Dominika Korzeniowska: Plakaty

Wystawy indywidualne zagraniczne /
 nazwa
Plakaty / Posters
 termin
 wstęp
Darmowy

Plakat to zawsze wizualny komunikat. Zaangażowany. Łączy w sobie funkcje użytkową i estetyczną, czasem antyestetyczną. Plakat nie musi być ładny, by być dobry. Ważne by docierał do odbiorców i oddziaływał, komunikował o temacie, w którym został zaprojektowany przez autora.

Moje plakaty towarzyszą mim przedsięwzięciom artystycznym. Nie koniecznie są ładne. Powinny jednak zaciekawić, budzić zainteresowanie. Projektuje plakaty do moich wystaw malarstwa, grafiki użytkowej czy ilustracji. Za każdym razem staram się by spełniały swą użytkową rolę, za każdym razem w odmiennej formie. To nie znaczy, że nie powtarzam ulubionych rozwiązań; ulubionych krojów pisma, czy ulubionych zestawień kolorów. Tym nie mniej eksperyment formalny czy znaczeniowy jest ważnym elementem w projektowaniu mich plakatów czy ilustracji.

Tak jak w innych swoich pracach projektowych, także w ilustracji często tworząc plakaty posługuję się techniką mix-media; łącząc klasyczne techniki rysunkowe czy malarskie z grafiką cyfrową, czy fotografią. Często posługuję się jedynie rysunkiem wektorowym wykonanym cyfrowo, na bazie odręcznego szkicu, czy fotografii. Czasem posługuję się jedynie literą tworząc kompozycje typograficzne. Kolor ma ogromne znaczenie w projektowaniu plakatu. Tak też jest w moich projektach. Choć moje plakaty rzadko wychodzą na ulice by konkurować z natłokiem wizualnych komunikatów, często w projektowaniu posługuję się mocnym, czystym kolorem, skontrastowanym z czernią lub bielą.

Sa też plakaty, które traktuje jak wielkoformatowe grafiki, które w zestawieniu z jednowyrazowym, czasem jednozdaniowym werbalnym komunikatem tworzą wyjątkową komunikację wizualną. Nie maja do końca komercyjnego charakteru. Są trochę sztuką dla sztuki. Powstają w odpowiedzi na konkursy ogłaszane w związku z planowanym wydarzeniem lub promowaną ideą, aktualną społeczną bolączką czy modą.

Projektuje plakaty inspirowane wydarzeniami kulturalnymi – głównie muzycznymi czy teatralnymi. Stąd plakaty poświęcone sztukom teatralnym lub festiwalom muzycznym. Interesuje mnie również problematyka związana z ochroną przyrody i zasobów naturalnych, dlatego chętnie projektuję plakaty związane z tą tematyką.

Mój ulubiony plakacista Polskiej Szkoły Plakatu? – Zdecydowanie Henryk Tomaszewski.
Dominika Korzeniowska

Dominika Korzeniowska: Plakaty