Zastosowanie filtrów graficznych dla regularyzacji map fluencji w planowaniu radioterapii techniką IMRT

20 stycznia Przemysław Juszczuk przedstawi referat w ramach Seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT i Zakładu Wspomagania Decyzji w Warunkach Ryzyka IBS PAN

Tytuł: „Zastosowanie filtrów graficznych dla regularyzacji map fluencji w planowaniu radioterapii techniką Intensity Modulated RadioTherapy (IMRT)
Kiedy: 20 stycznia (poniedziałek) o godzinie 11:30 
Gdzie: WIT, Newelska 6, sala 200 (2 piętro)

Streszczenie

Plany radioterapii uzyskane metodami optymalizacyjnymi w pewnych przypadkach mogą być w technice IMRT nierealizowalne. Wynika to z fizycznych ograniczeń urządzeń naświetlających. Kluczowym problemem są tu duże różnice w natężeniu dawek pomiędzy sąsiadującymi elementami pól fluencji (to żargon fizyków medycznych, chodzi tu o pola promieniowania elektromagnetycznego wysokich energii), czego nie może zrealizować urządzenie dozujące (kolimator).

Na seminarium omówiony zostanie sposób rozwiązania tego problemu bazujący na koncepcji filtrów, pozwalających "wygładzać" rozwiązania dostarczane przez algorytmy optymalizacyjne przy zachowaniu sumarycznych wartości dawek deponowanych w naświetlanych organach. Pozwoli to na zachowanie początkowego planu leczenia przy jednoczesnym dostosowaniu go do ograniczeń sprzętowych. Przedstawione zostaną wyniki uzyskane na danych klinicznych.

Ignacy Kaliszewski

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych.

Aktualności


Komunikat Rektora w sprawie zapomóg
Aktualności
30/03/2020

Komunikat Rektora w sprawie zapomóg

Utrata źródła dochodów \ trudna sytuacja życiowa w związku z wprowadzeniem w kraju stanu epidemii.
Wsparcie psychologiczne
Aktualności
26/03/2020

Wsparcie psychologiczne

Obecny czas jest trudny dla nas wszystkich. Pod wieloma względami. Wszyscy oczekujemy powrotu do normalności, tymczasem każda osoba, z którą rozmawiamy aktualnie z czymś się zmaga i przestawia swój tryb, do którego się przyzwyczaiła na tryb wyjątkowy.
Wprowadzamy kolejne rozwiązania - OneDrive w ramach Office 365
Aktualności
24/03/2020

Wprowadzamy kolejne rozwiązania - OneDrive w ramach Office 365

Dysk w chmurze OneDrive o pojemności 1 TB dla Studentów, Wykładowców i Pracowników WIT.