„Decision support in time-critical systems” – Seminarium

W dniu 31 stycznia (środa), o godzinie 10:30, w sali 200, w ramach Seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT i IBS PAN, dr Krystyna Łapin Faculty of Mathematics and Informatics, Vilnius University wygłosi seminarium na temat: Decision support in time-critical systems.

Streszczenie

The talk is aimed at overviewing studies conducted for supporting human decisions in avionics. The challenge is in finding the balance in surveillance tasks between human and machine control to meet real-time deadlines. The problem can be tackled in two ways: rational versus naturalistic. In the first, the system offers the set of calculated solutions and lets user to choose the best. In this case, a decision is prepared by the system and an individual selects from the proposed set. In the second, a decision is made by a human and the system provides the data that influence the decision. In avionics, an air traffic controller is responsible for decision consequences. Therefore, the major requirement for supporting systems is not to exclude this individual from decision making process. The studies we present follow the second approach which deals with the models of human cognitive processes, balancing recognition and interpretation to provide for proper situational awareness. The human cognitive processes impact requirements for visualisation modes and visualization methods. To illustrate the merits, we present examples of prototypes developed to validate the proposed approaches.

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych.

WIT na Warszawskim Salonie Maturzystów
20/08/2019

WIT na Warszawskim Salonie Maturzystów

Warszawski Salon Maturzystów odwiedzają tłumy młodzieży. W tym roku po raz czternasty spotkamy się z maturzystami w pięknej auli Politechniki Warszawskiej.
Absolwenci WIT doskonale radzą sobie na rynku pracy
19/08/2019

Absolwenci WIT doskonale radzą sobie na rynku pracy

Najnowsze dane o sytuacji absolwentów na rynku pracy jasno dowodzą, że warto studiować Zarządzanie w WIT, a tak się świetnie składa, że prowadzimy jeszcze rekrutację na ten kierunek studiów.
Złoty Medal dla studenta Grafiki WIT
09/08/2019

Złoty Medal dla studenta Grafiki WIT

Miło nam poinformować że Ryszard Pęza - student Grafiki WIT otrzymał Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Ilustratorskim SIGNÚ 2019.
WIT po raz kolejny Uczelnią Liderów
17/07/2019

WIT po raz kolejny Uczelnią Liderów

Uzyskaliśmy certyfikat Uczelnia Liderów 2019 z wyróżnieniem specjalnym! W Uczelni Liderów warto się kształcić, bo program i oferta edukacyjna są dostosowane do potrzeb rynku pracy.
Justyna Kabala – „Trzy Kolory”
17/07/2019

Justyna Kabala – „Trzy Kolory”

Zapraszamy serdecznie na wystawę, której otwarcie odbędzie się 20 lipca o godzinie 16.00 w galerii Si:said w Kłajpedzie.
Dzień otwarty w WIT – 6 LIPCA 2019
26/06/2019

Dzień otwarty w WIT – 6 LIPCA 2019

W sobotę 6 lipca w WIT odbył się Dzień Otwarty! Po raz kolejny współpracowaliśmy z Polską Grafiką Cyfrową.