Rozwój wielokryterialnej optymalizacji w kierunku potrzeb ery informatycznej

9 grudnia Dmitry Podkopaev przedstawi referat pt. „Rozwój wielokryterialnej optymalizacji w kierunku potrzeb ery informatycznej” w ramach Seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT i IBS PAN.

Tytuł: „Rozwój wielokryterialnej optymalizacji w kierunku potrzeb ery informatycznej
Kiedy: 9 grudnia (poniedziałek) o godzinie 11:30 
Gdzie: WIT, Newelska 6, sala 222 (2 piętro)

Streszczenie

Wielokryterialna optymalizacja powstała w latach 70-ch jako rozszerzenie optymalizacji jednokryterialnej. Zagadnienia tej dziedziny wyróżniają się koniecznością uwzględniania preferencji decydenta, czyli głęboką integracją aspektów związanych z człowiekiem. Mimo to, większość metod wielokryterialnej optymalizacji miała i ciągle jeszcze ma charakter formalny, gdzie rola decydenta ogranicza się do czarnej skrzynki. Z rozwojem technik komputerowych ukształtowało się przekonanie, że optymalizacja wielokryterialna może służyć jako podstawa dla nowoczesnych systemów podejmowania decyzji w problemach wielkiej skali. W problemach tego typu decydent odgrywa już aktywną role, natomiast obliczeniowa i kognitywna złożoność wielokryterialnych zagadnień stanowią nowe wyzwania. Żeby podołać tym wyzwaniom, potrzebne są tu jakościowo nowe podejścia. W prezentacji podejmę próbę zidentyfikowania tych wyzwań i przedstawię prace własne, podejmujące próbę sprostania im.

Ignacy Kaliszewski

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych.

Aktualności


Nasz wykładowca został Honorowym członkiem CEIDA
Aktualności
09/07/2020

Nasz wykładowca został Honorowym członkiem CEIDA

Wykładowca na kierunku Grafika WIT - dr Piotr Krochmalski, został Honorowym członkiem CEIDA. Serdecznie gratulujemy!
Zmarł dr. hab. inż. Wiesław Krajewski
Aktualności
08/07/2020

Zmarł dr. hab. inż. Wiesław Krajewski

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci dr. hab. inż. Wiesława Krajewskiego – pracownika Wydziału Informatyki, specjalisty z dziedzinie automatyki i robotyki, eksperta w zakresie systemów komputerowych, Wspaniałego Człowieka, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
Prelegent Dnia Otwartego – Paweł Pławiak z wyróżnieniem MVP
Rekrutacja
02/07/2020

Prelegent Dnia Otwartego – Paweł Pławiak z wyróżnieniem MVP

To już 12-raz kiedy Microsoft uznał, że warto przyznać tę nagrodę naszemu wykładowcy na kierunku Informatyka. Paweł Pławiak od lipca 2009 roku jest regularnie nagradzany przez Microsoft tytułem Most Valuable Professional (MVP), aktualnie w kategorii Enterprise Mobility.