Caban \ Korzeniowska \ Mankiewicz \ Piekarski: Perspektywa refleksji
Wystawy zbiorowe /Wystawa
Perspektywa refleksji / The perspective of reflection
miejsce
termin
artyści
dr Sylwia Caban, dr Michał Piekarski, mgr Joanna Mankiewicz, dr Dominika Korzeniowska
kurator
mgr Jarosław Tondera
linki
wstęp
Darmowy
„Perspektywa refleksji” to wielopłaszczyznowa prezentacja działań twórczych artystów związanych z Wyższą Szkołą Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami PAN w Warszawie. Autorzy prac: Sylwia Caban, Michał Piekarski, Dominika Korzeniowska i Joanna Mankiewicz eksplorują różne obszary sztuki posługując się swoim indywidualnymi językami wypowiedzi twórczej. W kontekście tej różnorodności kluczem do zrozumienia charakteru ekspozycji są określenia: „słowo i artefakt”, jako tworzywa wypowiedzi plastycznej. W chrześcijańskim kręgu kulturowym słowo ma szczególne, znaczenie – biblijne zdanie „…a Słowo stało się ciałem” wskazuje na jego fundamentalną rolę pomiędzy intencją, a faktem dokonanym.
Słowa obecne są w twórczości Michała Piekarskiego, który czyniąc z nich formy graficzne, stwarza jednocześnie labirynty treści. W typograficznych kompozycjach Michała Piekarskiego możemy znaleźć pewnego rodzaju rebusy z podpowiedziami – to gra między autorem i widzem, gra w której wyimki treści, na które kieruje nas artysta, tworzą nowe konteksty znaczeniowe.
W przypadku prac Joanny Mankiewicz bezpośrednie znaczenia i treści słów są unieważnione, rozbite na części składowe, jakimi są same litery. Znaki alfabetu łacińskiego funkcjonują tu w zależnościach plastycznych bez przekazu lingwistycznego. Mankiewicz tworzy złożone typograficzne kolaże, w których drukowany, czy ręcznie pisany znak literniczy staje się estetycznym tworzywem kompozycyjnym.
Grafiki Dominiki Korzeniowskiej to struktury, w których możemy odnaleźć odniesienia do biologicznych form natury. Korzeniowska operuje mocnym kolorem i zdecydowanymi układami kompozycyjnymi, które tworzą niezwykłe przestrzenie. W jej pracach znaczenia wynikają z istnienia obiektu sztuki, powstają na styku kontaktu obiektu i widza.
Rzeźby Sylwii Caban w części prezentacji nawiązują do techniki recyklingu, w której powtórne użycie gotowych elementów stwarza przestrzeń zapożyczonych treści. W tym przypadku elementy składowe projektu budują całościowe znaczenie, odnoszące nas do naturalnych procesów zabawy, do refleksji nad cywilizacją konsumpcji, czy wręcz do pytania o kondycję człowieka we współczesnym świecie.
Prezentowane prace czterech artystów, tak różnorodne, łączy humanistyczna troska o ważkość poruszanych tematów, dbałość o kulturę wizualną i czytelna intencja wzbudzenia w widzu refleksji - refleksji, która powinna przyjść w sposób niewymuszony, i której autorzy dają ogromną przestrzeń zaistnienia. Stąd tytuł wystawy: „Perspektywa refleksji”.
Sylwia Caban