„Multidimensional data visualization: methods, software and applications” – Seminarium

W dniu 3 października, o godzinie 10:00, w sali 200, w ramach Seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT i IBS PAN, prof. Gintautas Dzemyda (Institute of Data Science and Digital Technologies, Vilnius University) przedstawi referat „Multidimensional data visualization: methods, software and applications”.

Streszczenie

Human participation plays an essential role in most decisions when analyzing data. The huge storage capacity and computational power of computers cannot replace the human flexibility, perceptual abilities, creativity, and general knowledge. A proper interaction between human and computer is essential. Moreover, such an interaction is one of the areas in computer science that has evolved a lot in recent years. Real data in technologies and sciences are often high-dimensional. So it is very difficult to understand these data and extract patterns. One way of such an understanding is to make a visual insight into the data set. Here a hopeful view may be put on the visualization of multidimensional data. It is often desirable to visualize a data set the items of which are described by more than three features. Therefore, we have multidimensional data and our goal is to make some visual insight into the data set analyzed. For human perception, the data must be represented in a low-dimensional space, usually of two or three dimensions. The goal of visualization methods is to represent the multidimensional data in a low-dimensional space so that certain properties (e.g. clusters, outliers) of the structure of the data set were preserved as faithfully as possible. The dimensionality reduction or visualization methods are recent techniques to discover knowledge hidden in multidimensional data sets. The main items that are covered by the presentation:

• Traditional methods of multidimensional data visualization: Multidimensional scaling, Sammon’s mapping
  • Visualization of multidimensional data by Using Neural Networks (SOM, SAMANN)
  • Combinations of traditional methods and neural networks
  • Nonlinear manifold learning methods - Software for visualization of multidimensional data
  • Application of multidimensional data visualization in medicine
  • Visualization of correlation-based data
Ignacy Kaliszewski

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych.

Filip Pachucki kolejnym gościem Spotkań z Twórcami
17/01/2020

Filip Pachucki kolejnym gościem Spotkań z Twórcami

Zapraszamy na spotkanie z absolwentem Grafiki WIT Filipem Pachuckim, który od 5 lat profesjonalnie zajmuje się animacją komputerową na potrzeby filmów, gier i reklam!
Zastosowanie filtrów graficznych dla regularyzacji map fluencji w planowaniu radioterapii techniką IMRT
15/01/2020

20 stycznia Przemysław Juszczuk przedstawi referat w ramach Seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT i Zakładu Wspomagania Decyzji w Warunkach Ryzyka IBS PAN
Wernisaż wystawy „Rośliny nas ocalą”
14/01/2020

Wernisaż wystawy „Rośliny nas ocalą”

Zapraszamy na uroczyste otwarcie nowej wystawy w Pałacu w Jabłonnie. Autorką wystawy zatytułowanej „Rośliny nas ocalą” jest Aneta Jaźwińska.
Indywidualna wystawa pt. „typo-collages”
13/01/2020

Indywidualna wystawa pt. „typo-collages”

Serdecznie zapraszamy na wystawę indywidualną dr Anny Kłos – wykładowcy kierunku Grafika WIT.
Dowiedz się więcej o wystawie pt. „typo-collages”
Międzynarodowa wystawa plakatu społecznego „Ja, Metropolia”
07/01/2020

Międzynarodowa wystawa plakatu społecznego „Ja, Metropolia”

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy w Galerii WIT „Ja, Metropolia”.
Stypendium Ministra dla studenta WIT
19/12/2019

Stypendium Ministra dla studenta WIT

Z radością inforumujemy że Ryszard Pęza student Grafiki WIT Szkoła Wyższa pod auspicjami PAN otrzymał w dniu 19 grudnia 2019 r. stypendium Ministra za znaczące osiągnięcia.