Ich dwoje / The Two of Them Dancing with Sculptures – wystawa

W dniach 21-27 czerwca 2021 odbędzie się wystawa naszego wykładowcy Piotra Janowczyka pt. Ich dwoje / The Two of Them Dancing with Sculptures.

Piotr Janowczyk Ich dwoje / The Two of Them Dancing with Sculptures

Wystawa Piotra Janowczyka

Ich dwoje / The Two of Them Dancing with Sculptures

21 - 27 czerwca
Galeria Casa Matei, Cluj-Napoca

Rzeźba / taniec / ruch

Rzeźba jest formą statyczną umieszczoną w przestrzeni. Taniec i ruch to formy dynamiczne. Pomiędzy nimi zachodzi szereg zbieżnych relacji. Choreograf, tak jak rzeźbiarz poszukuje formy skończonej wyrażającej treść. Obu, przez stulecia fascynowała figura, anatomia, emocja. Konfrontacja choreografa z figurą rzeźbiarską to okazja do badania siły oddziaływania formy statycznej na formę dynamiczną.

Projekt DANCES WITH SCULPTURES wykonany dla Centrum Sztuki Tańca zakłada spotkanie współczesnych choreografów i tancerzy z klasyką rzeźby polskiej i światowej. Na wystawie „Ich Dwoje” jest pokazana instalacja filmowa i fotograficzna wykonana przez Piotra Janowczyka, ilustrująca poszukiwanie formy anatomicznej inspirowanej rzeźbą „Ich dwoje” polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku Augusta Zamoyskiego. Na ekspozycję składa się cykl wielkoformatowych, transparentnych tkanin oraz eksperymentalne video dokumentujące ruch tancerzy.

Materiał filmowy został zarejestrowany w trakcie pojedyńczej sesji, a jego ostateczna forma to wynik cyfrowej postprodukcji. Tłem muzycznym jest utwór udostępniony przez współczesnego, polskiego kompozytora Leszka MOŻDŻERA, zaś występujący tancerze, to jedna z najciekawszych w Polsce par zajmujących się ruchem w nurcie Movement: Marta ZINSERLING i Michał Baba BACIŃSKI .

Piotr Janowczyk

Artysta niezależny. Magister historii sztuki. Wykorzystuje szeroko pojęte techniki ilustracyjne w celu badania i obrazowania współczesnej kultury wizualnej. W szczególności bliskie są mu rysunek, street art, formy video i animacja.

Od 2012 roku reżyseruje krótkie formy filmowe. Autor serii „Masters of Art” (2012). Reżyser filmu „Rama & Sita” na podstawie twórczości Stefana Norblina z pałacu w Jodhpur w Indiach (2018) Reżyser animacji „Drzwi Gnieźnieńskie” (2016). Dla wytwórni Requiem Records zrealizował video „Le Baiser”, w aranżacji Meeting by Chance (2015). Jego wideo „O2” zrealizowane dla „Leica Gallery” otrzymało nominacje w dwóch kategoriach do nagrody głównej na festiwalu w Cape Town (2013).

W 2017 roku, wyreżyserował z udziałem tancerzy Baletu Narodowego w Warszawie film dokumentalny „Basiu, Zatańczymy”. Interesują go relacje między tańcem, a innymi formami sztuki. Autor videomapingów i kilkudziesięciu murali portretowych zrealizowanych w wielu miastach europejskich (Warszawa, Kraków, Wrocław, Nicea, Odessa, Drezno, Berlin, Orgosollo).

Jako pedagog koncentruje się na nowoczesnych technikach obrazowania. W przeszłości związany z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i Europejską Akademią Sztuk Pięknych. Obecnie prowadzi Pracownię Ilustracji Cyfrowej oraz wykłady z Historii Kultury Wizualnej w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania WIT oraz pracownię Rejestracji Obrazu na Uniwersytecie Warszawskim i w Akademii Fotografii w Warszawie.

Posiada status Adobe Influencer i jako jeden z nielicznych ilustratorów na świecie został zaproszony do grona Wacom Evangelist. Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Wielokrotny juror konkursów graficznych.