Anna Nowokuńska-Maksymiuk: Blisko

Wystawy indywidualne zagraniczne /
 nazwa
Blisko / Close Wayfinding exhibition
 miejsce
 termin
 kuratorzy
mgr Jarosław Tondera, Inta Klāsone
 wstęp
Darmowy

Robert Venturi stwierdził, że architekci nie lubią znaków wskazujących drogę w budynkach. Jeżeli plan jest przejrzysty, wiadomo gdzie iść (Uczyć się od Las Vegas). Takie podejście pomija jednak kluczową kwestię, że oznakowanie (wayfinding) ma przecież ogromny potencjał stać się ozdobą architektury, jej przedłużeniem, współgrać z nią, stanowić angażującą grę wizualną na poziomie detalu w architekturze. Systemy informacji wizualnej, jeśli dobrze zaprojektowane i wdrożone, przy okazji zaczynają pełnić rolę także identyfikacji wizualnej inwestycji. Najlepszym możliwym scenariuszem jest sytuacja, w której architekci i projektanci graficzni w roli branżysty pracują nad systemem wspólnie, na na tyle wczesnym etapie, by detal ten wyrastał z budynku, był z nim bezszwowo zintegrowany.

Rezydencja Vice Versa to inwestycja mieszkaniowa w Warszawie. W tej prestiżowej przestrzeni zaproponowałam rozwiązania wychodzące poza typową funkcjonalność wayfindingu. Elementom przestrzeni wspólnej nadałam formę współczesnej rzeźby przestrzennej. Stal nierdzewna gięta po obrysie liternictwa o delikatnych proporcjach, odcina się od tła kontrastowym kolorem. Wystające elementy przekazują informacje o funkcji, jednocześnie tworząc swoiste logo danej strefy – przykładowo napis ROWERY zintegrowany z autorskim piktogramem rowerzysty. Przestrzenność napisów otworzyła drogę do gry światłem – wieczorne oświetlenie wydobywa przestrzenność formy, a rzeźby rzucają dynamiczne promieniste cienie.

Projekt Systemu Informacji Wizualnej opiera się na indywidualnej typografii – współczesnej, eleganckiej, szalenie nieoczywistej i maksymalnie wpasowanej w kontekst architektury i jej detali. Powtarzający się w architekturze motyw skośnych elementów (np. metalowe balustrady, brama, betonowy prefabrykowany mur dekoracyjny), zaczerpnięty z inicjałów nazwy inwestycji (V-V), odnalazł kontynuację w cienkim liternictwie w logotypie mojego autorstwa i kolejnych napisach. Zaokrąglone narożniki słupów i lokali usługowych w podcieniach przeniesiono twórczo do liternictwa w postaci zaokrągleń i wypełnienia narożników.

arch. Anna Nowokuńska-Maksymiuk

Anna Nowokuńska-Maksymiuk: Blisko