Mieczysław Wasilewski: Plakat i rysunek

Wystawy indywidualne zagraniczne /
 nazwa
Plakat i rysunek / Poster and drawing
 termin
 kuratorzy
 wstęp
Darmowy
Mieczysław Wasilewski: Plakat i rysunek

SZYBKI RYTM i globalizacja naszego stulecia, zmiana systemów wartości i nasycone wizualnie środowisko odsłaniają przed jednostką i społeczeństwem szeroki wachlarz możliwości ekspresji wizualnej. Aktywność ludzkiego mózgu koncentruje się w obszarze wizualnym, który jest pięciokrotnie większy niż obszar słuchu. Jednocześnie różne formy sztuki wizualnej stały się bardziej dostępne dla codziennej ludzkiej egzystencji, procesów społecznych, kulturowych i politycznych.
W dzisiejszych czasach plakaty są wszechobecne, widzimy je na co dzień zarówno na ulicach, jak i w mediach drukowanych. Zróżnicowany asortyment plakatów zaprojektowanych przez grafika Mieczysława Wasilewskiego przykuwa uwagę, skłaniając do zatrzymania się i odczytania wizualnego przekazu. W ramach plakatu społeczno-politycznego autor zwięźle i błyskotliwie realizuje koncepcję zasad, stosunku każdego człowieka do siebie i świata oraz interakcji między jednostką, a społeczeństwem. Imponujące plakaty filmowe i wystawowe przekazują koncepcję w najbardziej zrozumiały i zwięzły sposób, wykorzystując wyjątkową kompozycję form i linii w czarno-białej grafice. Użycie jaskrawych kolorów w niektórych plakatach podkreśla ideologiczny wpływ wyrazu idei.
Elementy kompozycyjne ilustracji i plakatu są lakoniczne i przemyślane, co daje im maksymalną siłę wyrazu bez zbędnych ozdobników i dodatków. M. Wasilewski umiejętnie wkomponowuje tekst w swoje rozwiązania, nadając plakatowi nieprzesadzoną formę personifikacji. Wybór liternictwa w plakacie niesie ze sobą konkretny przekaz, a profesjonalna umiejętność uchwycenia zasad typografii pozwala autorowi tworzyć plakaty emocjonalne i zapadające w pamięć. Autor porusza problem hierarchii wizualnej oraz możliwości wykorzystania przestrzeni negatywnej i pozytywnej.
M. Wasilewski, artysta grafik, łączy w swoich projektach mocne i atrakcyjne zestawienia kształtów, czego efektem jest bardzo wciągająca i fascynująca wizja graficzna. Rysunki i plakaty na wystawie są pomysłowe, formy plastyczne użytych elementów są konstruktywnie i plastycznie rozwiązane, a humorystyczne i kreatywne kombinacje są mocne i atrakcyjne. M. Wasilewski wyraża potrzebne informacje za pomocą ograniczonych strategii w przejrzystym projekcie graficznym, uzyskując maksymalny wpływ na ludzką percepcję.
Wykorzystanie symboli w projektowaniu plakatów jest wynikiem techniki artystycznej autora, pozwalającej mu na wizualne wyrażanie i przekazywanie informacji, omijając ograniczenia językowe lub analfabetyzm. Znak nie przekazuje bezpośredniego zrozumienia jego podstawowej treści, ale raczej wskazuje ją w różnym stopniu. Wykorzystywane symbole skrywają głęboką i sekretną wiedzę. Aby zrozumieć różne aspekty ludzkiej egzystencji, symboliczny język obrazu wizualnego jest realizowany w procesie dialogu z obserwatorem, przechodząc od działania monologowego do współpracy. Jest to również pierwszy krok w kierunku rozwijania współczującej postawy wobec tego, co dzieje się w otaczającym nas świecie.
Wystawa „Plakaty i rysunki” autorstwa grafika M. Wasilewskiego jest godna uwagi, ponieważ plakaty i rysunki są nadal jednym z najważniejszych sposobów przekazywania komunikatów, a tym samym utrwalania ludzkiego doświadczenia. Akcenty w projektowaniu plakatów zmieniają się w czasie, z formami i obrazami, które są kroniką stale zmieniającej się równowagi między reprodukcją, a ponownym odtwarzaniem ludzkiego doświadczenia, zachowując jego wyjątkowość. M. Wasilewski osiąga twórcze odzwierciedlenie swojego świata – świata artysty – w plakatach i rysunkach, i przedstawia swój świat w formie wizualnego przekazu, wykorzystując dostępne mu narzędzia ekspresji. Plakaty artysty przemawiają siłą wizualnej ekspresji i skoncentrowanym obrazem plastycznym oraz inspirują do refleksji symboliką kształtu, dlatego plakat M. Wasilewskiego służy teraźniejszości, a jednocześnie wybiega w przyszłość.

Inta Klāsone

Mieczysław Wasilewski: Plakat i rysunek