„Multidimensional data visualization: methods, software and applications” – Seminarium

W dniu 3 października, o godzinie 10:00, w sali 200, w ramach Seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT i IBS PAN, prof. Gintautas Dzemyda (Institute of Data Science and Digital Technologies, Vilnius University) przedstawi referat „Multidimensional data visualization: methods, software and applications”.

Streszczenie

Human participation plays an essential role in most decisions when analyzing data. The huge storage capacity and computational power of computers cannot replace the human flexibility, perceptual abilities, creativity, and general knowledge. A proper interaction between human and computer is essential. Moreover, such an interaction is one of the areas in computer science that has evolved a lot in recent years. Real data in technologies and sciences are often high-dimensional. So it is very difficult to understand these data and extract patterns. One way of such an understanding is to make a visual insight into the data set. Here a hopeful view may be put on the visualization of multidimensional data. It is often desirable to visualize a data set the items of which are described by more than three features. Therefore, we have multidimensional data and our goal is to make some visual insight into the data set analyzed. For human perception, the data must be represented in a low-dimensional space, usually of two or three dimensions. The goal of visualization methods is to represent the multidimensional data in a low-dimensional space so that certain properties (e.g. clusters, outliers) of the structure of the data set were preserved as faithfully as possible. The dimensionality reduction or visualization methods are recent techniques to discover knowledge hidden in multidimensional data sets. The main items that are covered by the presentation:

• Traditional methods of multidimensional data visualization: Multidimensional scaling, Sammon’s mapping
  • Visualization of multidimensional data by Using Neural Networks (SOM, SAMANN)
  • Combinations of traditional methods and neural networks
  • Nonlinear manifold learning methods - Software for visualization of multidimensional data
  • Application of multidimensional data visualization in medicine
  • Visualization of correlation-based data
Ignacy Kaliszewski

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych.

WIT na Warszawskim Salonie Maturzystów
20/08/2019

WIT na Warszawskim Salonie Maturzystów

Warszawski Salon Maturzystów odwiedzają tłumy młodzieży. W tym roku po raz czternasty spotkamy się z maturzystami w pięknej auli Politechniki Warszawskiej.
Absolwenci WIT doskonale radzą sobie na rynku pracy
19/08/2019

Absolwenci WIT doskonale radzą sobie na rynku pracy

Najnowsze dane o sytuacji absolwentów na rynku pracy jasno dowodzą, że warto studiować Zarządzanie w WIT, a tak się świetnie składa, że prowadzimy jeszcze rekrutację na ten kierunek studiów.
Złoty Medal dla studenta Grafiki WIT
09/08/2019

Złoty Medal dla studenta Grafiki WIT

Miło nam poinformować że Ryszard Pęza - student Grafiki WIT otrzymał Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Ilustratorskim SIGNÚ 2019.
WIT po raz kolejny Uczelnią Liderów
17/07/2019

WIT po raz kolejny Uczelnią Liderów

Uzyskaliśmy certyfikat Uczelnia Liderów 2019 z wyróżnieniem specjalnym! W Uczelni Liderów warto się kształcić, bo program i oferta edukacyjna są dostosowane do potrzeb rynku pracy.
Justyna Kabala – „Trzy Kolory”
17/07/2019

Justyna Kabala – „Trzy Kolory”

Zapraszamy serdecznie na wystawę, której otwarcie odbędzie się 20 lipca o godzinie 16.00 w galerii Si:said w Kłajpedzie.
Dzień otwarty w WIT – 6 LIPCA 2019
26/06/2019

Dzień otwarty w WIT – 6 LIPCA 2019

W sobotę 6 lipca w WIT odbył się Dzień Otwarty! Po raz kolejny współpracowaliśmy z Polską Grafiką Cyfrową.