolorze, przyciągające widza swoją estetyką i pozostawiające go w zadziwieniu nad bogactwem świata.

dr Sylwia Caban-Wiater

Piotr Krochmalski: Wygodnie