„Multidimensional data visualization: methods, software and applications” – Seminarium

W dniu 3 października, o godzinie 10:00, w sali 200, w ramach Seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT i IBS PAN, prof. Gintautas Dzemyda (Institute of Data Science and Digital Technologies, Vilnius University) przedstawi referat „Multidimensional data visualization: methods, software and applications”.

Streszczenie

Human participation plays an essential role in most decisions when analyzing data. The huge storage capacity and computational power of computers cannot replace the human flexibility, perceptual abilities, creativity, and general knowledge. A proper interaction between human and computer is essential. Moreover, such an interaction is one of the areas in computer science that has evolved a lot in recent years. Real data in technologies and sciences are often high-dimensional. So it is very difficult to understand these data and extract patterns. One way of such an understanding is to make a visual insight into the data set. Here a hopeful view may be put on the visualization of multidimensional data. It is often desirable to visualize a data set the items of which are described by more than three features. Therefore, we have multidimensional data and our goal is to make some visual insight into the data set analyzed. For human perception, the data must be represented in a low-dimensional space, usually of two or three dimensions. The goal of visualization methods is to represent the multidimensional data in a low-dimensional space so that certain properties (e.g. clusters, outliers) of the structure of the data set were preserved as faithfully as possible. The dimensionality reduction or visualization methods are recent techniques to discover knowledge hidden in multidimensional data sets. The main items that are covered by the presentation:

• Traditional methods of multidimensional data visualization: Multidimensional scaling, Sammon’s mapping
  • Visualization of multidimensional data by Using Neural Networks (SOM, SAMANN)
  • Combinations of traditional methods and neural networks
  • Nonlinear manifold learning methods - Software for visualization of multidimensional data
  • Application of multidimensional data visualization in medicine
  • Visualization of correlation-based data
Ignacy Kaliszewski

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych.

IX Zjazd Forum Uczelni Niepublicznych
16/10/2018

IX Zjazd Forum Uczelni Niepublicznych

Serdecznie zapraszamy na IX Zjazd Forum Uczelni Niepublicznych, którego głównym organizatorem jest Samorząd Studentów WIT.
Dr hab. Maciej Romaniuk pracownik Wydziału ITZ otrzymał nagrodę Best Contribution
12/10/2018

Miło nam poinformować, że dr hab. Maciej Romaniuk pracownik Wydziału Informatycznych Technik Zarządzania (WITZ), otrzymał na konferencji ISAT 2018 nagrodę "Best Contribution" za artykuł "Simulation-based Analysis of Penalty Function for Insurance Portfolio with Embedded Catastrophe Bond in Crisp and Imprecise Setups".
Profesor Janusz Kacprzyk pracownik Wydziału Informatyki został wiceprezesem PTI ds. nauki
12/10/2018

Zarząd Polskiego Towarzystwa Informatycznego (PTI) podczas ostatniego posiedzenia (22-23 września) powołał prof. Janusza Kacprzyka na stanowisko wiceprezesa ds. nauki.
Remont ulicy Newelskiej

Remont ulicy Newelskiej

Uwaga! Od 15 października (poniedziałek) rozpocznie się remont ulicy Newelskiej. Ulica będzie zamknięta dla ruchu do 19 października.

Informacja  – czym jest, co nią nie jest, i jak nią zarządzać?
05/10/2018

Informacja – czym jest, co nią nie jest, i jak nią zarządzać?

Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania (WIT) w Warszawie oraz Instytut Badań Systemowych PAN (IBS PAN) zapraszają na seminarium na temat informacji, jej znaczenia, przetwarzania i zarządzania nią, zwłaszcza wobec rewolucji telekomunikacyjnej i informatycznej.
Wystawa Grafika WIT 2018
12/09/2018

Wystawa Grafika WIT 2018

Serdecznie zapraszamy na wystawę wykładowców i absolwentów kierunku Grafika pt. „Grafika WIT”.