„Decision support in time-critical systems” – Seminarium

W dniu 31 stycznia (środa), o godzinie 10:30, w sali 200, w ramach Seminarium Centrum Technik Informatycznych WIT i IBS PAN, dr Krystyna Łapin Faculty of Mathematics and Informatics, Vilnius University wygłosi seminarium na temat: Decision support in time-critical systems.

Streszczenie

The talk is aimed at overviewing studies conducted for supporting human decisions in avionics. The challenge is in finding the balance in surveillance tasks between human and machine control to meet real-time deadlines. The problem can be tackled in two ways: rational versus naturalistic. In the first, the system offers the set of calculated solutions and lets user to choose the best. In this case, a decision is prepared by the system and an individual selects from the proposed set. In the second, a decision is made by a human and the system provides the data that influence the decision. In avionics, an air traffic controller is responsible for decision consequences. Therefore, the major requirement for supporting systems is not to exclude this individual from decision making process. The studies we present follow the second approach which deals with the models of human cognitive processes, balancing recognition and interpretation to provide for proper situational awareness. The human cognitive processes impact requirements for visualisation modes and visualization methods. To illustrate the merits, we present examples of prototypes developed to validate the proposed approaches.

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych.

Videorelacja z XXIV Inauguracji
22/10/2019

Videorelacja z XXIV Inauguracji

Wspominamy tegoroczną uroczystość i zapraszamy do zobaczenia relacji video.
Warsztaty z Mirosławem Jękotem
15/10/2019

Warsztaty z Mirosławem Jękotem

24 października w ramach projektu „Zintegrowany Program Rozwoju WSISiZ” odbędą się zajęcia warsztatowe „Zarządzanie stresem w biznesie”.
Czytaj więcej o warsztatach dla studentów
Wystawa Abstrakcja i Geometria
09/10/2019

Wystawa Abstrakcja i Geometria

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy, której kuratorami są wspaniali wykładowcy kierunku Grafika WIT: Anna Kłos (Retroavangarda) oraz Dariusz Mlącki (Galeria Korekta)
Złoty Medal dla Profesora Mieczysława Wasilewskiego
09/10/2019

Złoty Medal dla Profesora Mieczysława Wasilewskiego

Profesor Mieczysław Wasilewski otrzymał złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Joanna Krzysztoń Teraz Kolor
07/10/2019

Joanna Krzysztoń Teraz Kolor

Serdecznie zapraszamy na wernisaż i wystawę malarstwa Joanny Krzysztoń, wykładowcy WIT.
Wyróżnienie dla promotorów i opiekunów
02/10/2019

Wyróżnienie dla promotorów i opiekunów

Podczas Inauguracji roku akademickiego 2019/2020 promotorom i opiekunom prac dyplomowych zostały wręczone nagrody.