Rafał Strent: Indywidualnie - Odsłona druga

Wystawy indywidualne w Polsce /
 nazwa
Indywidualnie / Odsłona druga
 wernisaż
 termin
 kuratorzy
Alicja Czyżnikowska, Maria Broniewicz
 wstęp
Darmowy

Wystawa rysunku w ramach „Festiwalu twórczości Rafała Strenta na Mazowszu”.

„Festiwal twórczości Rafała Strenta na Mazowszu” to wydarzenie wyjątkowe, bo prezentujące w trzech częściach twórczość uznanego artysty, profesora ASP i Akademii WIT, mającego w swoim dorobku blisko 100 wystaw w kraju i na świecie, laureata prestiżowych międzynarodowych nagród. Prace artysty znajdują się w zasobach m.in. Zachęty i były prezentowane w Parlamencie Europejskim.

Rafał Strent – malarz, grafik i rysownik. Wiele lat był wykładowcą ASP w Warszawie i dziekanem Wydziału grafiki. Aktualnie prowadzi pracownię grafiki warsztatowej, malarstwa i rysunku w Akademii WIT. Przyjaciele – artyści mówią o nim: wspaniały człowiek, nauczyciel z pasją, erudyta, podróżnik, człowiek pogranicza kultur.

Wydaje się więc oczywiste, że kolejna festiwalowa wystawa powinna znaleźć się w mieście, w którym obok siebie żyją ludzie wielu kultur. Twórczość Artysty to impresje zjawisk, doświadczeń ze spotkań z ludźmi odmiennych od naszej kultur, odległych i bliskich pejzaży odwiedzanych krain, to zwierciadło Jego wrażliwości na świat.

”Festiwal twórczości Rafała Strenta na Mazowszu” to wydarzenie zapoczątkowane wystawą pt. „Rafał Strent – Indywidualnie” w Starym Kinie w Milanówku.

Pierwsza z trzech wystaw, która odbyła się w listopadzie ubiegłego roku, prezentowała semantyczne, wielobarwne malarstwo artysty, a jej kompozycję przygotowali kuratorzy wystawy Paweł Cabanowski i Alicja Czyżnikowska.

W poniedziałek, 8 kwietnia 2024r. odbędzie się wernisaż kolejnej festiwalowej wystawy pt. „Rafał Strent – indywidualnie. Odsłona druga”, w grodziskiej Mediatece. Tym razem kuratorki, Maria Broniewicz i Alicja Czyżnikowska, zaprezentują niezwykłe rysunki Artysty.

Wykonane ołówkiem, kredkami i pastelami obrazy Profesora niosą tajemnice, ukryte bardziej lub mniej emocje, zachęcają do badania nie tylko techniki, ale przede wszystkim treści. Żeby „czytać” dzieło sztuki trzeba pogrzebać we własnej duszy – mówi Artysta. Twierdzi nawet, że odbiorca może czasem wiedzieć więcej o oglądanym (przeżywanym?) dziele niż sam artysta… Trafnym opisem całej twórczości Profesora Rafała Strenta są Jego własne słowa o sztuce: „Jeśli rozum gwarantuje panowanie nad kompozycją, to emocje pozwalają napełnić ją tym niedefiniowalnym materiałem, który Mircea Eliade nazwał „resztą magiczną”.

Wernisaż wystawy będzie wyjątkową okazją do poznania Profesora Rafała Strenta osobiście. Zachęcamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, podczas którego chcemy Państwa i Artystę zaskoczyć niespodzianką. Dość powiedzieć, że także z innej dziedziny sztuki…

Ostatnia odsłona twórczości Rafała Strenta odbędzie się w Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej już w maju.

Maria Broniewicz – kuratorka
Alicja Czyżnikowska – kuratorka, pomysłodawczyni festiwalu i koordynatorka wszystkich trzech wystaw

Tekst: Alicja Czyżnikowska

Rafał Strent: Indywidualnie - Odsłona druga