„Decision support in time-critical systems” – Seminarium

W dniu 31 stycznia (środa), o godzinie 10:30, w sali 200, w ramach Seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT i IBS PAN, dr Krystyna Łapin Faculty of Mathematics and Informatics, Vilnius University wygłosi seminarium na temat: Decision support in time-critical systems.

Streszczenie

The talk is aimed at overviewing studies conducted for supporting human decisions in avionics. The challenge is in finding the balance in surveillance tasks between human and machine control to meet real-time deadlines. The problem can be tackled in two ways: rational versus naturalistic. In the first, the system offers the set of calculated solutions and lets user to choose the best. In this case, a decision is prepared by the system and an individual selects from the proposed set. In the second, a decision is made by a human and the system provides the data that influence the decision. In avionics, an air traffic controller is responsible for decision consequences. Therefore, the major requirement for supporting systems is not to exclude this individual from decision making process. The studies we present follow the second approach which deals with the models of human cognitive processes, balancing recognition and interpretation to provide for proper situational awareness. The human cognitive processes impact requirements for visualisation modes and visualization methods. To illustrate the merits, we present examples of prototypes developed to validate the proposed approaches.

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych.

Wystawa Joanny Krzysztoń i Grzegorza Rogali – Władca mgieł

Wystawa Joanny Krzysztoń i Grzegorza Rogali – Władca mgieł

Zapraszamy serdecznie na wystawę wykładowców WIT Joanny Krzysztoń i Grzegorza Rogali pt. „Władca mgieł”.
Wystawa rysunku i malarstwa studentów Grafiki WIT

Wystawa rysunku i malarstwa studentów Grafiki WIT

Zapraszamy serdecznie w imieniu swoim oraz Galeria Korekta na wystawę rysunku i malarstwa studentów Grafiki WIT, która odbędzie się już 14 czerwca, w piątek o godzinie 18.00
Wrona w serwerowni WIT

Wrona w serwerowni WIT

Czerwiec to na naszej Uczelni gorący czas, dosłownie i w przenośni. Rodzą się nowe specjalności, pomysły na atrakcje podczas Dnia otwartego w WIT, ale od kilku dni radujemy się też z narodzin tych maluchów :) Natura jest niesamowita!
Warsztaty sitodruku na WIT
07/06/2019

Warsztaty sitodruku na WIT

Zachęcamy Was do zapisu na warsztaty sitodruku, które odbędą się na WIT w dniach 29-30 czerwca.
Wyróżnienie dla WIT w 59. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek
27/05/2019

Wyróżnienie dla WIT w 59. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek

Ogromnie miło nam poinformować, że w 59. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek - Najpiękniejsze Ksiażki Roku 2018 WIT, jako współwydawca, otrzymał wyróżnienie w kategorii VII: Albumy, za książkę: Mieczysław Wasilewski. Plakat &…