„Multidimensional data visualization: methods, software and applications” – Seminarium

W dniu 3 października, o godzinie 10:00, w sali 200, w ramach Seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT i IBS PAN, prof. Gintautas Dzemyda (Institute of Data Science and Digital Technologies, Vilnius University) przedstawi referat „Multidimensional data visualization: methods, software and applications”.

Streszczenie

Human participation plays an essential role in most decisions when analyzing data. The huge storage capacity and computational power of computers cannot replace the human flexibility, perceptual abilities, creativity, and general knowledge. A proper interaction between human and computer is essential. Moreover, such an interaction is one of the areas in computer science that has evolved a lot in recent years. Real data in technologies and sciences are often high-dimensional. So it is very difficult to understand these data and extract patterns. One way of such an understanding is to make a visual insight into the data set. Here a hopeful view may be put on the visualization of multidimensional data. It is often desirable to visualize a data set the items of which are described by more than three features. Therefore, we have multidimensional data and our goal is to make some visual insight into the data set analyzed. For human perception, the data must be represented in a low-dimensional space, usually of two or three dimensions. The goal of visualization methods is to represent the multidimensional data in a low-dimensional space so that certain properties (e.g. clusters, outliers) of the structure of the data set were preserved as faithfully as possible. The dimensionality reduction or visualization methods are recent techniques to discover knowledge hidden in multidimensional data sets. The main items that are covered by the presentation:

• Traditional methods of multidimensional data visualization: Multidimensional scaling, Sammon’s mapping
  • Visualization of multidimensional data by Using Neural Networks (SOM, SAMANN)
  • Combinations of traditional methods and neural networks
  • Nonlinear manifold learning methods - Software for visualization of multidimensional data
  • Application of multidimensional data visualization in medicine
  • Visualization of correlation-based data
Ignacy Kaliszewski

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych.

Antypody – podróż do raju
15/11/2019

Antypody – podróż do raju

14 listopada 2019 r. o godzinie 14.30 w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbyło się otwarcie instalacji permanentnej „Antypody – podróż do raju”, którą zrealizowali wykładowcy Kierunku Grafika WIT: Joanna Krzysztoń i Grzegorz Rogala.
Vertex WIT nominowany do Pro Juvenes 2019
15/11/2019

Vertex WIT nominowany do Pro Juvenes 2019

Zachęcamy do głosowania w plebiscycie „Pro Juvenes” organizowanym przez Parlament Studentów RP
Zmarł dr Marek Doros
12/11/2019

Zmarł dr Marek Doros

Z głębokim smutkiem i żalem informujemy o śmierci dr. inż. Marka Dorosa, wykładowcy akademickiego na Wydziale Informatyki, wspaniałego człowieka, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
5. Międzynarodowy Konkurs na temat typografii
08/11/2019

5. Międzynarodowy Konkurs na temat typografii

Plakat Anny Kłos zakwalifikował się do finału 5. Międzynarodowego Konkursu na temat typografii.
Wystawa Ich Dwoje
05/11/2019

Wystawa Ich Dwoje

Projekt - w ramach cyklu „Dances with Sculptures”, realizowany przez artystę i wykładowcę WIT, Piotra Janowczyka - zakłada konfrontowanie współczesnych choreografów, oraz osób uprawiających specjalistyczne techniki ruchu z klasyką światowej rzeźby.
Więcej o Wystawie Ich Dwoje
Warsztaty Cyjanotypii dla studentów WIT w Orońsku
31/10/2019

Warsztaty Cyjanotypii dla studentów WIT w Orońsku

Warsztaty odbędą się w dniach 8–11 listopada 2019 w Orońsku w ramach projektu pt. „Zintegrowany Program Rozwoju Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania”.
Dowiedz się więcej o Warsztatach Cyjanotypii