Dzika furia i skrajna gwałtowność. Wizualizacje futbolu w sztuce dawniejszej i nowszej.

bezpłatny wykład ONLINE wymagane zapisy 19 maja 2022, 18:15
Wykład z cyklu „KOŁO sztuki”
nazwa

Dzika furia i skrajna gwałtowność. Wizualizacje futbolu w sztuce dawniejszej i nowszej.

data

 19 maja 2022 r.

godzina

 18:15-19:45

prowadzący

dr Artur Tanikowski

wstęp

darmowy, wymagane zapisy, online

Skrajne emocje i zachowania – tak u samych sportowców, jak i kibiców – piłka nożna wywoływała od zarania. Potwierdza to jeden z jej mitów założycielskich. Ikonografia piłkarska obfituje tyleż w prace twórców mało znanych, co i w dzieła artystów wybitnych – zagranicznych i polskich, by wspomnieć Joana Miró czy Nicolasa de Staëla albo Tytusa Czyżewskiego i Mewę Łunkiewicz-Rogoyską. Odnosi się do samej gry, ale i jej otoczki – politycznej, społecznej, kulturowej.  


John Heartfield, Fotomontaż do książki Kurta Tucholsky’ego Deutschland, Deutschand über alles!, 1929
John Heartfield, Fotomontaż do książki Kurta Tucholsky’ego Deutschland, Deutschand über alles!, 1929

KOŁO sztuki – cykl autorskich wykładów Monograficznych dra Artura Tanikowskiego

Poszerzenie wiedzy i rozbudzenie zainteresowań różnymi obszarami kultury wizualnej, a co za tym idzie – także zmiana sposobu postrzegania otaczającej nas rzeczywistości w jej aktualnych desygnatach i patrzenia na wizualną spuściznę przeszłości. 

Treść i zawartość każdego z wykładów z obiektywnych względów nie aspiruje do prezentacji czy naświetlenia całości zagadnienia ujętego tytułem. Podlega subiektywnemu wyborowi autora, podporządkowanemu opisanym celom.

Prelegent
Artur Tanikowski
Artur Tanikowski
Artur Tanikowski

Doktor nauk humanistycznych, kustosz dyplomowany, historyk sztuki, wydawca, stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, członek polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA).
Pracuje w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki oraz w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania WIT.
Kurator i pomysłodawca wystaw w Polsce i za granicą, m.in. „Gdynia – Tel Awiw” (2019), „Z Paryża do Girony. Mela Muter i artyści polscy w Katalonii” (2018), „Frank Stella i synagogi dawnej Polski” (2016), „Wojciech Wilczyk: (nie)widzialne” (2015), „Kolory tożsamości” (2001–2006).
Publikuje teksty o nowoczesnej i współczesnej kulturze wizualnej, sztuce i architekturze w książkach zbiorowych i czasopismach. Jego książki autorskie to m.in. monografie Eugeniusz Zak (2003) i Wizerunki człowieczeństwa, rytuały powszedniości. Leopold Gottlieb i jego dzieło (2011) oraz dwuczęściowe opracowanie Malarze żydowscy w Polsce (2006–2007).

Zapisy zostały zakończone

Masz pytania? Napisz do nas

Bądź z nami na bieżąco i dołącz do naszego /WSISiZ!