„Multidimensional data visualization: methods, software and applications” – Seminarium

W dniu 3 października, o godzinie 10:00, w sali 200, w ramach Seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT i IBS PAN, prof. Gintautas Dzemyda (Institute of Data Science and Digital Technologies, Vilnius University) przedstawi referat „Multidimensional data visualization: methods, software and applications”.

Streszczenie

Human participation plays an essential role in most decisions when analyzing data. The huge storage capacity and computational power of computers cannot replace the human flexibility, perceptual abilities, creativity, and general knowledge. A proper interaction between human and computer is essential. Moreover, such an interaction is one of the areas in computer science that has evolved a lot in recent years. Real data in technologies and sciences are often high-dimensional. So it is very difficult to understand these data and extract patterns. One way of such an understanding is to make a visual insight into the data set. Here a hopeful view may be put on the visualization of multidimensional data. It is often desirable to visualize a data set the items of which are described by more than three features. Therefore, we have multidimensional data and our goal is to make some visual insight into the data set analyzed. For human perception, the data must be represented in a low-dimensional space, usually of two or three dimensions. The goal of visualization methods is to represent the multidimensional data in a low-dimensional space so that certain properties (e.g. clusters, outliers) of the structure of the data set were preserved as faithfully as possible. The dimensionality reduction or visualization methods are recent techniques to discover knowledge hidden in multidimensional data sets. The main items that are covered by the presentation:

• Traditional methods of multidimensional data visualization: Multidimensional scaling, Sammon’s mapping
  • Visualization of multidimensional data by Using Neural Networks (SOM, SAMANN)
  • Combinations of traditional methods and neural networks
  • Nonlinear manifold learning methods - Software for visualization of multidimensional data
  • Application of multidimensional data visualization in medicine
  • Visualization of correlation-based data
Ignacy Kaliszewski

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych.

Wystawa Joanny Mankiewicz „Struktura pyłu”
08/04/2019

Wystawa Joanny Mankiewicz „Struktura pyłu”

Zapraszamy na wystawę Joanny Mankiewicz – wykładowcy Typografii Komputerowej na kierunku Grafika WIT.
Wizytacja grafików z Korei Południowej i USA
04/04/2019

Wizytacja grafików z Korei Południowej i USA

3 kwietnia 2019 r. odbyło się spotkanie z zagranicznymi grafikami, na którym omawiano kwestie współpracy – w tym organizację wystaw prac studentów, wizyty studyjne, wymianę studentów itp.
Student WIT pracował przy sesji zdjęciowej Vogue Polska
29/03/2019

Student WIT pracował przy sesji zdjęciowej Vogue Polska

Krzysztof Piotr Durmaj – student kierunku Grafika WIT pracował przy sesji zdjęciowej dla magazynu Vogue Polska.
International Collage Art Exhibition
27/03/2019

International Collage Art Exhibition

Zapraszamy na wyjątkową wystawę, która stanowi przegląd najciekawszych i najnowszych dokonań w dziedzinie sztuki, a zarazem jest jednym z największych pokazów kolażu w Europie w ostatnich latach. Wśród uczestników wystawy wykładowcy, studenci i absolwenci Grafiki WIT: dr Anna Kłos, dr Dariusz Mlącki, Marta Caban, Marcin Królewicz, Ewa Rosłonic-Czobodzińska.
Studentki WIT w drugim etapie konkursu Strefa Studenta
20/03/2019

Studentki WIT w drugim etapie konkursu Strefa Studenta

Studentki kierunku Grafika WIT: Angelika Zwolińska i Maria Firsova, które na zajęciach Małgorzaty Sobocińskiej-Kiss z Projektowania Graficznego 2 robiły projekty serii opakowań na produkty spożywcze zostały wybrane w pierwszym etapie 8. edycji konkursu "Strefa Studenta".
Kierunek Grafika WIT z Certyfikatem i Znakiem Jakości
19/03/2019

Kierunek Grafika WIT z Certyfikatem i Znakiem Jakości "Studia z Przyszłością" 2019

Podczas Gali Finałowej Programu Akredytacji Kierunków Studiów kierunek Grafika (studia II stopnia) został nagrodzony i otrzymał Certyfikat i Znak Jakości "Studia z Przyszłością".